Telifli bir videoyu kullanmanın sonuçları

Amogaçi

Hectopat
Arkadaşlar YouTube'da bir kanal var, adam emeği ile kendi kamerasıyla görüntüler çekiyor. Adamla iletişime geçtim görüntüleri kaynak belirterek kullanabilir miyim, tarzında sordum fakat adam kabul etmedi. Bunun üzerine dedim ki, bari görüntüyü ücret karşılığında kullanmama izin ver, ona da yok diyor. Şimdi ben bir videosunu kanalıma yüklesem telif atıp videoyu kaldırtmak dışında bana herhangi bir sorun açabilir mi?

Arkadaşlar YouTube'da bir kanal var, adam emeği ile kendi kamerasıyla görüntüler çekiyor. Adamla iletişime geçtim görüntüleri kaynak belirterek kullanabilir miyim, tarzında sordum fakat adam kabul etmedi. Bunun üzerine dedim ki, bari görüntüyü ücret karşılığında kullanmama izin ver, ona da yok diyor. Şimdi ben bir videosunu kanalıma yüklesem telif atıp videoyu kaldırtmak dışında bana herhangi bir sorun açabilir mi?

Yapabilir ama insafına bağlı adamın kanalının ismi ne

Para cezası yiyebilirsiniz. Zamanında muratabigf 10.000 TL ödemişti bir şarki için.

Şarkıların filmlerin durumu başka diye biliyorum.

İlk defa duyuyorum. Para kazanma açıksa onu kapatırlar ilk defa değilse kanal kapatılır en fazla. Ve parayı alırlar tabii.

Bu konu hakkında da şöyle bir şey hatırlıyorum. Mesela sen benim içeriğimi aldın ben şikayet ederken;
-Video kaldırılsın.
-Video kaldırılmasın ama parasını bana verin.
Gibi seçeneklerim oluyor ve 2. yi seçersem senin o videodan kazanacağın parayı YouTube bana ödüyor.

Şarkıların filmlerin durumu başka diye biliyorum.

Bu konu hakkında da şöyle bir şey hatırlıyorum. Mesela sen benim içeriğimi aldın ben şikayet ederken;
-Video kaldırılsın.
-Video kaldırılmasın ama parasını bana verin.
Gibi seçeneklerim oluyor ve 2. yi seçersem senin o videodan kazanacağın parayı YouTube bana ödüyor.
Kanalın sahibi videoyu kaldırır o zaman?

Kanalın sahibi videoyu kaldırır o zaman?

Ya sonuçta tüm kapılar oraya çıkacak. YouTube bu konuda çok katı ben istemedikten sonra "kimse" benim içeriğimi yayınlayamaz. Yani benim içeriğimi alıp ben bundan para kazanmadan yayınlayayım diyemiyorsun. Çünkü sebebi gayet basit. Öyle olmasa herkes gider en çok izlenen adamların videosunu kanalında yayınlar. YouTube para kazanmasını kapatsa bile adamın kazanacağı abone sayısı ona fazlasıyla yetecektir. İleride kanal yeterince büyüdükten sonra ister kendi içeriğini üretip para kazanır ister reklam alarak kazanır. Ama bu noktaya haksız bir şekilde(başkalarının videolarını izinsin yayınlayarak) gelmiş olur.

Konu ile ilgili yapılacak pek bir şey yok o adam istemediği sürece yayınlatmaz videosunu.

Yeni konular

Geri
Yukarı