Temmuz ayında aldığım kulaklığın iadesi hâlâ yapılmadı

Lhymne

Femtopat
Daha fazla  
Selam. Yaklaşık 2 ay önce buraya satın aldığım kulaklığı satıcı firmanın "kişisel ürün" bahanesiyle iade kabul etmediği konusunda bir konu oluşturmuştum ve sizlerin de yardımıyla hakem heyeti ve CİMER'e başvuruda bulundum. Sorun şu ki CİMER'den 40 gündür cevap gelmedi ve internette baktığım kadarıyla en geç 30 günde cevap veriliyormuş. Kulaklık olduğu gibi paketli halde elimde kaldı ve iade de edemiyorum. Ne ePttAVM ne başka bir yer yardımda bulunmuyor ve 1 Ekim'de cayma hakkı kalkıyor. Şu anda ne yapmam gerekiyor bu kulaklığı iade etmek için? Yoksa kulaklık elimde mi kaldı?

Bu geçen 40 gün içerisinde verdiğin dilekçenin hiç takibini yapmadın mı? Neden bu kadar uzun sürdü diye sormadın mı?
Kutuyu açmadıysan iade olması gerekir ama kutuyu açtıysan kulaklıklarda iade almama hakkı var satıcının hijyen ürünü sayıldığı için.

İade sebebi nedir? Arızalı ürün mü?

Ürünü beğenmedim bu yüzden 3 gün kullandıktan sonra iade talebinde bulundum fakat hijyen ürünü bahanesiyle geri almadılar.

Bu geçen 40 gün içerisinde verdiğin dilekçenin hiç takibini yapmadın mı? Neden bu kadar uzun sürdü diye sormadın mı?
Kutuyu açmadıysan iade olması gerekir ama kutuyu açtıysan kulaklıklarda iade almama hakkı var satıcının hijyen ürünü sayıldığı için.

Yaptım, her gün kontrol ettim, avukatla da görüştüm ve "cevabın gelmesini bekleyin." dedi. Kutuyu açtım fakat beğenmedim ve eksiksiz bir şekilde kutusuna koydum. Hiçbir arızası, hasarı, eksiği yok. Jelatinlerini bile yapıştırdım temizleyip ve sadece 3 gün kullandım.

Ürünü beğenmedim bu yüzden 3 gün kullandıktan sonra iade talebinde bulundum fakat hijyen ürünü bahanesiyle geri almadılar.

Yaptım, her gün kontrol ettim, avukatla da görüştüm ve "cevabın gelmesini bekleyin." dedi. Kutuyu açtım fakat beğenmedim ve eksiksiz bir şekilde kutusuna koydum. Hiçbir arızası, hasarı, eksiği yok. Jelatinlerini bile yapıştırdım temizleyip ve sadece 3 gün kullandım.

Maalesef kutuyu açtıysanız Tüketici haken heyetinden iade kararı çıkacağını zannetmiyorum. Size " THH'ye başvur iade almak zorundalar" diyenler hata yapmış. Eğer üründe bir sorun olsaydı o zaman ayıplı mal sattıkları için iade etme hakkınız vardı ama sizin de mesajınızda belirttiğiniz gibi hijyen ürünlerinde; alıp, kullanıp beğenmediğiniz için iade etme hakkınız yok. Kısacası ya kullanmaya devam edin ya da ikinci elde güzel bir fiyata satmaya çalışın.

Maalesef kutuyu açtıysanız tüketici haken heyetinden iade kararı çıkacağını zannetmiyorum. Size " THH'ye başvur iade almak zorundalar" diyenler hata yapmış. Eğer üründe bir sorun olsaydı o zaman ayıplı mal sattıkları için iade etme hakkınız vardı ama sizin de mesajınızda belirttiğiniz gibi hijyen ürünlerinde; alıp, kullanıp beğenmediğiniz için iade etme hakkınız yok. Kısacası ya kullanmaya devam edin ya da ikinci elde güzel bir fiyata satmaya çalışın.

Tamamdır, teşekkürler.

Yani konunun 1 Ekim'de cayma hakkı kalkıyorla alakası yok. Çünkü zaten bu koşullarda 1 Ekim'den önce de iade hakkınız yok.
Ayrıca 1 Ekim'den sonra KEYFİ iade kalkıyor. Yine ürünle alakalı bir sorun yaşarsanız iade edilebilir.

Hijyen koşulları nedeniyle iade alınması tamamen firmanın kendi tercihi böyle bir zorunluluğu yok. Boşuna uğraşmışsın bu kadar bir sonuç alamazsın.

Arızalı olsa almak zorundaydılar ancak beğenmediğiniz için iade almazlar. Hijyen ürünü sonuçta, siz iade ettikten sonra başkasına nasıl satsınlar? Sıfır aldığınız kulaklığın kullanılmış çıktığını düşünün.

Geri
Yukarı