Termal macun değişim sonrası sıcaklık düşer mi?

alhasoglu

Centipat
Öncelikle şunu belirteyim O.C'siz bir işlemci kullanıyorum 3.5 woltta çalışan.
Dark'ın X92 kule tipi sogutucusunu kullanıyorum içinden çıkan termal macunu kullanıyorum.
Kasa ön panelini çıkartmam sonucu 10 dakikalik yüzde yüz stres testinde 71-72 dereceye ulaştım.
Ön paneli takinca ise 77 dereceye ulaştım.
Hava akımı almasına rağmen 71 derece de sıcak bence, bu sıcaklık değerleri normal değil sizce termal macunu değiştirsem sıcaklığım düşer mi, teşekkürler.
Işlemci: Ryzen 3 2300X
Kasa: Dark Spirit 4x12 cm kırmızı LED fanlı, full temperli cam.

Macun kurumuş ise çok fark olur. Mesela bu videoda görebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence sıcaklık değerleriniz anormal değil, ayrıca sistemi kim ne zaman kurdu bunu biliyor musunuz? Termal macun en dandiği de olsa yaklaşık 1yıl civarı dayanabilir günlük 5-6 saat kullanımlar ile. Termal macun çin malı isimsiz vs thermal grizzly veya nano maker gibi üst seviye kaliteli olan ile aralarında 10-15 dereceye kadar fark çıkabiliyor özellikle soğutucu kalitesiz ise. Bence çok para vermeye gerek yok 2gr MX4 bile işinizi görür ve gayet kaliteli.
(Ben delid yaptım + macun kullanmadım macun yerine soğutucu ile işlemci plakası arasında sıvı metal sürdüm, 1.39V 4GHz overclock ile 65 dereceyi geçmiyor işlemcim (tahmini 130W felan çekiyordur veya daha fazla, soğutucum Nic C4 ve en düşük RPM de dönmekte (950-1020)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Sistemim yeni olmasına rağmen benim işlemcim'de aynı sıcaklıkta çalışıyor. Ayrıntılı olarak söylersem eğer işlemci sıcaklığım sürekli değişiyor. Bios'tan baktığımda 41-42 derece sabit gösteriyor ama bilgisayarı açtığımda sürekli 45-50-51 bazen az da olsa 57-60 görüp iniyor. GHZ oynadığı için olduğunu düşünüyorum acaba bu bir sorun mu ? (Ekran kartım maksimum 46 derece boşta) Bilgisayarım imzada yazmaktadır. Güç seçeneklerinden güç tasarrufu moduna alınca 47 derecede kalıyor.

Termal macunu 5 gün önce değiştirdim yarım saat sonucu 79 dereceye ulaştı tek aklıma takılan termal macun başka ne olabilir bios tan wolt unu mu düşürsem bilemedim termal macun da resimde atıyorum

5 gün önce değiştirdim

Dosya Ekleri

• IMG_20191004_121718.jpg
    IMG_20191004_121718.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 54
Termal macunu 5 gün önce değiştirdim yarım saat sonucu 79 dereceye ulaştı tek aklıma takılan termal macun başka ne olabilir bios tan wolt unu mu düşürsem bilemedim termal macun da resimde atıyorum

5 gün önce değiştirdim
Kullandığınız termal macunun markasını bilmiyorum ama en iyi termal macun markalarını araştırmanızı öneririm. Kullandığınız markayı hiç duymadım. En çok duyduğum marka Cooler Mastergel

Bence sıcaklık değerleriniz anormal değil, ayrıca sistemi kim ne zaman kurdu bunu biliyor musunuz? Termal macun en dandiği de olsa yaklaşık 1yıl civarı dayanabilir günlük 5-6 saat kullanımlar ile. Termal macun çin malı isimsiz vs thermal grizzly veya nano maker gibi üst seviye kaliteli olan ile aralarında 10-15 dereceye kadar fark çıkabiliyor özellikle soğutucu kalitesiz ise. Bence çok para vermeye gerek yok 2gr MX4 bile işinizi görür ve gayet kaliteli.
(Ben delid yaptım + macun kullanmadım macun yerine soğutucu ile işlemci plakası arasında sıvı metal sürdüm, 1.39V 4GHz overclock ile 65 dereceyi geçmiyor işlemcim (tahmini 130W felan çekiyordur veya daha fazla, soğutucum Nic C4 ve en düşük RPM de dönmekte (950-1020)
Dark x92 sogutucusunu kullanıyorum ve overclock yapmadan yarım saatte 79 dereceyi gördüm bu normalmıdır?
Macunun özellikleri:
Thermal conductivity 1.63w/m-k
Thermal resistance 0.249 C

Macunun özellikleri
Thermal conductivity 1.63w/m-k
Thermal resistance 0.249 C

Soğutucunuz bana göre giriş seviye ve termal macununuz oldukça kalitesiz, ancak oyunlarda vs. 80dereceyi geçmiyorsa gözardı edilebilir. Bir şey olmaz ama sıcak çalışmasın diyorsanız kaliteli macun ve/veya soğutucu önerebilirim.

Soğutucunuz bana göre giriş seviye ve termal macununuz oldukça kalitesiz, ancak oyunlarda vs. 80dereceyi geçmiyorsa gözardı edilebilir. Bir şey olmaz ama sıcak çalışmasın diyorsanız kaliteli macun ve/veya soğutucu önerebilirim.
Kalitesiz diyorsunuz ama işlemci 65w tüketiyor bu soğutucu 95w tdp alıyor tek aklıma takılan macun soğutucu dan bir yana derdim yok overclock yapmıyorum stok fan dan kat kat iyidir bence

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı