Telefonun garantisi fatura kesildiği andan mı başlar?

• Konuyu başlatan pmanx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 7B
Süpersiniz arkadaşlar, sevgili Apple teknisyenimize de bolca teşekkürler. Bakalım sealları açık mı yarın, jelatini üstündeyse zaten çok da sorun yok da bu telefonculara güven olmuyor malum...

Aldığınız telefonun garantisi sizin aldığınız günden önce başlamışsa bilin ki cihaz açılıp etkinleştirilmiştir bilginiz olsun ona göre alışverişinizi yapın. Şimdiden hayırlı olsun.

Aldığınız telefonun garantisi sizin aldığınız günden önce başlamışsa bilin ki cihaz açılıp etkinleştirilmiştir bilginiz olsun ona göre alışverişinizi yapın. Şimdiden hayırlı olsun.
Tabii ki, ilk bakacağım jelatinler olacak sonra da garantisi, teşekkür ederim tekrardan hocam

Cihaz ne zaman ilk başlangıcını yapıp etkinleştirilirse, garanti o zaman başlar. Ayarlar > Hakkında kısmında yer alan garanti bölümünden de onaylayabilirsiniz bu bilgiyi.

Yanlış bilgilendirme yapılmış. Apple servisinde bir teknisyen olarak yazıyorum, cihazın garantisi fatura kesilince değil etkinleştirilince başlar.
Tüketici kanununa göre garanti malın tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren başlar daha önce etkinleştirilmiş olması Apple'ın teknik destek vermeyeceği anlamına gelmez, daha sonra etkinleştirildiği için daha uzun süre garanti veriyor olması ise Apple'ın inisiyatifidir.

Garanti süresi

MADDE 6 –
(1) Garanti süresi; malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıl veya bu Yönetmeliğe ekli listedeki ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır.

(2) Garanti süresinin başka bir ölçü birimi ile belirlenmiş olması halinde, malın üzerinde bu ölçü biriminin tespitine yönelik bir düzeneğin bulunması veya yapısının bu değerin tespitine uygun olması gerekir. Aksi halde garanti süresinin asgari iki yıl olduğu kabul edilir.

Kargo vb teslim tarihinin kesin olarak belirlenemediği durumlarda fatura tarihi genelde teslim tarihi olarak kabul edilir. Fakat şu detaya dikkat etmen gerek. Malum nakit çevirmek için mağazalardan alıp 2. elcilere satan şahıslar mevcut ve eğer alacağın böyle bir cihaz ve paketi hiç açılmamış olsa da sana fatura kesecek 2. el satışı yapan iş yerinde bir süre bekledi ise garanti için ürüne, satıcıya, distribütöre vs bağlı olmakla berber ilk fatura geçerli sayılabileceğinden 2. el satan mağazadaki raf süresi ithalatçının sağladığı toplam garantiden düşebilir.

Tüketici kanununa göre garanti malın tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren başlar daha önce etkinleştirilmiş olması Apple'ın teknik destek vermeyeceği anlamına gelmez, daha sonra etkinleştirildiği için daha uzun süre garanti veriyor olması ise Apple'ın inisiyatifidir.

Garanti süresi

MADDE 6 –
(1) Garanti süresi; malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıl veya bu Yönetmeliğe ekli listedeki ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır.

(2) Garanti süresinin başka bir ölçü birimi ile belirlenmiş olması halinde, malın üzerinde bu ölçü biriminin tespitine yönelik bir düzeneğin bulunması veya yapısının bu değerin tespitine uygun olması gerekir. Aksi halde garanti süresinin asgari iki yıl olduğu kabul edilir.

Kargo vb teslim tarihinin kesin olarak belirlenemediği durumlarda fatura tarihi genelde teslim tarihi olarak kabul edilir. Fakat şu detaya dikkat etmen gerek. Malum nakit çevirmek için mağazalardan alıp 2. elcilere satan şahıslar mevcut ve eğer alacağın böyle bir cihaz ve paketi hiç açılmamış olsa da sana fatura kesecek 2. el satışı yapan iş yerinde bir süre bekledi ise garanti için ürüne, satıcıya, distribütöre vs bağlı olmakla berber ilk fatura geçerli sayılabileceğinden 2. el satan mağazadaki raf süresi ithalatçının sağladığı toplam garantiden düşebilir.

Daha önce etkinleştirilmiş ve garanti süresi başlatılmış ise sonradan kesilen faturanın bir önemi yok. Gerekli deliller sunularak Apple tarafından fatura tarihine garantide düzenleme yapılabilir ki yaptırıyoruz da. Yazdığımı yorumu internette araştırarak değil Apple teknik servislerinden birinde çalışan bir teknisyen olarak yazıyorum. Sizin dediğinize bakılırsa bütün telefonculardan aldığımız 2. el cihazların da 2 yıl garantisi oluyor o zaman? Sonuçta onlar da fatura düzenliyor. Yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen.

Daha önce etkinleştirilmiş ve garanti süresi başlatılmış ise sonradan kesilen faturanın bir önemi yok. Gerekli deliller sunularak Apple tarafından fatura tarihine garantide düzenleme yapılabilir ki yaptırıyoruz da. Yazdığımı yorumu internette araştırarak değil Apple teknik servislerinden birinde çalışan bir teknisyen olarak yazıyorum. Sizin dediğinize bakılırsa bütün telefonculardan aldığımız 2. el cihazların da 2 yıl garantisi oluyor o zaman? Sonuçta onlar da fatura düzenliyor. Yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen.

