Telefonlara neden root işlemi yapılıyor?

mYonniQ

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar root ile ilgili bir konu gördüm az önce de merak ettim telefonlara neden root işlemi yapılıyor, sadece eski telefonlara mı yapılıyor bu işlem?

Hayır yeni telefonlara da yapılabilir. Yukarıda denildiği gibi işletim sisteminin izin vermediği şeyler root ile yapılabiliyor.

Türkiye'de en çok kaçak telefonlara IMEI plaka işlemi için root yapılıyor.
Normalde ise yukarıdaki arkadaşın dediği gibi telefondan dibine kadar faydalanabilmek için yapılıyor.

Hayır yeni telefonlara da yapılabilir. Yukarıda denildiği gibi işletim sisteminin izin vermediği şeyler root ile yapılabiliyor.
Türkiye'de en çok kaçak telefonlara IMEI plaka işlemi için root yapılıyor.
Normalde ise yukarıdaki arkadaşın dediği gibi telefondan dibine kadar faydalanabilmek için yapılıyor.
Ne gibi özellikler hocam bunlar? Yazılım ile uğraşanlar için felan mı?

Farklı işletim sistemi kurmak, telefonun mevcut özelliklerini yazılımsal olarak değiştirmek vb.

Yani yapılabileceklerin sınırı yok gibi bir şey. Örneğin üretici firma ses çıkışına bir sınır koyuyor yasalar gereği, girip onu kaldırıyorsun. Kulaklık çıkışından normalin çok daha fazlası volümde ses veriyor. İşlemci frekansını artırabiliyorsun (bilgisayarlardaki işlemciler kadar OC kapasitesi beklememek lazım tabii). Telefonu Google Pixel gibi göstertip sanki Pixel kullanıyormuş gibi Google Cam'iyle arayüzüyle kullanabiliyorsun. Viper4Android diye bir şey var yine ses kalitesine takık olanların tercih ettiği bir yazılım. XDA Developers isimli sitede dolaşırsanız daha fazla bilgilere erişebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı