Termal macun bakımı sonrası sıcaklık değerleri 98 dereceye kadar ulaştı

Baran12090

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, birkaç gün öncesinde bilgisayara MX6 ile termal macun değişimi yapmıştım ama sonuç beklenenin aksine biraz daha vahim oldu macunu sürmeden önce değerlerim boşta iken 50 gibi bir değerdeyken yük altında ise 80 gibi değerlerdeydi şu anda ise boştayken 55-60 gibi değerler ile karşılaşırken yük altında ise 90-98 gibi derecelere çok rahat çıkıyor.

Bir de sadece yük altındayken değil kendi canı istediği zamanlarda da değerler fırlayabilmekte. Az önce bilgisayar üzerinden grafik çizim yaparken arkaya Discord'u açmam gerekti ve açtıktan birkaç dakika sonra CPU sıcaklığının 90 dereceye kadar çıktığını fark ettim veya aynı şekilde termal macun işlemini yapmadan önce oynadığım The Binding of Isaac veya Brawlhalla gibi bilgisayara yük bile oluşturmayıp 60-70 gibi derecelerde gezinen laptop bu işlemden sonra da 98 derecelere ulaşmaya başladı.

İlk olarak fanlarım veya fan giriş, çıkışlarında toz yok daha o gün termal macunu değiştirirken onları da temizledim veya ortada bozuk bir fan da yok yani termal macunu gereğinden fazla veya az sürdüğümü düşünüyorum pump out ihtimali MX6 da çok düşük diye biliyorum yine de birazdan onu da kontrol edeceğim ekteki gibi sürmüştüm ne olur olmaz diye de fotoğrafını çekmiştim.

Peki bu durum hakkında sizin fikirleriniz veya çözüm yollarınız nelerdir? Macunu cidden tam anlamıyla ne kadar sürmeliyim veya dağıtmalıyım veya bu sorun macundan kaynaklı değil de yazılımsal olabilme ihtimali var mı?

Dosya Ekleri

• 20240111_183205.jpg
    20240111_183205.jpg
    207,1 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle MX6 kesinlikle yanlış bir seçim. Azıcık bir gezinme ile forumda bile pump out sorunu yaşayan veya bundan bahseden birçok kişi bulabilirsiniz. İkinci olarak sürdüğünüz macun miktarı gerçekten fazla gibi duruyor. Son olarak vidaları sağlam sıkmadıysanız soğutucu tabaka işlemciye temas etmediyse aradaki boşluk yüzünden ısı iyi iletilemiyor olabilir.

Öncelikle MX6 kesinlikle yanlış bir seçim. Azıcık bir gezinme ile forumda bile pump out sorunu yaşayan veya bundan bahseden birçok kişi bulabilirsiniz. İkinci olarak sürdüğünüz macun miktarı gerçekten fazla gibi duruyor. Son olarak vidaları sağlam sıkmadıysanız soğutucu tabaka işlemciye temas etmediyse aradaki boşluk yüzünden ısı iyi iletilemiyor olabilir.

Macunu azaltsam soruna çözüm olur diye düşünüyorum aslında bakırlarda da pek bir sorun yok çünkü geriye kalan şey de macunun miktarı oluyor

Geri
Yukarı