Telegram dava için bilgi verir mi?

Arkadaşım sen iyi misin? Türkiyede hizmet veren her platform TC yasalarına uymak zorunda. Saçma saçma şeyler yazmaya mı geldin buraya?
Boyle bir sey yok. Simdi baktim Telegram'in merkezi Dubai ama yasal olarak bagli oldugu yer British Virgin Islands imis. Offshore olarak gecen bir ada ulkesi. Turkiye'den gelecek bir istege hele ki hakaret davasi gibi bir sacmalik icin cevap vermeye bile tenezzul etmeyeceklerdir.

Boyle bir sey yok. Simdi baktim Telegram'in merkezi Dubai ama yasal olarak bagli oldugu yer British Virgin Islands imis. Offshore olarak gecen bir ada ulkesi. Turkiye'den gelecek bir istege hele ki hakaret davasi gibi bir sacmalik icin cevap vermeye bile tenezzul etmeyeceklerdir.
Facebook da ABD merkezli ama suç duyurusunda bulunulduğunda kanıtları savcılığa ve mahkemeye vermek zorundalar.
Anlamadın sanırım tekrar yazıyorum; Türkiyede geçerli olan kanun ve yasalara göre bu tür online sistemler Türkiyede hizmet vermeye devam edebilmek için üyelerinin bilgilerini barındıran sunucuları Türkiyede bulundurmak zorunda aksi taktirde para cezası ve kademeli olarak bant genişliği azaltma cezası alıyorlar. En sonunda da hizmet vermesi engelleniyor devlet tarafından. Daha önce PayPal’a olduğu gibi.
Telegram da seve seve bu kanunlara uymak zorunda olduğu için ister off shore ister solar sytstem shore olsun savcılık, bakanlık yada emniyet güçlerinin isteklerini kabul etmek zorunda. Hem eksik hem yanlış biliyorsun.

Ekran goruntusunun bir kanit olarak gecerliligi yok. Twitter icin benzer bir davadan biliyorum.
Hayır geçerliliği var. Facebook’da hakaret eden şahısı bu şekilde şikayet etmiştim ve başka şehirde olmasına rağmen mahkemeye çıkartıldı. Üstelik hakaret içeren yorumlarını silmiş olmasına rağmen. Eksik ve yanlış bilgi vermeye devam ediyorsun.

Facebook da ABD merkezli ama suç duyurusunda bulunulduğunda kanıtları savcılığa ve mahkemeye vermek zorundalar.
Anlamadın sanırım tekrar yazıyorum; Türkiye'de geçerli olan kanun ve yasalara göre bu tür Online sistemler Türkiye'de hizmet vermeye devam edebilmek için üyelerinin bilgilerini barındıran sunucuları Türkiye'de bulundurmak zorunda aksi taktirde para cezası ve kademeli olarak bant genişliği azaltma cezası alıyorlar. En sonunda da hizmet vermesi engelleniyor devlet tarafından. Daha önce PayPal'a olduğu gibi.
Telegram da seve seve bu kanunlara uymak zorunda olduğu için ister off shore ister solar sytstem shore olsun savcılık, bakanlık ya da emniyet güçlerinin isteklerini kabul etmek zorunda. Hem eksik hem yanlış biliyorsun.

Hayır geçerliliği var. Facebook'da hakaret eden şahısı bu şekilde şikayet etmiştim ve başka şehirde olmasına rağmen mahkemeye çıkartıldı. Üstelik hakaret içeren yorumlarını silmiş olmasına rağmen. Eksik ve yanlış bilgi vermeye devam ediyorsun.

Telegram da silinen mesaj herhangi bir yerde tutulmuyor. Eğer davayı açan ekran görüntüsü almamışsa sorun olmaz.

Anlamadın sanırım tekrar yazıyorum; Türkiyede geçerli olan kanun ve yasalara göre bu tür online sistemler Türkiyede hizmet vermeye devam edebilmek için üyelerinin bilgilerini barındıran sunucuları Türkiyede bulundurmak zorunda aksi taktirde para cezası ve kademeli olarak bant genişliği azaltma cezası alıyorlar. En sonunda da hizmet vermesi engelleniyor devlet tarafından. Daha önce PayPal’a olduğu gibi.
Telegram da seve seve bu kanunlara uymak zorunda olduğu için ister off shore ister solar sytstem shore olsun savcılık, bakanlık yada emniyet güçlerinin isteklerini kabul etmek zorunda. Hem eksik hem yanlış biliyorsun.
Teoride dediginiz dogru ama her servise boyle yaptirimlar yapilmiyor pratikte yalnizca cok buyuk captaki birkac platform ve servis icin gecerli. Protonmail'in transparanlik raporunda Turkiye'den kullanici bilgisi istegi aldiklari ama Turk hukumetinin baskici olduklarini bildiginden vermedikleri yaziyor ve bir yaptirim uygulanmadi. Tum sunuculari da Isvicre'de bu arada.
Hayır geçerliliği var. Facebook’da hakaret eden şahısı bu şekilde şikayet etmiştim ve başka şehirde olmasına rağmen mahkemeye çıkartıldı. Üstelik hakaret içeren yorumlarını silmiş olmasına rağmen. Eksik ve yanlış bilgi vermeye devam ediyorsun.
Mahkemeye cikacaktir tabi ki. Ne sonuc aldiniz? Ayni sekildeki bir davada "benim oyle bir tweetim yok bakin yok." diyerek siyrilani biliyorum. Belki sizin davanizda karsi taraf kabul etmistir bilemiyorum.

Ekran goruntusunun bir kanit olarak gecerliligi yok. Twitter icin benzer bir davadan biliyorum.
Ekran görüntüsünün kanıt olarak geçerliliği var*, ses ve video kaydının aşırı ağır suçlar olmadığı müddetçe yok.

"Sistematik ve planlı bir şekilde delil üretmek amacıyla gizlice/habersizce kaydedilen, bu nedenle hukuka aykırı bir şekilde elde edildiği kabul edilen ses, görüntü veya video kayıtları bir vakıanın ispatı için hukuk veya ceza mahkemelerinde delil olarak kullanılamaz."

• Özel hukuk uyuşmazlıkları (boşanma davası, alacak davası vb.) hakkında mahkeme tarafından karar verilirken hukuka aykırı deliller bir vakıanın ispatında dikkate alınmaz (HMK m.189/2).
  • Ceza muhakemesinde “delillerin serbestliği” ilkesi mevcuttur. Ceza davalarında her şey delil olarak değerlendirilebilir. Ancak, şüpheli veya sanığın işlediği suç, hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş delillerle ispat edilebilir (CMK m.217/2).
  • Hukuka aykırı elde edilerek ceza davasında kanıt olarak ileri sürülen deliller hakim tarafından reddedilir (CMK m.206/2-a).
  • Mahkeme gerekçeli kararında hukuka aykırı delillerin hangileri olduğunu gösterir (CMK m.230/1-b).

Cinsel taciz, cinsel saldırı, hakaret, tehdit, iftira veya şantaj gibi durumlarda alınan ses ve görüntü kayıtları delil olarak kabul edilir ama elinizde kamerayla arkadaşınızı sinirlendirip küfürlerini kayıt altına alırsanız bu delil olarak kabul edilmez. Biraz garip duruyor ama böyle.

*:Eğer ekran görüntüsünü destekleyecek başka somut kanıtlar var ise (Husumet var mı?, olayın öncesi ne?, kişilerin ilişkileri nedir?, suçun derecesi nedir? gibi) ekran görüntüsü kanıt sayılıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı