Çözüldü Temiz kurulum yaparken hangi disk biçimlendirilmelidir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PanzerTR

Megapat
Makaleler
20
Arkadaşlar bilgisayara bir format atayim dedim SSD ve HDD biçimlendirmeyi yaptim. Ama diğer seçenekleri ne yapmalıyım bilemedim ve konu açıyorum. Hangilerini biçimlendirmeliyim?

20201006_151622.jpg

Çözüm
SSD 500 GB olan diye düşünüyorum.
Sürücü 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 olanların her biri için önce farenin sol tıkı ile seç. Sonra aşağıda sil de. Sana soru sorarsa evet de. Her biri için bunu yaptıktan sonra ayrılmamış alan yazan bir tane olacak. Ona farenin sol tıkı ile basıp aşağıdan yeni de. Sonra her şeye evet deyip bölümleri oluştur. Sonunda yine birkaç bölüm oluşacak. Onlardan boyutu GB ile ifade edileni seçip sağ alttan ileri de ve kuruluma devam et.
Dostum eğer 500 GB kapasiteli diske Windows kuracaksan sürücü 1 bölüm 3'e kurmalısın.
Sürücü 0 zaten senin 1TB kapasiteli HDD muhtemelen.
Sürücü 1'i biçimlendirdiğinde 3 alan oluşur. 100 MB olan Windows'un kurtarma vs n kullandığı alan.
500 MB olan alan önyükleme geçici dosyaların kullanacağı alan.
Geriye kalan 465 GB olan yer ise senin.

Dostum eğer 500 GB kapasiteli diske Windows kuracaksan sürücü 1 bölüm 3'e kurmalısın.
Sürücü 0 zaten senin 1TB kapasiteli HDD muhtemelen.
Sürücü 1'i biçimlendirdiğinde 3 alan oluşur. 100 MB olan Windows'un kurtarma vs n kullandığı alan.
500 MB olan alan önyükleme geçici dosyaların kullanacağı alan.
Geriye kalan 465 GB olan yer ise senin.
Bunları biliyorum ama onları silip yeniden sıfır bir biçimde oluşturmak istiyorum.

Sürücü 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 olanların her biri için önce farenin sol tıkı ile seç. Sonra aşağıda sil de. Sana soru sorarsa evet de. Her biri için bunu yaptıktan sonra ayrılmamış alan yazan bir tane olacak. Ona farenin sol tıkı ile basıp aşağıdan yeni de. Sonra her şeye evet deyip bölümleri oluştur. Sonunda yine birkaç bölüm oluşacak. Onlardan boyutu GB ile ifade edileni seçip sağ alttan ileri de ve kuruluma devam et.

Çözüm
HDD yi de silmemi söylüyorsunuz yani?

O zaman sürücü 1 yazan tüm diskleri seçip sırayla aşağıdan sil sil diyeceksin. En son ekranda 1TB ve 500GB kapasiteli iki disk kalacak. Sen SSD'yi seçip biçimlendir diyeceksin. Ve yukarıda dediğim gibi yine 4 alan otomatik aynı bu şekilde oluşacak. Sonra 465 GB kapasiteli diski seçip biçimlendir diyeceksin. Sonra da o diske yükleme adımını seçerek devam edeceksin. Umarım faydalı olmuşuzdur.

Hocam cidden özür dilerim telefondan olunca hiçbir şey anlamıyorum kusura bakmayın.

HDD'yi de silmemi söylüyorsunuz yani?
Hangisinin SSD olduğunu söylemediniz ya da ben göremedim. Siz zaten cihazdaki tüm verileri silmek istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Tüm bölümlere sil deyin. Sonra elinizde 2 tane ayrılmamış alan olacak. boyutları 900 küsur ve 400 küsur GB şeklinde olacak. Elinizdeki 500 GB depolama birimi SSD ise 400 küsur olanı seçip yeni deyin. Değilse diğerini seçip yeni deyin.

Hocam cidden özür dilerim telefondan olunca hiçbir şey anlamıyorum kusura bakmayın.

Bakın ekranda olan bölümlerin hepsini tek tek seçip sile basın. Bunların hepsi toparlanıp 2 disk kalacak(Tabi sisteme 2 disk takılıysa). Daha sonra biçimlendirme yapmayacaksınız. Sistemi hangi diske kurmak istiyorsanız onun üzerine tıklayıp yeni diyeceksiniz. Otomatik olarak birkaç parçaya bölünecek. En büyüğünü seçip ileri diyeceksiniz. Bu kadar.

Geri
Yukarı