Telegram'da özel mesaj atılması nasıl engellenir?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Var mı bunun bir yöntemi, ben bu kadar güvenlik zafiyeti olan bir platform görmedim vallahi. Önüne gelen istediğine mesaj atıp pm üzerinden saldırabiliyor. Pm botlarını kullanarak mesaj yağmuruna boğup hesabı kitletebiliyorlar. Bunlardan nasıl korunulur? En trajikomik tarafı ise adam istediğinde hem kendi mesajını hem de sana attığı her şeyi birkaç tıkla silebiliyor, geride hiçbir iz kalmıyor. Ben böyle saçmalık görmedim, aslında kullanmayacağım bir platform ama işte çok kullanıldığı için grupları takip etmek adına mecbur kalıyoruz.

Ayarlara git. Gizlilik ve güvenlik’e gidin. Telefon numarası bölümüne gidin ve onu kimin görebileceğini seçin. Gruplar ve Kanallar altında, sizi bir gruba kimlerin ekleyebileceğini seçin. Uygulamadaki herhangi bir kullanıcının telefon numaranızı görebilmesi, sizi bir gruba dahil etmelerine veya tanımasanız bile size bir mesaj göndermelerine izin veren şeydir. Bunu gizleyerek, yabancılar yalnızca kullanıcı adınızı biliyorlarsa ekleyebilirler.
Ek olarak
Yakındaki Kişiler’e gidin. “Beni göstermeyi durdur” adlı seçeneğe tıklayın.

Ayarlara git. Gizlilik ve güvenlik’e gidin. Telefon numarası bölümüne gidin ve onu kimin görebileceğini seçin. Gruplar ve Kanallar altında, sizi bir gruba kimlerin ekleyebileceğini seçin. Uygulamadaki herhangi bir kullanıcının telefon numaranızı görebilmesi, sizi bir gruba dahil etmelerine veya tanımasanız bile size bir mesaj göndermelerine izin veren şeydir. Bunu gizleyerek, yabancılar yalnızca kullanıcı adınızı biliyorlarsa ekleyebilirler.
Ek olarak
Yakındaki Kişiler’e gidin. “Beni göstermeyi durdur” adlı seçeneğe tıklayın.

Telefon numarasını görmeden de konu sahibinin dediği olay hala gerçekleştirilebilir. Kullanıcı adı da olmasa yine gruplardan bulup yapılır. Özel mesaj atılmasını tamamen engellemenin hiçbir yolu yoktur. Ancak hesap silinip hiçbir gruba üye olmadan, telefon numarasını gizleyerek ve kullanıcı adı koymadan mesaj iletmelerinde de ad gizli hale getirilirse, tertemiz yeni bir hesap kullanılırsa bu spamların ihtimali en aza indirilebilir.

Bunları yaptıydım hocam zaten, Telegram'ı kullanma amacım zaten gruplara üye olmak. Dolayısıyla çok sayıda gruba üyeyim (kriptopara, borsa, oyun vs) Buralardan yerli yabancı çok sayıda mesaj geliyor, 50'ye yakın engelledim ama bir noktadan sonra bundan iyice nefret etmeye başlıyorsun. Adam dolandırıcı, her halinden belli. Mesajlarda seni keklemeye çalışıyor, baktı dişi geçmeyince her şeyi sildirip gidiyor, belki farklı adla başka zaman tekrar deneyecektir.
Bu kadar çok kullanıcaya sahip bir platformu neden bu kadar güvensiz yaparlar anlamıyorum, 1 kere saldırı yedim, ne yapileceklerini az çok görmüş oldum. Adam farklı farklı adlardan aynı anda onlarca mesaj attı hesabıma. Hesap dondu, engellemeyi geç açıyorum açılmıyordu. Gitti hesap derken sonra açtım baktım ortada hiçbir şey yok. Bunları işte PM üzerinden attığı mesajla yapıyor, o yüzden pm engellemesi vs olsaymış keşke.

Telefon numarasını görmeden de konu sahibinin dediği olay hala gerçekleştirilebilir. Kullanıcı adı da olmasa yine gruplardan bulup yapılır. Özel mesaj atılmasını tamamen engellemenin hiçbir yolu yoktur. Ancak hesap silinip hiçbir gruba üye olmadan, telefon numarasını gizleyerek ve kullanıcı adı koymadan mesaj iletmelerinde de ad gizli hale getirilirse, tertemiz yeni bir hesap kullanılırsa bu spamların ihtimali en aza indirilebilir.

Burada kullanıcı adı koymadan, demişsiniz. O nasıl oluyor, illa oraya bir şey yazmamızı istiyor.

Çoklu mesaj saldırılarından korunma yolu yok mu bu platformda anlamıyorum; canlı olarak izledim, adam bot üzerinden onlarca mesaj atıp karşıyı pert ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunları işte PM üzerinden attığı mesajla yapıyor, o yüzden pm engellemesi vs olsaymış keşke.

Yıllardır kullanıyorum ve katılıyorum. Hatta bir üst seviyeye çıkarıp "Sadece şu gruptan gelen mesajlar engellensin." gibi bile olabilir. Belki ileride isyanlara kulak verirler.

Burada kullanıcı adı koymadan, demişsiniz. O nasıl oluyor, illa oraya bir şey yazmamızı istiyor.

Kullanıcı adınızı silin, hiçbir şey yazmayın. @ olan kullanıcı adı yani. Ad kısmından bahsetmiyorum.

Geri
Yukarı