Çözüldü Temizlikten sonra BIOS ayarları kaydedilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lyraess

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 - RX6700XT - 8x4 3000 MHz
RAM
2x8 3000 MHz
SSD veya HDD modeli
CS3030 500 GB
Ekran kartı
1660S
Anakart
B450M-H
İşlemci
R5 1600 AF
Merhaba. Bugün bilgisayarı detaylı olarak temizledim. Açtığımda ise başta bir sorun yoktu. Daha sonra BIOS ayarlarını ayarlamak için BIOS'a girdim, CPB ve XMP ayarlarını ayarladım. CPB kapalı XMP profile 1 durumunda. Ancak böyle yapıp BIOS'tan kaydedip çıktığımda bilgisayar kapanıyor, kendini 2 kere açıp kapatıp 3. seferde açılıyor. Açıldığında ise görev yöneticisinde yaptığım ayarlar işe yaramamış gözüküyor. Kapatıp tekrar BIOS'a girdiğimdeyse ayarlar aynı şekilde yani CPB kapalı, XMP profil 1 durumunda. Yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler.

1660S.
R5 1600 AF.
B450M-H
2x8 3000 MHz.
PNY XLR8 CS3030 500 GB.

Çözüm
RAM'leri çıkartıp, sarı kısımları silgiyle silip slotlarını değiştirdikten sonra sorun tamamen çözüldü. @zeki1981 hocam ilginiz ve yardımınız çok teşekkür ederim, çok sağolun.
BIOS pilini çıkarmadım. Kompresör ile hava üflerken çıkmış olma ihtimali var sanırım. Ekran kartının altında kalıyor, kontrol edip dönüş yapacağım. Teşekkürler cevaplar için.

BIOS pilini çıkarmadım. Kompresör ile hava üflerken çıkmış olma ihtimali var sanırım. Ekran kartının altında kalıyor, kontrol edip dönüş yapacağım. Teşekkürler cevaplar için.

XMP ve CPB ayarının açık ya da kapalı olduğunu Görev Yöneticisi'nden göremezsiniz.
Başka bir ayara bakıyor olabilir misiniz burada?
Ayrıca BIOS pili özellikle çıkarmadan kendisi çıkmaz.
Çoğu kişi o mekanizmayı kullanıp pili çıkaramıyor.

XMP ve CPB ayarının açık ya da kapalı olduğunu Görev Yöneticisi'nden göremezsiniz.
Başka bir ayara bakıyor olabilir misiniz burada?
Ayrıca BIOS pili özellikle çıkarmadan kendisi çıkmaz.
Çoğu kişi o mekanizmayı kullanıp pili çıkaramıyor.
Xmp ayarını ayarlamama rağmen RAM'ler 3000 değil 2133 MHz hızla çalışıyor. İşlemci de maksimum 3.20 GHz olması gerekirken 3.44 gibi değerlere çıkıyor. BIOS pili takılıydı, tekrar çıkarıp taktım ancak BIOS ayarları sıfırlanmadı, yine yaptığım ayarlar duruyordu ve yine masaüstünde çalışmıyordu. BIOS'tan ayar yapmadan çıkarsam sistem güç kesmiyor yani kasa fanları yanarken restart atıyor. Ancak ayar yapıp kaydedip çıkarsam ışıklar tamamen gidip 2 kere kapanıp açılıp 3. seferde açılıyor.

XMP ayarını ayarlamama rağmen RAM'ler 3000 değil 2133 MHz hızla çalışıyor. İşlemci de maksimum 3.20 GHz olması gerekirken 3.44 gibi değerlere çıkıyor. BIOS pili takılıydı, tekrar çıkarıp taktım ancak BIOS ayarları sıfırlanmadı, yine yaptığım ayarlar duruyordu ve yine masaüstünde çalışmıyordu. BIOS'tan ayar yapmadan çıkarsam sistem güç kesmiyor yani kasa fanları yanarken restart atıyor. Ancak ayar yapıp kaydedip çıkarsam ışıklar tamamen gidip 2 kere kapanıp açılıp 3. seferde açılıyor.

BIOS ayarından sonra sistemin 3 kere tepki vermesi normal.
Bazı anakartlar ayarları doğruluyor.
CPU Z ile kontrol edebilir misin RAM'leri ve işlemciyi.
Görev Yöneticisi bazen sapıtıyor geçenlerde benzer bir durumu başka bir arkadaşta yaşamıştı.

BIOS ayarından sonra sistemin 3 kere tepki vermesi normal.
Bazı anakartlar ayarları doğruluyor.
CPU Z ile kontrol edebilir misin RAM'leri ve işlemciyi.
Görev Yöneticisi bazen sapıtıyor geçenlerde benzer bir durumu başka bir arkadaşta yaşamıştı.
CPU-Z resimleri hocam. Bu arada az önce RAM'lerden birisinin tam oturmadığını fark ettim. Tamamen taktım ancak görev yöneticisinde hala 8 GB gözüküyor.

Dosya Ekleri

• 1658001183780.png
    1658001183780.png
    19,2 KB · Görüntüleme: 23
  • 1658001196791.png
    1658001196791.png
    24,1 KB · Görüntüleme: 19
  • 1658001211548.png
    1658001211548.png
    32,9 KB · Görüntüleme: 29

Geri
Yukarı