Telefondan habersiz SMS atılması

Teoman Tuna

Femtopat
Bu konuyu burada mı açmalıydım emin değilim ama telefonumda tuhaf şeyler oluyor. İlk olarak benden habersiz kendi kendine bir numaraya Google yenidendim doğrulama kodu diye bir SMS gitmiş. Kendi kendine oldu, korktuğum kısmı da benim haberim olmadan gitmiş mesaj. Araştırdığımda numarayı kötü yorumlar gördüm. Korkuyorum, ne yapmalıyım?

Bu konuyu burada mı açmalıydım emin değilim ama telefonumda tuhaf şeyler oluyor. İlk olarak benden habersiz kendi kendine bir numaraya Google yenidendim doğrulama kodu diye bir SMS gitmiş. Kendi kendine oldu, korktuğum kısmı da benim haberim olmadan gitmiş mesaj. Araştırdığımda numarayı kötü yorumlar gördüm. Korkuyorum, ne yapmalıyım?

Virüs bulaşma ihtimali var hocam. Telefonu eğer yapabiliyorsanız Mobile anti virüs ile taratın. Ya da hard reset atabilirsiniz.

Eset Mobile Security indirip tarat.

Mobil anti virüsler bir işe yaramaz. Sistemde virüs varsada bulamazlar. Telefonda ki orjinal SMS uygulamasını zararlı olarak gören bu AV'ler bir iş yapamaz.

Bunun sebebi ise çok basit. Android çeşitli konteynır yapılarından meydana gelmekte yani Linux zaten özünde ama modlanıp geliştiği için sistem Windows gibi değil. Konteynır dediğim yapılar activityler ve bunlar bellekte çeşitli parçalara ayrılırlar tasklar uyutulabilir. Bu sebeple AV'lerin zararlı yazılımları bulması biraz daha zor.

Genelde Android cihazlarda kernele doğrudan erişim sağlanmaz çeşitli katmanlar ile haberleşilir bu yüzden Virüs kendini ROM'a yazamaz ancak Windowsda bu durum öyle değildir oradada katmanlar var ancak orada ki katmanlar erişime daha açık. Yani adam gidip kendini MBR kısmına diske yazar sen formatlasanda geri gelir.

Ancak bazı durumlarda ROM'a yazılması mümkündür. Android saf olarak alınıp şirketler tarafından özelleştirildiği için şayet bir güvenlik açığı varsa x şirketinin ROM'a yerleşebilir. Yani bizim Read Only Memory dediğimiz yapı ihlal edilmiş olabilir çeşitli enjeksiyon metotları var ama uzman olmak lazım.

Zamanında bu nedenlerden dolayı bios flashlayan virüsler bile çıkmıştır Windows kanadında çünkü doğrudan çalıştırılabilir dosyalar çalışmakta. Bu sayede virüsler Windows sistemlerde daha kolay bulunur ve yayılabilir aynı şekilde diğer zararlılar içinde geçerli.
Hocam bilinmeyen kaynaklar açık mı? Rootlu mu cihaz? Bu ayarlar kapalı ve rootlu değil ise cihaza sıfırdan ROM üzerinden fabrika ayarlarına çekin (hard reset yani telefonun biosuna girip yapacaksınız) sistem sıfırdan kurulacaktır. Mobil cihazlara zararlı bulaştığı zaman en faydalı yöntem budur direk format atın hiç uğraşmayın.

Dipnot: Telefon gibi cihazlarda kişisel fotoğraf ve belgelerinizi asla tutmayın bir SD card alıp şifreleyip bir köşeye koyun en sağlıklı yöntem budur ve şifreyi unutmamanız için bir çok yere ufak tefek notlar bırakabilirsiniz yazıcı varsa evinizde yoksa yazın elinizle.

Dosya Ekleri

• Android-Architecture-01.jpg
    Android-Architecture-01.jpg
    76,8 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Operatörünüzü arayın ve durumu bildirin atılan SMS sonucu yüklü miktarda paranızın gitme ihtimali var. Telefonunuz Android ise Google Play Store veya Huawei AppGallery haricinde uygulama yüklediniz mi ?

Geri
Yukarı