Yanlış anladın sanırım 2. el cihazların 2 yıl garantisi oluyor demiyorum. Garanti 2. el alınıyorsa sıfır satış yapılırken kesilen fatura geçerli olacağı için cihazın garanti süresinin paket açılmamış olsa dahi bir kısmı geçmiş olabilir diyorum aksine.

Daha önce teknoloji perakende sektöründe çalışmış biri olarak da biliyorum ki pek çok cihaz etkinleştirildikten sonra iade alındı ise sıfırlanarak tekrar sıfır ürün şeklinde satılıyor. Haliyle daha önce etkinleştirilip iade alındıktan bir süre sonra tekrar sıfır olarak satıldı ise garantinin ilk etkinleştirmeden itibaren geçerli olması mümkün değil. Sıfırlandıktan sonra tekrar etkinleitirildiğinde garanti süresini de sıfırlıyor ise Apple o teknik detaya ben sahip değilim.

Fakat Apple etkinleştirme itibariyle başlar, x ile başlar, y ile başlar şeklinde kendince ne tür bir garanti başlangıç süreci devşirir ise devşirsin -ki Apple sever bu tür şeyleri- Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde Türkiye Cumhuriyeti iznine tabi satılan her mal tüketici kanununa tabidir ve Apple kendine göre ne derse desin kanunda belirtildiği üzere garanti malın teslimatından itibaren başlar.

Bunun için iki örnek senaryo yazmak gerekirse:

1) Mal 01.01.2023'de teslim edilmiş ise garantisi minimum 31.12.2024'e kadar geçerlidir. Cihaz teslim edildikten 2 ay sonra etkinleştirildi ve Apple bu nedenle garanti bitiş tarihinden 2 ay sonrasında da garanti kapsamında onarım yapıyorsa bu tüketici yararına Apple'ın bir inisiyatifidir zira kanun garanti için taban sınır belirtmekte fakat tavan belirtmemektedir.

2)Mal 01.01.2023'de teslim edilmiş fakat bir sebepten kullanıcıya teslim edilmeden 2 ay önce etkinleştirilmiş ise tüketici 20.12.2023 tarihinde garanti kapsamında onarım ihtiyacı duyuyor ise Apple bu cihaz 01.11.2022 tarihinde etkinleştirildiği için garanti süresi dolmuş diyerek onarımı reddedemez. teslim tarihinden itibaren en az 2 yıl garanti hizmeti sağlamakla yükümlüdür. Apple bunu reddeder ise tüketici gerekli kanuni yollara başvurarak onarım, değişim, maddi tazmin gibi taleplerde bulunabilir.

Yani kanun ve Apple'ın kurumsal teknik destek süreçleri arasında ihtilaf var ise geçerli olan kanundur Apple'ın iç süreçleri değil.

Yine belirttiğim gibi malın teslim tarihi de kargo vb yöntemler ile teslimat sağlanması ise net olarak tespiti zor olduğundan genelde fatura tarihi malın teslimat tarihi olarak kabul edilir.

Yanlış bilgilendirme yapılmış. Apple servisinde bir teknisyen olarak yazıyorum, cihazın garantisi fatura kesilince değil etkinleştirilince başlar.
hocam merhaba, kutusu açılmamış ıphone 14 cihazım var. Bunu satmak istiyorum.Ancak garanti konusunda kafam karışık. Fatura tarihi geçerli diyenler var. Satarken yalancı durumuna düşmek istemem. Bu konuda kesin emin misiniz

Hocam merhaba, kutusu açılmamış iPhone 14 cihazım var. Bunu satmak istiyorum. Ancak garanti konusunda kafam karışık. Fatura tarihi geçerli diyenler var. Satarken yalancı durumuna düşmek istemem. Bu konuda kesin emin misiniz?

Evet. Garanti telefon etkinleştirildiğin de başlar. Biz cihazı sattıktan sonra faturasını herhangi bir yere işlemiyoruz ki fatura tarihi geçerli olsun. Ona kalırsa cihazı stoklara almamız için distribitör firma bize fatura kesiyor, o fatura tarihin de mi başlasın :D Etkinleştirilmeden cihazın garantisi başlamaz. Öyle bir şey olsaydı yurt dışından alıp gelen 14 serisini satmaya çalışan telefoncuların işi yaştı.

Evet. Garanti telefon etkinleştirildiğin de başlar. Biz cihazı sattıktan sonra faturasını herhangi bir yere işlemiyoruz ki fatura tarihi geçerli olsun. Ona kalırsa cihazı stoklara almamız için distribitör firma bize fatura kesiyor, o fatura tarihin de mi başlasın :D Etkinleştirilmeden cihazın garantisi başlamaz. Öyle bir şey olsaydı yurt dışından alıp gelen 14 serisini satmaya çalışan telefoncuların işi yaştı.
apple.com.tr den alındı 3-4 ay önce hocam. o zaman aktif edildiğinde başlar. evet bende onu düşündüm çok fazla bu şekilde satan var

Yeni konular

Geri
Yukarı