Termal macun değişimi sonrası bilgisayar açılmıyor

DreamChaser06

Hectopat
RAM
2x4 GB RAM
Ekran kartı
ASUS GTX 770
Anakart
MSI Z95 Gaming 5
İşlemci
i5 4690
Merhaba bilgisayarın özellikle işlemcisinin sıcaklık değerleri çok fazlaydı. Intel'in stok soğutucusunun yerine kule tipi bir soğutucuya geçiş yaptım. Aynı zamanda termal macunu da yeniledim. Ekran kartını açıp onun da macununu yeniledim. İşlemler bittikten sonra bilgisayar bir açılıp bir açılmamaya başladı. Bilgisayar her türlü açılıyor fakat bazen şans eseri görüntü veriyor bazen vermiyor. Kendi inisiyatifine kaldı. Açıldığında saatlerce kullanabiliyorum. Yüksek sıcaklık değerleri de gitti. En az 30 derecelik bir inme bile yaşandı fakat her istediğimde bilgisayarı açamıyorum nedeni ne olabilir? Bilgisayarı sıfırlamak da istiyorum fakat Windows kurulurken yeniden başlatıyor sıkıntı çıkarabilir. Sıkıntı neden kaynaklanıyor olabilir?

Yazılanların zaten çoğunu denedim. Dediğim rastgele şekilde açılması durumu işlemciyi çıkarıp yeniden takmamdan sonra değişti. Artık hiç açılmıyor. Elektrik geliyor, 1 saniye fanlar çalıştıktan sonra cızırtı geliyor ve kendini kapatıyor. Tekrar tekrar yazmamın sebebi arada açılmasının göz önüne alınmamasıydı. O da gitti.

Denedim hiç açılmama durumu ondan sonra başladı. Termal macunu yeni değiştirdiğim için tekrar sürmedim. Silip tekrar sürmeyi deneyeceğim.

Sogutucunuzun ayaklari zarar gormus olabilir takarken bir bilgisayarciya goturup ayaklarini tamir ettirin. Arkadasimdada ayni sorun olmuştu soğutucunun ayaklarini degistirince düzeldi.

Kasadaki her şeyi tekrardan gözden geçirdim. Ekran kartsız denedim. RAM'lerin yerini değiştirerek denedim. İşlemciyi soğutucusuz denedim. Eski soğutucu ile denedim. Yenisi ile denedim etki vermedi. Fakat işlemci soketinin eğilmiş olmasından şüpheleniyorum. İnternette gördüklerim kadar bariz bir eğilme veya kırılma yok ancak soketin diğer kısımlarına göre farklı gözüken 2 yer var. Görselini atıyorum. Eğilmiş mi veya kırılma var mı?
IMG_20220714_164055.jpg

Bu daha net sanırım

Dosya Ekleri

• IMG_20220714_164054.jpg
    IMG_20220714_164054.jpg
    180,7 KB · Görüntüleme: 27
Soketin pinlerinde bariz yamukluklar var. Servise gönder anakartı. Serviste masaya monteli büyüteç altında bakılıp düzeltilebilir belki. Ya da mikroskopla bakıp entegre değiştirenler bile gördüm öyle işçilik gerekebilir düzeltmek için ama kökten çözüm soket değişimi ve reballing işlemi. Nasıl bu kadar zarar verdiniz fan değiştirirken o da büyük başarı? Eliniz mi değdi? İşlemciyi soketin üstüne mi düşürdünüz? Ayrıca soket resmen ezilmiş preslenmiş. Soketin etrafındaki tırnaklarda deformasyon ve ezilme izleri var. Neden çok sıktınız fan vidalarını. İşlemci sıkışmış preslenmiş resmen. Soket değişim reballing videoları izleyin ne kadar zahmetli bir görün. Biraz pahalıya mal olabilir. Garantiye de girmez. Pc nin açılmaması normal. Sorun sizde. Yamuk pinleri işaretledim. Ve kenarda soketin ezilme izi de belli. İşlemci belki dengeli bile durmayabilir. Ayrıca yamuk pinler işlemciyi takınca birbirine temas edip kısadevre de yapabilir.

