Telefonun Şarjını Tamamen Bitirmek

Mahir Koçak

Kilopat
Daha fazla  
Biliyorum biraz saçma bir soru olacak fakat telefonum her kapandığında aklıma gelir telefonumuzun şarjı bitti ve kapandı diyelim ama açmak isteyip kilit tuşuna basılı tuttuğumuzda ekranda 'Batarya yetersiz' der gibi bir uyarı gelir fakat bunu göstermesi için bile biraz enerji olması gerekiyor peki yeterince bu açma denemesini yaparsak telefonun şarjını tam olarak bitirip hiç bir tepki vermemesini sağlayabilir miyiz ?

O uyarıyı göstermesi için o kadar yüksek bir enerji harcadığını sanmıyorum. Yani atıyorum %5 depolamışsa %00,1 harcıyordur tahminimce. Bütün gününü bir tuşa basarak geçirmek istiyorsan deneyebilirsin. :D

Normalde pili tamamen bitirip şarj yok işaretini, batarya kalibrasyonu için yapılır mesela, sony telefonlarda ilk başta batarya bitti diye uyarı çıkar, sonra bildirim ışığı yanar ve tamamen biter.

"Yeterince bu açma denemesini yaparsanız telefonun şarjını tam olarak bitirip hiç bir tepki vermemesini sağlayabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ek olarak birazda yan etkisinden bahsetmeye gelirsek boş iş bununla uğraşmak ama telefonlarda Lityum İyon bataryalar bulunur. Daha doğrusu bu akıllı telefonların hepsinde bulunur eski tarzlar kömürlüye devam etmekte. Her neyse Lion piller hiç bir zaman boş kalmamalıdır. Genelde cihazlar %20 den sonra beni sarja tak der. Bu uyarıyı dikkate almanızda fayda var çünkü bu pillerin sarjı komple biterse eğer şişme ve bataryanın ömrünün kısalması anlamına gelmektedir.

Eğer sarj edicek bir yer yok ise ve telefonunuz komple sarjı bitip kapancak durumda ise kendisi kapanmadan sizin kapamanızda fayda var demektir. Hadi kendi kapandı diyelim telefonu birden fazla tekrar açmaya denemeyin gerçekten zararlı.

Lion pilleri sarjım bitince doldururum yok telefonu yeni aldım 24 saat şarjda kalmalı gibi düşünmeyin. Normal şarj doldumu çıkarmanız ve şarj bitmeden doldurmanız gerekmektedir. Zaten Lion piller %100'e vurduğu anda batarya elektrik almayı kesecektir. Bunu fark etmeniz çok basit telefon sarj olurken prizdeki adaptöre dokunun aşırı sıcak olucak birde cihaz %100 olduktan sonraki prizdeki adaptörün soğukluğunu hissedin.

Ne yap ne et sarjı komple bitirme. Telefon %5'in altına düştümü prize tak dolsun.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı