Tengricilik ile ilgili kitap tavsiyesi

yaraliordek

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Artık dinsizim ve tengriciliği araştırdım. Çok mantıklı buldum. Tabii ki de gerçekten inanmıyorum ama dinsiz olacağıma Türk dinini yaşarım daha iyi. Bunun için bilgi edinebileceğim kitaplar almak istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artık dinsizim ve tengriciliği araştırdım. Çok mantıklı buldum. Tabii ki de gerçekten inanmıyorum ama dinsiz olacağıma Türk dinini yaşarım daha iyi. Bunun için bilgi edinebileceğim kitaplar almak istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kök tengrinin çocukları. Gerçekten inanmadığınız bir dini yaşayacaksınız sadece Türk dini olduğu için garip imiş madem çok mantıklı geldi inan🙂

Kök tengrinin çocukları. Gerçekten inanmadığınız bir dini yaşayacaksınız sadece Türk dini olduğu için garip imiş madem çok mantıklı geldi inan🙂

Sorun şu ki, ben hiçbir dine inanmıyorum. Mantıklı gelmesinin sebebi panteizme çok yakın olması.

Zaten İslam'dan döndüm. Dinsiz olacağıma tengrist olurum daha iyi diye düşünüyorum.

Hristiyan ol o zaman oda olur illa bir inanca sahip olmak istiyorsan tengri yani bana göre gerçek değil ama Hristiyan'lık gerçek olabilir cenneti kazanırsın belki.

Ayinler için kam davulu gerekecek önceden belirteyim. Keçi derisi veya esnek sert bir maddeyi eleğe bağlayıp davul görevi görmesini sağlayabilirsin. Tengricilikten kalma geleneklerimiz var hâlâ, onları sonra söylerim. İlk önce derinin ortasının hafif üstüne yer ve göğü birbirinden ayıran bir çizgi çizmelisin. Ardından çizginin tam ortasından aşağıya doğru uzanan ve sona yaklaştığında oval bir şekilde 2 ayrılan bir çizgi daha çekmelisin, çektiğin bu çizginin üstünden yukarı doğru devam et ve bitmeye yaklaştığın zaman uç kısmını ok yap ve daire içinde al çünkü bu daire "uçmağ" bölgesini temsil ediyor. Çizginin alt ve üst çeşitli minik çizgiler atacaksın ve bunlar yer ile gök arasına girmiş çelik parçalarını tasvir edecek. En aşağı bölgeye çizdiğimiz yuvarlak Erlik Han'ın söz sahibi olduğu kötülükler alemini temsil ediyor. Deriyi 2 parçaya bölen uzun çizginin sol tarafına at çizmelisin çünkü gök 17 kattır, kam buraya ancak bir kurban ve ruh aracılığıyla çıkar. Atlar Gök-Tanrı inancında en önemli kurban hayvanıdır. Ayrıca, ruhları gök alemine atların çıkartacağına inanılır. Bu sebepten ölenlerin yanında birden çok at gömülür. Atların sol-alt bölgesine kuş çizmelisin çünkü Türklerde kuşlar kutsaldır. Yine gök alemi ile yer arasında bağlantı kurabilen canlılar olarak anılır. Bu kuşlar kama yardımcı ruh kuşlarıdır. Yapıldıkları boyların ongunu olan kuşlar ya da sungur kuşu olduğu varsayılır. Sağ bölgenin alt kısmına geyik çizmelisin çünkü geyikler, Gök-Tanrı inancında kutsal canlılardandır. Yine kamın en önemli kurbanlarındandır. Bu geyikler, kamı gökler alemine çıkartabilsin diye konulur. Atların sağ-alt bölgesine 3 adet çizgi çekmelisin, 3 çizgi eğer ağacın altındaysa dağ demektir. Eğer gök alemine yakınsa gök kuşağı olduğu var sayılır. Burada ki üç çizgi, dağ ve üstündeki de ağaç da yaşam ağacı ya da ulu kayın ağacıdır. Geyiklerin 6-9 kişi çizmelisin, aslında
buradaki kişi sayısı, 6, 7, 8, 9 olabilir. Bunlar da kama yardımcı ruhlardır. Bu figürdeki gibi 7 insan varsa bunlar Tanrı Bay-Ülgen’in kızlarıdır. Gök-Tanrı inancında bu kızların peri olduğuna da inanılmaktadır. Dolayısıyla bu kişiler kamlara göğe ulaşmakta yardımcı olacak ruhlardır. En üstte olan yuvarlak ise Gök alemidir, Bay-Ülgen’in oturduğu yer. Burada, Ay, Güneş ve yıldızlar vardır. Bittiğinde böyle görünecek:
1639495647334.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı