Çözüldü Temperli camlı kasanın bölgesel ısınması normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Onur Menekşe

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. ASUS ROG 2060 ve Ryzen 5 3600'den oluşan bir sisteme sahibim. İşlemcinin genel olarak çok ısınmasından dolayı BIOS ayarlarından uygun bir voltaj ayarlaması yaptım ve normal derecelere düşürmeyi başardım. Sorun şu ki ETS 2 oynarken kasanın yanındaki camın ekran kartı ile işlemci arasına denk gelen kısmı ciddi derecede ısınıyor. Elimle çok rahat hissedebiliyorum sıcaklığı. Oyun içindeyken CPU ve GPU sıcaklıkları 55-65 derece arasında seyrediyor ve bu sıcaklıkların gayet iyi dereceler olduğunu biliyorum. Ancak kasada ciddi bir sıcaklık var. Acaba kullandığım programlar ( Ryzen Master ve ASUS GPU Tweak) sıcaklığı yanlış gösteriyor olabilir mi ya da temperli camın ısıyı tutma gibi bir özelliği-sıkıntısı mi var?

(-Sadece ETS 2 oynarken mi problem oluyor? Diye soracak olursanız şu anda bilgisayarda yüklü başka oyun yok o yüzden özellikle ETS 2 olarak yazdım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
El 30 derece üstünü sıcak olarak algılıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Elle kontrol etmek yerine Afterburner gibi bir programdan sıcaklık değerlerini kontrol edin. CPU, GPU vesaire serin çalıştıktan sonra camın sıcak olması pek önemli değil.

Arkadaşlar düzgün okuyun lütfen. Programların gösterdiği sıcaklık değerleri normal zaten. Ben kasanın DIŞINDAN elimle camı kontrol ediyorum ve elime beklediğimden fazla sıcaklık geldiğini söylüyorum. Yoksa programlar zaten 55-65 derece arası gösteriyor ki bu çok normal. Yukarda yazdığım gibi ya programlarda bir problem var ya da temperli camlar genel olarak ısınıyor ben ilk kez tecrübe ettiğim için bana fazla geliyor.

Kasa DeepCool Matrexx70. Öndeki cam aralık bırakılabilir (üst taraftan birazı açılıyor) yapıda genellikle aralıklı olarak kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar ekran kartınız oyun sırasında sıcaklık değerleri arttığı için fanlarınız daha hızlı dönüyor, ekran kartınızın fanlarından cama gelen sıcak havadan dolayı camınızın o bölgesi ısınıyor. Başka programları da deneyerek sıcaklık değerlerini ölçün hepsi birbirine yakın değerler verecektir muhtemelen. 55-65 dereceleri biz sistemlerimiz için normal düşünüyoruz fakat insan vucudu için gayet yüksek dereceler bu yüzden elinizi dokunduğunuz zaman böyle hissediyorsunuz. Önermiyorum fakat içinizin rahat etmesi açısından şunu da yapabilirsiniz, dikkatli bir şekilde camı sökün sistemi çalıştırıp oyuna girin 5-10 dakika sonra sisteme temas etmeden camın ısınan bölgesinin hizasından elinizi yaklaştırın fanların havayı üflediğini hissedeceksiniz.

Merhabalar ekran kartınız oyun sırasında sıcaklık değerleri arttığı için fanlarınız daha hızlı dönüyor, ekran kartınızın fanlarından cama gelen sıcak havadan dolayı camınızın o bölgesi ısınıyor. Başka programları da deneyerek sıcaklık değerlerini ölçün hepsi birbirine yakın değerler verecektir muhtemelen. 55-65 dereceleri biz sistemlerimiz için normal düşünüyoruz fakat insan vucudu için gayet yüksek dereceler bu yüzden elinizi dokunduğunuz zaman böyle hissediyorsunuz. Önermiyorum fakat içinizin rahat etmesi açısından şunu da yapabilirsiniz, dikkatli bir şekilde camı sökün sistemi çalıştırıp oyuna girin 5-10 dakika sonra sisteme temas etmeden camın ısınan bölgesinin hizasından elinizi yaklaştırın fanların havayı üflediğini hissedeceksiniz.

Çok teşekkürler. Yazdıklarınızı düşününce mantıklı geldi içim rahatladı.

Yeni konular

Geri
Yukarı