TEOG 285 Puan ile 310 Puan İsteyen Liseye Yerleşmek

ASOSYALZEBANİ

Kilopat
Yer
kırklareli
Daha fazla  
Merhabalar, ilk sınavdan 700 üzerinden 353 aldım. İkinci sınavda ise biraz daha iyi yapabilirsem 700 üzerinden 383 gelicek. Benim de puanım 500 üzerinden 285 olacak. Peki bu puanla 310 puan isteyen liseye gidebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım bu yollardan geçmiş biri olarak sana basitçe anlatıyım liselerde kesin biz 310 ile alıyoruz diye bişiy yoktur. 310 puan bulduğun lisenin geçen yıllarda aldığı taban puandır. Yani lise, başvuruları ilk olarak en üst puandan en alta doğru sıralar daha sonra alıcağı kontenjana göre en üstten aşağı doğru seçimlerini yapar. Mesela 90 kişi alıcaksa 90. sıraya kadar olanları okula kabul eder. Bu tamamen şansa bağlı belki seçilen kişi gelmez 1. yada 2. yedekten falanda girebilirsin. Sınavın kolay veya zor olması bunu değiştirmez kolay sınav herkese kolay, zor sınav herkese zordur. Ama genelde zor sınavlarda bu anadolu öğretmen ve fen liselerinin işleri karışır. Yani sınav zor olduğu için fen lisesine gitmek isteyipte (kapasitesi olupta) köşeden kıyıdan puanla kaçıran kişiler tabiki daha alt okullara gitmek zorunda kalırlar. Buda gittikleri okulun puanlarının yükselmesine neden olur.

Tüm liseler seçimlerini en yüksekten en aşağı doğru seçerler. Böylece sistem en alttaki okula kadar uygulanmış olur. Okul seçimi yaptığında göreceksinki seçiminde en üste hiç gidemeyeceğin bir fen lisesini yazarsan gidiceğin okul açıklandığında 500. yedek falan yazar :). Buda tüm okulların aynı sistemi uyguladığını gösterir. Okullarıda kendi arasında aynı en üstten aşağı doğru sıralayabiliriz sanırım sistemi anladın sen. Sonuç olarak evet şansın varsa gidebilirsin zaten bu seneki TEOG oldukça kolaymış dengelerin oynacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:
Nakiller kalktı. Neden hedefini 310 da tutuyorsun?
Puanların yükseleceğini söylüyorlar? Geçen sene ki sınavın puanlarına göre bakmayınız.

Sistem şöyle, diyelim ki 5 öğrenci atıyorum 19 Mayıs Anadolu Lisesine gitmek istiyor, ve okulun 3 kişilik yeri kalmış, bu durumda puanı en yüksek olan öğrencileri alınacaklar listesinin başına koyuyorlar. Yani puanın diğer öğrencilerden yüksekse girersin ama kontejyana takılırsan giremezsin. En önemlisi de senin puanın taban puanının altındaysa işin daha da zor olur. Benim sana tavsiyem bilgisayar, telefon, facebook vb. bunlarla 2-3 aylığına ilgilenme, derslerine çalış notlarını yüksek tut ve başarılı ol. Bunlar senin hayatını geçici etkiler (bilgisayar, facebook vb.), ama bu sınav senin hayatını etkiler. Ben geçen sene 420 küsür puan almıştım ilk TEOG'dan, ikincisinde yüksek aldım diye biraz kendimi saldım ve puanım 380'lere düştü. İnsan gerçekten hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Ben şuan lise 1 deyim, derslerim kötü değil fakat kötü olanları babamın beni gazlamasıyla (düzeltirsem bana yeni bir bilgisayar toplayacağını söylemişti ve yaptı) düzelttim, gerçekten. İyi akşamlar.

Sistem şöyle, diyelim ki 5 öğrenci atıyorum 19 Mayıs Anadolu Lisesine gitmek istiyor, ve okulun 3 kişilik yeri kalmış, bu durumda puanı en yüksek olan öğrencileri alınacaklar listesinin başına koyuyorlar. Yani puanın diğer öğrencilerden yüksekse girersin ama kontejyana takılırsan giremezsin. En önemlisi de senin puanın taban puanının altındaysa işin daha da zor olur. Benim sana tavsiyem bilgisayar, telefon, facebook vb. bunlarla 2-3 aylığına ilgilenme, derslerine çalış notlarını yüksek tut ve başarılı ol. Bunlar senin hayatını geçici etkiler (bilgisayar, facebook vb.), ama bu sınav senin hayatını etkiler. Ben geçen sene 420 küsür puan almıştım ilk TEOG'dan, ikincisinde yüksek aldım diye biraz kendimi saldım ve puanım 380'lere düştü. İnsan gerçekten hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Ben şuan lise 1 deyim, derslerim kötü değil fakat kötü olanları babamın beni gazlamasıyla (düzeltirsem bana yeni bir bilgisayar toplayacağını söylemişti ve yaptı) düzelttim, gerçekten. İyi akşamlar.
Sen ne arıyorsun la burada :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı