Telefonda Kırık Olunca Garanti Dışı mı Kalır?

Murat Koç

Kilopat
Makaleler
69
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Profil Kapağı
1523789582
Herkese merhaba. Turkcell t50 telefonumun ses tuşlarının yanında küçük bir parça kırıldı. Nasıl olduğu hakkında hiçbir fikrim yok ama kırıldı. Yaklaşık bu şekilde 1 ay kullandım. Zaten ekranda ölü pixel aldığımdan beri vardı. Neyse 1 ay sonra telefon kapandı ve hiçbir şekilde açılmıyor. Bir defa açmayı başardım onda da FTA falan yazdı. Servise yolladım. Servis kağıdına şunları yazdım: Cihaz açılmıyor + ekranda pixel hatası var + ses tuşları tam basmıyor. Aldığım bayi üzerinden yolladım. 4 gün sonra internetten kontrol ettim ve şu şekilde yazıyordu.
sasa.png

Fiyat yazmıyordu ama mail üzerinden gelen yazı da şu şekilde:

gagaag.png

Telefon zaten 700 TL. Bu kadar fiyatı nasıl çıkardılar? O kırığın cihazın sorunları ile alakası bile yok. Telefon açılmıyor neden kırık var diye mi? Dediğim gibi yaklaşık kırık şekilde 1 ay kullandım. Sorum şu şekilde bu konuda servis mı haklı yoksa ben mi? Kırık olduğu zaman ürün direk garanti dışı mı kalıyor? Eğer ben haklıysam tüketici haklarına versem kazanır mıyım?

Kırık kısım:

t50-buton.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu şekilde bir mantık oluşabiliyor kafalarında adamların:
"Bu adam bu telefona hasar vermiş. Düğmesine aldığı hasar sonucu ekran da etkilenmiş olabilir. Biz bunu garanti dışı bırakıp para talep edelim. Nihaha." Bu durumda dava açsan sonuç ne olur, bilemem.

Bende önceden hdd'si bozulan laptop'umu garantiye vermiştim. Sadece kasasının altında küçük bir çatlak vardı. Sırf o kasa için 250Tl masraf çıkardılar. Adamlar nerde bir kusur olsa hemen ücret talep diyorlar sen söylemesen bile. Bu garanti işleri artık bana boş geldi.

Şu şekilde bir mantık oluşabiliyor kafalarında adamların:
"Bu adam bu telefona hasar vermiş. Düğmesine aldığı hasar sonucu ekran da etkilenmiş olabilir. Biz bunu garanti dışı bırakıp para talep edelim. Nihaha." Bu durumda dava açsan sonuç ne olur, bilemem.
Tabii ki bu ihtimal doğru. Peki telefonun açılmaması nasıl? Ayrıca Turkcell T50'nin neredeyse çoğunda ölü pixel sorunu var. Hele ki ilk seride.

IMG_20150813_201936.JPG

6502 nolu tüketici hakkını bir araştırın internetten derim. Yada fotoğraf da yazdığı gibi ilçe kaymakamlığındaki tüketici heyetinden bilgi alın.

Eki Görüntüle 97578
6502 nolu tüketici hakkını bir araştırın internetten derim. Yada fotoğraf da yazdığı gibi ilçe kaymakamlığındaki tüketici heyetinden bilgi alın.
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Ancak ürünü alalı yaklaşık 1 yıl oldu. Ayrıca tüketici haklarına şikayet edeceğim ama zaman sıkıntısı var. 3 ay gibi bir sürede cevap geliyor.

Geçen yıl 27 Temmuz günü aldım. Bu ayın 9'unda bayii'ye verdim. Bayii'den aldım.
Ayıplı ürün sayılması artık mümkün değil ama cihazı aldıysanız hasarlı kısımları garantiden çıkmayacak şekilde onardıktan sonra servise vermenizi tavsiye edebilirim. Bu şekilde ölü pixel sayınız 10 dan fazlaysa ya ekranı yada cihazı değiştirirler. Aynı sorundan dolayı 3 kez servise verirseniz iade ve değişim hakkınız doğar. Hangisini isterseniz onu alırsınız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı