Temiz Kurulum Sonrası Her Sürücü Kurulmalı Mı?

cetinodinson

Hectopat
Freedos bir laptop satın aldım. UEFI üzerinden temiz bir Windows 10 64 bitlik sistemi temiz bir şekilde yükledim. İlk güncellemenin ardından Windows'un tanımadığı aygıt kalmamıştı. Ekran kartını DDU ile temizleyip son sürüme yükselttim. Sonra -burada takıntı devreye giriyor- 3 adet driver bulma programından kontrol ettim ve güncel değil dedikleri tüm sürücüleri manuel olarak yükledim. Fakat her kurulum driver değilde exe şeklinde oldu. Örneğin; Intel Wifi yardımcısı. Uzun süredir uzak olduğumdan bu konulara açıkçası anlayamadım nedenini ve arka planda çalışıp sistemi yorduklarini dusunmeye basladim. Çünkü onun gibi bir kaç program daha birikip masaüstüne kisayol atmıştı(intel tabanlı). Bu durum içime hiç sinmedi ve ben yeniden temiz kurulum yaptım ve su anda ilk güncellemeyi yapıyorum.

Sorunum şu. Windows'un tanıdığı ve çalışan aygıtın sürücüsünü güncellemem gerekiyor mu? Yoksa ekran kartı sürücüsünü güncelleyip kullanima mi geçeyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem sikinti yaratmiyorsa sadece ekran kartini guncelle. Ben olsam bide biosun yenisi var mi diye kontrol ederim.

Mantıklı. Bios'u kontrol etmeti unutmuşum. Hatırlatmanız için teşekkür ederim.

Zaten Windows güncellemeler ile bunları kurmuyor mu?

Evet kuruyor. Fakat kontrol ettiğim zaman daha güncel sürümünün olduğunu görüyorum.(Sürücü tarama programları aracılığıyla)Fakat herhangi bir ünlem yok, tanıyor ve çalışıyor.

Sürücü tarama programlarına güvenmiyorum ben. Ayrıca onların sana göstermiş olduğu şeylere bakıp YouTube'dan hangisini nasıl kuracağını öğrenebilirsin.

Sürücü tarama programlarına güvenmiyorum ben. Ayrıca onların sana göstermiş olduğu şeylere bakıp YouTube'dan hangisini nasıl kuracağını öğrenebilirsin.
Onların üzerinden yapmıyorum kurulumu. Bende güvenmiyorum zaten. Kontrolü ordan yapıp kurulumu aygıt üreticisinin sitesinden yapıyorum. Fakat sürücü ile birlikte programlarda kuruluyor sanki. Eskiden böyle değildi diye hatırlıyorum, bundleware gibi hissettirdi bana. İçime sinmedi bir türlü. Yani neden sürücüyü kurup işi Windows'a bırakmak varken yardımcı bir program gelip arkada bellek ve belki internet tüketiyor ki?
Sorumu biraz araştırma ve yardımlarınız ile çözdüm. Anlatıma geçeyim hemen.
1-Önce Windows'un aygıt yöneticisi üzerinden tek tek güncelleme yaptım.(Gerçekten bazı aygıtların sürücü sürümünü yükseltti.)
2-İntel bir anakartım olduğu için onun kendi sitesinden tek tek kontrol ettim ve güncelledim.
3-Ağ ve ses sürücülerimi yine kendi sitesinden güncelledim(Realtek)
4-Son olarak bilgisayarımın üreticisi olan Casper'in kendi sitesinden sürücüleri karşılaştırdım. Birtek anakart sürücüsü daha güncel bir sürümdü onu yükledim.
5-Son olarak DDU ile ekran kartı sürücümü kaldırım en güncel sürümünü yükledim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı