Temel programlama dili nasıl öğrenilir?

Siberci07

Hectopat
Daha fazla  
Temel programlama dilini öğrenmek ?
Aklımda bir kaç dil var : Python, C, Php, Ruby bu 4 dilden birini öğrenmek istiyorum ama şimdilik temel seviye, Sonrasında algoritma öğrenmek istiyorum.

Ana amacım : İlk olarak siber güvenlik uzmanı olmak, Ve kendi e-ticaret sitemi yapmak istiyorum.

Js ve php de başlamanı öneririm. Bilişim öğrencisiyim 10.sınıf itibari ile c# ve c++ öğretiyorlar
Ama temel olarak php js piton yeterlidir.

Bunları öğrenmek istiyorsun fakat sitenin tasarımını yapman vs. için HTML ve CSS'e de ihtiyaç duyacaksın.
Artı olarak Bootstrap gibi gibi bu dediklerin Back-End kısmı bunun Front-End kısmını da öğrenmen lazım.

Temel programlama dilini öğrenmek ?
Aklımda bir kaç dil var : Python, C, Php, Ruby bu 4 dilden birini öğrenmek istiyorum ama şimdilik temel seviye, Sonrasında algoritma öğrenmek istiyorum.

Ana amacım : İlk olarak siber güvenlik uzmanı olmak, Ve kendi e-ticaret sitemi yapmak istiyorum.
Kendi e-ticaret siteni yapmak istiyorsan HTML CSS Javascript temelini atmalısın.

Sonra frontend (sitenin görünen yüzü) kısmında React, Vue, Svelte gibi Javascript frameworklerinden birini seçip öğreneceksin.

Backend'e (sitenin arka planı, veri tabanı, api vs.) geçtiğimizde birkaç seçenek mevcut zamanı geldiğinde araştırıp onlardan birini seçip başlayabilirsin.

Çok yüzeysel anlattım kafan karışmasın diye. Siber güvenlik alanım olmadığı için diğer arkadaşlara bırakıyorum iyi çalışmalar.

Şu makalelere bakabilirsiniz.

Kendi e-ticaret siteni yapmak istiyorsan HTML CSS Javascript temelini atmalısın.

Sonra frontend (sitenin görünen yüzü) kısmında React, Vue, Svelte gibi Javascript frameworklerinden birini seçip öğreneceksin.

Backend'e (sitenin arka planı, veri tabanı, api vs.) geçtiğimizde birkaç seçenek mevcut zamanı geldiğinde araştırıp onlardan birini seçip başlayabilirsin.

Çok yüzeysel anlattım kafan karışmasın diye. Siber güvenlik alanım olmadığı için diğer arkadaşlara bırakıyorum iyi çalışmalar.

Siteyi biri aracılığı ile yaptırıp zaman kazanmak daha mantıklı geldi.

Şu makalelere bakabilirsiniz.
Yararlı içerik fakat benim istediğim siber güvenlikte işimize yarayacak bir dil.

Siber guvenlik uzmani olup da CSS, HTML kastirman gereksiz zaman kaybi olur.

Dil ogrenmek, zaten programlama bilen insanin yapmasi gereken aktivite. Senin ogrenmen gereken sey dil degil programlama.

Onu da saydigin dillerin hepsi ile yaparsin, saydiklarin arasinda Ruby ve Python en makulu senin icin bence. Hem scripting yapar, hem backend yazar hem de programlamaya baslangic yapmis olursun. Ruby'nin functional tarafi daha kuvvetli.

Yeni konular

Geri
Yukarı