Çözüldü Tepki vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

k4moncik

Hectopat
Python yazdığımda herhangi bir tepki vermiyor. Revo ile kaldırıp tekrar kurdum düzelmedi.
Yardımcı olabilir misiniz?

1683560374183-png.png

Yazdığın kodun içeriği nedir bilmiyorum lakin kodlama hatası verdiğini pep hata kodundan anlayabiliyoruz.

Çözümü muhtemelen buradadır.

1683561175587.png

Daha yeni başladım. Bu kod sıkıntılı gözükmüyor. @surafu aga dur gülme. :D

Chatgpt'nin önerdiği çözüm yöntemi ektedir.

Screenshot_2.png

Örnek içinde verilen kısmı kendine göre dolduracaksın Python dizinini bulmak için kurulu olduğu dizine git.

Sağ alttaki "+" tuşuna tıklayıp normal Windows command prompt seçeneğini seç bir de öyle dene.

Orada da denedim. Daha yeni başladım BTK'nın kursundan izliyorum. O yüzden kullanıyordum PowerShell'i.

BTK mı? Ciddi misin? Gidip en güncel YouTube videosundan Python öğrenmek varken neden BTK? O kurumu -affedersin- mağara adamları yönetiyor. Neredeyse içerisindeki tüm müfredat çok eski.

Orada da denedim. Daha yeni başladım BTK'nın kursundan izliyorum. O yüzden kullanıyordum PowerShell'i.
py uzantılı dosyaları python.exe ile ilişkilendirmek için aşağıdakileri yapmanız yeterli olacaktır.

Py uzantılı herhangi bir dosyaya sağ tıklayın Özellikler menü düğmesine tıklayın.

Genel sekmesinde yer alan Birlikte Aç düğmesine tıklayın. Eğer Önerilen Programlar listesinde Python yer alıyorsa Python’ı seçin, yoksa Gözat düğmesine tıklayarak python.exe’yi bulun ve seçin.

Uygula ve Tamam düğmelerine tıklayın.

Python’ı yüklediğiniz anda eğer PATH’e ekle seçeneğini seçtiyseniz, muhtemelen @EkremDincel’in bahsettiği ;.PY uzantısı PATHEXT'e eklenmiştir.

Siz yine de py uzantılı dosyayı python.exe ile ilişkilendirdikten sonra komut satırını açıp bir python dosyasını doğrudan ismini yazarak çalıştırmayı deneyin.

Ortam Değişkenlerine erişmek için komut satırına SystemPropertiesAdvanced yazın. Karşınıza çıkan pencerenin sağ alt kısmında Ortam Değişkenleri isminde bir düğme olması lazım. Bu düğmeye tıkladıktan sonra yeni bir pencere açılır. Bu pencerenin alt kısmında Sistem değişkenleri isminde bir bölüm var. Değişken ismi PATHEXT olan satıra gidin. Sonra Düzenle seçeneğine tıklayın ve oradaki değerin sonuna şayet son karakter ; ise .PY, değilse iki uzantıyı birbirinden ayırmak için ;.PY yazın.

Geri
Yukarı