Telefonun çok soguk olması zararlı mı?

Ahmet Mithat

Yoctopat
Daha fazla  
Okulda telefonları hoca cam enarındaki soğuk bir betona koydurtuyor. Telefonu kapattığım ve kılıf taktiğim halde elime alınca ekranına kadar buz gibi oluyor. Tıpkı aşırı ısınmada olduğu gibi aşırı sogukluk da telefonu bozabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, aşırı soğuk bataryaya zararlıdır. Hocanıza bunu anlatın ve en azından kendi masasının üzerine koydurtun.

Hem bataryaya hem de ekrana zararı var. Çok soğuk havalarda ekranda iz oluşması görülebiliyor. Bataryanın da çok soğuk havalarda düşük sıcaklıklarda durması kimyasal yapısını etkileyeceğinden, ve cihaz tekrar çalıştığında ısı farkı yaratacağından uzun vadeli performansını ciddi oranda etkileyecektir.

Kar tatiline Kars, Sarikamis'a gittigimde zirvede video cekmeye baslamistim, pistin sonuna geldigimde sarjin birden bire %10'a dustugunu gordum. Cok cok soguk, hava durumunun eksi oldugu yerlerde uzun sure kullanmak zarar verir bence.

Zaten bildiğim kadarıyla belirli bir sıcaklığa ve soğukluğa gelince telefon kendine reset atıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğukta fazla bir şey olacağını sanmıyorum. En fazla batarya ile ilgili bir sorun olabilir, optimum sıcaklığın dışında olursa. Ama soğuktan sıcağa ani geçişler nem etkisi yaratabileceğinden sorun teşkil edebilir.

Ekleme: Eğer izin veriliyorsa, cihazı düşük şarjda powerbank takılı halde bırakabilirsiniz. Hem ekranın hem de bataryanın sıcaklığını arttıracaktır şarj işlemi.

Cep telefonu ne çok soğuğa ne de sıcağa dayanamaz orta sıcaklıkta muhafaza edilmesi lazım. Bu öğretmenlerin garip garip huyları var çantalarına koydur işte niye cam kenarı🤔

Geri
Yukarı