Televizyonlardaki Hz değeri

rapportakal

Hectopat
Merhabalar televizyonum Samsung UE 43MU7000 TV özelliklerinde 150Hz yazıyor bu bildiğimiz monitörlerdeki hız ile aynı mı? Televizyonda oyun oynuyorum. Ekran 4K RTX 2080 kullanıyorum televizyonun tepkime süresi de düşük sanırsam hiçbir sıkıntıda çekmedim. Ayarlarda 60Hz yazıyor 150 yapabili miyim? Yoksa bu değiştirilemez bir şey mi ayarlarda 60 var üstü yok. Ekranı overclocklarsam olur mu olursa TV'ye bir zararı olur mu? Cevaplarsanız teşekkürler.

Televizyonun gerçek yenileme hızı 50 Hz.
150 Hz olduğuna nerden vardınız?
Televizyon ekranlarını kesinlikle overclocklamayın.

Televizyonun gerçek yenileme hızı 50 Hz.
150 Hz olduğuna nereden vardınız?
Televizyon ekranlarını kesinlikle overclocklamayın.

Vatan Bilgisayar'ın sitesinde yazıyordu eski laptopum 60Hz di 100hze overclocklamayı başarmıştım ve gerçekten gözle görülür farklar yaşadım ne sorun çıkartabilir? FPS tarzı oyunlar oynuyorum eskiden OC yaptığım PC'yi de 2 sene sıkıntısız kullandımda kesin bir şey var mı?

Hocam, TV 50-60 Hz. Diğer belirtilenler yazılımsal değerler. PC HDMI ile vermeyebilir. Zorlamayın.

Öncelikle yanlış anlaşılmasın ama 60Hz bir ekranı 100Hz e overclock etme tecrübeniz muhtemelen bir yanılgı, ekran %100 frameskipping yapmıştır, firma 100Hz kapasiteli bir paneli 60Hz diye ucuza vereceğine 100Hz satardı öyle birşey mümkün olsaydı.

Sorunuza gelelim TV dediğiniz alet önceden hazırlanmış kullanıcınının anlık müdahalesi olmayan görüntüleri göstermek için tasarlanır ve öyle üretilir, TV lerin üretimleri esnasında hiçkimse bir TV için overclock payı hayal etmez, 50Hz den çıksa çıksa 55Hz e çıkar ki stabil olmaz, o 150Hz yazılımsal hilelerle yapılıyor ve gerçek 150Hz değil tabii ki.

Monitörlere overclock açıkçası çoğunlukla sadece boşa hayal satmak oluyor, 60Hz bir mönitörü mucizevi bir şekilde 100-144Hz yapamazsınız, 75Hz bile yapamazsınız.

Öncelikle yanlış anlaşılmasın ama 60Hz bir ekranı 100Hz e overclock etme tecrübeniz muhtemelen bir yanılgı, ekran %100 frameskipping yapmıştır, firma 100Hz kapasiteli bir paneli 60Hz diye ucuza vereceğine 100Hz satardı öyle bir şey mümkün olsaydı.

Sorunuza gelelim TV dediğiniz alet önceden hazırlanmış kullanıcınının anlık müdahalesi olmayan görüntüleri göstermek için tasarlanır ve öyle üretilir, TVlerin üretimleri esnasında hiçkimse bir TV için overclock payı hayal etmez, 50Hz'den çıksa çıksa 55Hz e çıkar ki stabil olmaz, o 150Hz yazılımsal hilelerle yapılıyor ve gerçek 150Hz değil tabii ki.

Monitörlere overclock açıkçası çoğunlukla sadece boşa hayal satmak oluyor, 60Hz bir monitörü mucizevi bir şekilde 100-144Hz yapamazsınız, 75Hz bile yapamazsınız.

Peki televizyonun ms değerini nasıl ögrenebilirim? Televizyonun oyun modu falanda var sanırsam düşükte bir değer vardır diye umuyorum oyunlarda hiçbir fark göremedimde.

Peki televizyonun ms değerini nasıl ögrenebilirim? Televizyonun oyun modu falanda var sanırsam düşükte bir değer vardır diye umuyorum oyunlarda hiçbir fark göremedimde.
Aradığınız Ms değeri "input lag/delay", bu değeri TV nin modelini internette araştırarak bulma ihtimaliniz var ancak TV ler dediğim gibi anlık kullanıcı bağımlı görüntüler için tasarlanmadığından etkinizin ekrana yansıması gereğinden çok uzun sürebilir (144Hz ortalama bir gaming monitörde 5Ms civarıyken TV lerde oyun modu kapalıyken 100Ms civarına tırmanabilir bu gecikme, oyun moduyla 10-15 arasına iniyor.)

Diğer Ms, piksel tepki süresinin örneği olarak mesela bu bazı TV lerde futbol izlerken topun arkasındaki gölge verilebilir, sadece görüntünün netliğini belirler, rekabetçi oyunlarda hızlı sahnelerde sorun yaşatabilir.

Geri
Yukarı