Telefonun şarjı 47 iken takmak zarar verir mi?

546870

Decapat
Telefonun şarjı 47. internette her kaynak farklı bir şey söylüyor. Takmam zarar verir mi? Telefon yeni olduğu için bu kadar pinpirik davranıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonun şarjı 47. internette her kaynak farklı bir şey söylüyor. Takmam zarar verir mi? Telefon yeni olduğu için bu kadar pinpirik davranıyorum.
Bende ilk başta böyle davranıyordum sonrası tabii ki farketmeden takmaya başladım :d. Asıl senin şarjının yüzde 20 nin altına indirmende sorun olur diye biliyorum yani takabilirsin. Pil sağlığını korumak için 20 nin altına indirme 85 in üstüne şarjını çıkartma.

Bende ilk başta böyle davranıyordum sonrası tabii ki farketmeden takmaya başladım :d. Asıl senin şarjının yüzde 20 nin altına indirmende sorun olur diye biliyorum yani takabilirsin. Pil sağlığını korumak için 20 nin altına indirme 85 in üstüne şarjını çıkartma.
85 neden hocam?

İlk başta bu bilgiyi zarar veriyor diye forumda öğrenmiştim. Sonra telefonumu (Samsung A34) kurcalarken bir ayar gördüm pili koru diye. Ayarı etkinleştirdiğimde 85 in üstünde şarj etmeme izin vermiyor. Yani 85 üstünde şarj etmek zarar veriyor.

Şarj yüzdesi %47 iken takmak zarar vermez; ek olarak, %20’nin altında şarja takmamak lazım ve %80-85 üstü şarj etmemek lazım. Bu oranları koruyabilirsen, telefonunu uzun yıllar pil sorunu ve performans kaybı yaşamadan kullanabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı