Temizlik sonrası APU ekran kartı kayboldu

caseyyy

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ekran kartı
RTX 3060Ti
Anakart
Asus B450M-DRAGON
İşlemci
Ryzen 5 5600G - Radeon Vega 8
Bugün aylık temizlik için 30 gündür açık duran bilgisayarımı kapatıp iyice bir temizledim. Geri taktım, her zaman olduğu gibi HDMI kablosunu anakarta taktım. Açtığımda birkaç kez denememe rağmen no Signal hatası aldım. Sonra ekran kartına takıp tekrar bilgisayarı açtım. Windows Update biraz bekletti, bir şeyler yükledi ve temizledi sonra bilgisayarım açıldı.

Sorun şu: Bilgisayarıma ne oldu bilmiyorum fakat işlemcim sadece fiili olarak takılı. CPU-Z'de "AMD Processor" olarak gözüküyor. Otomatik algılama dahil birçok farklı Radeon sürücüsünü tekrar kurmayı denedim. DDU ile silip tekrar kurdum fakat her seferinde 182 numaralı hata kodunu alıyorum. sürücü kuramıyorum bilgisayara, bu sayede Vega 8 APU da Windows tarafından gözükmüyor ve kullanamıyorum, APU'm kayboldu resmen. Üstelik sadece tozunu almış olmama rağmen temizlemeden önceden daha sıcak çalışıyor, 86 dereceyi gördü, 78'in üstüne çıkmazdı.
Görev yöneticisinde yazan "AMD Ryzen 5600G with Radeon Graphics" ama Radeon Graphics kül oldu uçtu gitti.
AMD Radeon sürücüsü kayboldu ve geri kuramıyorum. Hata destek sayfası bir gram yardımcı olmadı. Ayrı ekran kartım olmasa hiç açılmayacaktı bilgisayar. Ne alaka şimdi? Hiçbir şey yapmadım.

Deniyorum şu an. Başka çarem yok.
Geri yüklenecek programlarda AMD chipset ve AMD software gözüküyor, şu an silinecek olanlarda chipset başka bir sürüm, AMD software hiç yok. Şu an geri yükleme yapıyor, umarım çözüm olur.
@mk123 dejavu oldu resmen, sistem geri yükleme yaptım ve açılırken yine güncelleme yaptı, bir şeyleri "temizledi" ve öyle açtı. Olduğum yere geri döndüm, hiçbir şey değişmedi.

Güncellemeleri kapatmak gerekebiliyor bazen bu tarz olaylar can sıkıyor.

Yeni yeni sorunu çözümlendirebiliyorum galiba.
Yok yere her şey yolundayken biricik Windows ve AMD sürücüleri çökmeyi seçtiler. Bir temizlik yapacağım diye tüm günümü aldı, uzun zamandır bu kadar streslenmemiştim...

Sonuç olarak sistem geri yükledikten sonra bilgisayar mavi ekran döngüsüne girmeye karar verince tekrar sistem geri yükleme dahil hiçbir metot işe yaramayınca (güvenli moda da sokturmadı) salladım gitti, USB'den temiz Win10 kurdum tekrar. Tüm programları paşa paşa geri yükledim, yine AMD sürücüsünü kurmak istemedi, aynı şeyi bir daha yaşamamak için de rahat bıraktım artık.
Sorunum çözülmedi ama en azından çalıştığına şükrediyorum, sonuç olarak: bilgisayarınızı kapatmak pişmanlıktır.

Bill Gates sanırım forumların birinde ona laf salladığımı gördü, cezalandırası geldi....

Yeni yeni sorunu çözümlendirebiliyorum galiba.
Yok yere her şey yolundayken biricik Windows ve AMD sürücüleri çökmeyi seçtiler. Bir temizlik yapacağım diye tüm günümü aldı, uzun zamandır bu kadar streslenmemiştim...

Sonuç olarak sistem geri yükledikten sonra bilgisayar mavi ekran döngüsüne girmeye karar verince tekrar sistem geri yükleme dahil hiçbir metot işe yaramayınca (güvenli moda da sokturmadı) salladım gitti, USB'den temiz Win10 kurdum tekrar. Tüm programları paşa paşa geri yükledim, yine AMD sürücüsünü kurmak istemedi, aynı şeyi bir daha yaşamamak için de rahat bıraktım artık.
Sorunum çözülmedi ama en azından çalıştığına şükrediyorum, sonuç olarak: bilgisayarınızı kapatmak pişmanlıktır.

Bill Gates sanırım forumların birinde ona laf salladığımı gördü, cezalandırası geldi....
Bunu duyduğuma üzüldüm. Sizde ekran kartı var neden AMD sürücüsü yüklemek istiyorsunuz? Ekran kartı sürücüsünü yükleyin görüntüyü de oradan alın o lanet işlemci ve grafik sürücüsü ile bir işiniz kalmaz, sıkıntı da kalmaz.

Geri
Yukarı