Temizlik sonrası laptop açılmıyor

mustafa2hesap3

Hectopat
Daha fazla  
Biraz önce laptopumun vidalarını teker teker söktüm, kapaklarını açtım, hard diski, RAM'leri çıkardım, ardından anakart ve fanı temizledim ve kapakları kapattım. Vidaları taktım, bilgisayarı masaya koydum ve her zaman çalıştırdığım gibi çalıştırmayı denedim.

Power tuşuna bastığımda bilgisayarın içindeki ses geliyor, fan çalışıyor ama ekrana Power tuşuna bastığım andan beri hiçbir şey gelmiyor. Ekran yokmuş gibi. Sonra ekran bozuldu sandım, VGA ile monitör bağladım fakat durum aynı. Bilgisayar görüntü vermiyor. Direkt ve normalde bilgisayarı açtığımda daha değişik seslerle başarılı şekilde açılırdı, ama bu şekilde gene bir başlangıç sesi var. Ama ondan sonra çok çok hafif fan sesi geliyor.

Ram'leri silgi ile silmek için mi çıkarttınız? Nejdet Delioğlu hocamı izlediniz sanırım.
Muhtemelen Ram kaynaklı.

Daha önce başıma nispeten benzer bir durum gelmişti. Anakart üzerinde çok ince kağıt gibi ama geniş kablolar var, bağlantı noktasına çok küçük bir plastik ile tutturuluyor. Flex kablosu diye geçiyor sanırım. Ben onu düzgün takamadığım için uzun süre laptopu açamamıştım. O tür kabloları da gözden geçirin. Belki bir tanesi ekran ile ilgilidir ve yerinden oynamıştır.

Ram'leri silgi ile silmek için mi çıkarttınız? Nejdet Delioğlu hocamı izlediniz sanırım.
Muhtemelen Ram kaynaklı.

Daha önce başıma nispeten benzer bir durum gelmişti. Anakart üzerinde çok ince kağıt gibi ama geniş kablolar var, bağlantı noktasına çok küçük bir plastik ile tutturuluyor. Flex kablosu diye geçiyor sanırım. Ben onu düzgün takamadığım için uzun süre laptopu açamamıştım. O tür kabloları da gözden geçirin. Belki bir tanesi ekran ile ilgilidir ve yerinden oynamıştır.
Mönitör bağlanmış ama yine ekran gelmemiş, RAM bu.. inşallah yani..

HDD takılı iken HDD işlem ışığı yanıyor muydu? Işık genelde kova şeklinde oluyor ama bilgisayara göre değişebiliyor. Eğer yanmıyorsa muhtemelen RAM düzgün takılmamıştır.

RAM'i takamamışsınız ya da monitörü çıkarmışsınız. Ama büyük ihtimalle RAM. Temizleme için RAM ve HDD'yi çıkarmayın. Gerek yok. Fanları temizleyin üstten hava geçin yeter.
HDD ve Ram'leri çıkarmaz isem olmuyor.

Muhtemelen Ram kaynaklı.

Hayır Ram'leri hiç bir şekilde ellemedim.

Muhtemelen Ram kaynaklı.

Fakat şunu söyleyebilirim ki ben her zaman bu laptop'u açtığımda bu oluyor yani vidaları açıp anakartı gördükten sonra hiç birşey yapmadan geri kapatsam ve açmaya çalışsam bu durum olurdu ve ben laptop'un hoparlör ve ekrana bağlanan yerine hafif - orta şiddetinde bir nesne kullanarak vuruyordum ve bilgisayarı açmaya çalışıyordum olmuyordu, fişini çekip tekrar aynı şekilde vururdum bu böyle 4 - 5 kez olurdu ve en sonunda bilgisayar açılırdı.

Ram'lerin yerini değiştirip açmayı deneyebilir miyim?

Neden "İnşallah Ram ile alakalıdır." dediniz. Ram dışında başka bişey de olabilir mi?

Son düzenleme:
HDD ve RAM'leri çıkarmaz isem olmuyor.

Hayır RAM'leri hiçbir şekilde ellemedim.

Fakat şunu söyleyebilirim ki ben her zaman bu laptopu açtığımda bu oluyor yani vidaları açıp anakartı gördükten sonra hiçbir şey yapmadan geri kapatsam ve açmaya çalışsam bu durum olurdu ve ben laptopun hoparlör ve ekrana bağlanan yerine hafif - orta şiddetinde bir nesne kullanarak vuruyordum ve bilgisayarı açmaya çalışıyordum olmuyordu, fişini çekip tekrar aynı şekilde vururdum bu böyle 4 - 5 kez olurdu ve en sonunda bilgisayar açılırdı.

RAM'lerin yerini değiştirip açmayı deneyebilir miyim?

Neden "inşallah RAM ile alakalıdır." dediniz. RAM dışında başka bir şey de olabilir mi?

Çünkü RAM en kolay halledilelecek şey.
Siz bu kasayı her açışınızda bu sorun oluyorsa, yani kasasını, neden açıp duruyorsunuz? Yemek masası değil ki bu hafta bir silinmesi gereksin.

Çünkü RAM en kolay halledilelecek şey.
Siz bu kasayı her açışınızda bu sorun oluyorsa, yani kasasını, neden açıp duruyorsunuz? Yemek masası değil ki bu hafta bir silinmesi gereksin.
1 haftada bir açmıyorum 2 ay da bir içindeki tozları temizler ve termal macunu kontrol ederim. Fakat hiç birşey yapmayıp açıp kapatsam bile sonuç aynı oluyor hafif şiddetle vurunca düzeliyor şuanda tekrar içini açtım en ufak detaylı kablolarını kontrol ediyorum.

1 haftada bir açmıyorum 2 ay da bir içindeki tozları temizler ve termal macunu kontrol ederim. Fakat hiç birşey yapmayıp açıp kapatsam bile sonuç aynı oluyor hafif şiddetle vurunca düzeliyor şuanda tekrar içini açtım en ufak detaylı kablolarını kontrol ediyorum.
2 ayda bir temizlik çok sık. Gereksiz yere aleti kurcalıyorsunuz gibi gözüküyor. Senede bir toz alırsınız belki 2 sene de bir de macuna bakabilirsiniz ki o da sıcaklık artarsa. Yani sizinki laptop için hastalık hastalığı olmuş.

Geri
Yukarı