Dosya Ekleri

• IMG_20220721_135538.jpg
    IMG_20220721_135538.jpg
    181,5 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Soketin pinlerinde bariz yamukluklar var. Servise gönder anakartı. Serviste masaya monteli büyüteç altında bakılıp düzeltilebilir belki. Ya da mikroskopla bakıp entegre değiştirenler bile gördüm öyle işçilik gerekebilir düzeltmek için ama kökten çözüm soket değişimi ve reballing işlemi. Nasıl bu kadar zarar verdiniz fan değiştirirken o da büyük başarı? Eliniz mi değdi? İşlemciyi soketin üstüne mi düşürdünüz? Ayrıca soket resmen ezilmiş preslenmiş. Soketin etrafındaki tırnaklarda deformasyon ve ezilme izleri var. Neden çok sıktınız fan vidalarını. İşlemci sıkışmış preslenmiş resmen. Soket değişim reballing videoları izleyin ne kadar zahmetli bir görün. Biraz pahalıya mal olabilir. Garantiye de girmez. Pc nin açılmaması normal. Sorun sizde. Yamuk pinleri işaretledim. Ve kenarda soketin ezilme izi de belli. İşlemci belki dengeli bile durmayabilir. Ayrıca yamuk pinler işlemciyi takınca birbirine temas edip kısadevre de yapabilir.
Hocam ben de açılmayınca sizin yazdıklarınız gibi düşünüyordum. Pinler gitmiş sanırım diye. Fotoğrafta işaretlediğiniz aşağıdaki ve üstteki yerlerde bir eziklik yok. Diğer iki yerde soketin geneline kıyasla farklılık var fakat elimle dokunduğumda yamukluk ve çıkıntı elime gelmiyor. Ayrıca takmAdan önce de orası dikkatimi çekmişti. Daha çıkarırken vardı yani. Dediğiniz işlemler çok emek isteyen ve maliyetli şeyler. 8 yıllık bilgisayar için bu kadar işe uğraşmaya değmez. Bir de bir pinin bile bozulması bilgisayarın açılmamasına neden olmaz mı? Bilgisayarı ve soketi genel olarak temizledikten sonra yine 3-4 denemede bir açabilmeye başladım. Açılınca da hiçbir performans düşüklüğü yaratmadan kapanana kadar çalışıyor.

İşlemciyi sökmeden de varsa sanırım bir başkası sizden önce uğraşmış ya da anakart ikinci el. Anca büyüteç altında belki eğikliği düzeltebilirsin. Ama elinin titrememesi lazım. Pinlerden bazıları direkt ram soketlerine gidiyor. Hangi sokete gidiyorsa oraya takılı ramler sorun çıkarır. İşlemci, ram bellekle haberleşemez ve mavi ekran verir. Şansınıza boş ram soketine giden pinler yamuksa problem olmaz. Bazıları chipsete gider bazıları da ekran kartına falan gidiyordur. Yani illaki bir sorun çıkarır. Ayrıca işlemci üstüne bastığında yamuk pinler birbirine de değip kısadevre yapabilir. Hele ki işlemcinin bir pinine, anakarttaki pinlerden ikisi değebilir yamuk olduğundan. Belki kendin düzeltebilirsin ama çok hassas ve büyüteç gibi birşey altında. Birisi büyüteci tutar birisi soketle uğraşır. Ya da cımbız (cımbız bile büyük) veya iğneyle falan. İçinde uç olmayan 0,7 veya 0,9 kalemle belki pini içine sokturup duzeltebilirsin (tabiki pin yönünde ayrıca kalemi yukarı kaldırırsan daha çok yamulur). Ama çok hassas olmalısın. Aklıma gelenler bunlar. Ama kaydırmamalısın sağlam pinleri de yamultabilirsin. Ya da iyi kötü çalışıyorsa idare et öyle kullan. Ama bilgisayarcılara da bir sor düzeltme şansı var mı o fotoğrafı göster bilgisayarcılara.

Yeni konular

Geri
Yukarı