Termal macun değişimi sonrası bilgisayarın 100 derece olması

doktorbenim

Femtopat
Yaklaşık 4-5 senedir kullandığım Monster Abra A5 v6.1.3 modelindeki bilgisayarımın termal macununu değiştirdim sonrasında temiz bir kurulum ile Windows 10 kurdum normal kullanımda sıkıntı çıkarmazken herhangi bir oyuna girdiğim an veya stres testine soktuğum an CPU birden yüz dereceye fırlıyor ve bilgisayar kendini kapatıyor. Sorun ne olabilir? Kullandığım termal macun Cooler Master HTK-002 ürünü.
Bilgisayarın termal macununu değiştirme sebebim de aynı idi. Değiştirdim hala sorun var. Fanları söktüm temizledim. İçinde fazla bir şey de gözükmüyordu.

Yaklaşık 4-5 senedir kullandığım Monster Abra A5 v6.1.3 modelindeki bilgisayarımın termal macununu değiştirdim sonrasında temiz bir kurulum ile Windows 10 kurdum normal kullanımda sıkıntı çıkarmazken herhangi bir oyuna girdiğim an veya stres testine soktuğum an CPU birden yüz dereceye fırlıyor ve bilgisayar kendini kapatıyor. Sorun ne olabilir? Kullandığım termal macun Cooler Master HTK-002 ürünü.
Bilgisayarın termal macununu değiştirme sebebim de aynı idi. Değiştirdim hala sorun var. Fanları söktüm temizledim. İçinde fazla bir şey de gözükmüyordu.

Fanları düzgün takmamış olabilirsin.

Termal macunu fazla sürmüş olabilir misiniz?

Blok tam oturmamıştır büyük ihtimalle.

Bloğun oturmama ihtimaline baktım orada sıkıntı yok. Daha önce de termal macunu kendim değiştirdiğimden tecrübeliyim.

Fanları düzgün takmamış olabilirsin.

Fanlarda sıkıntı yok. Tamamen çıkarmadan üstteki kapağı çıkararak temizledim zaten.

Fanların yönü doğru mu?

Doğru.

Termal macunu fazla sürmüş olabilir misiniz?

Bunu düşünerek ikinci kez değiştirdim termal macunu ama sonuç aynı. Daha önce de ben değiştiriyordum macunu 7-8 ayda bir değiştiriyordum.

İşlemci ile yuvası arasında görünmeyen parçalar olabilir, pinler tam temas etmediğinde ısınma olabilir. Fön makinası tutarak temizleyebilirsiniz. Kule tipi soğutucularda soğutma bloğu çatlamış ise gözle görülmez ve bundan da ısınabilir. İşlemciyi sistem sıcak halde sökülmüş ise eğilme vb. sorunlar oluşmuş olabilir, termal macunu sadece orta kısma bir damla bırakarak işlemciyi montaj yaptıktan sonra dağılımın eşit olmasını kontrol edebilirsiniz. En önemlisi de işlemci ve yuvası sıkça ısınıp soğumalar yaşıyor. Genleşmeden aşınarak oluşan metal tozlar temizlendiğinde işlemci ile yuva arasında milimetrik farklar olabilir ve tam temas etmediği için ısınma kaçınılmazdır. Bu durum çok uzun ve ağır kullanımlarda tüm elektronik cihazlarda geçerli. Temizleyince arızalandı söylemi bu nedenle galiba.

Geri
Yukarı