Termal macun değişiminden sonra Ryzen 5 3600 sistem açılmıyor

kadirbga

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 1TB
Ekran kartı
Gigabyte 1660 super oc
Anakart
B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 3600
Yardımcı olabilmeniz adına tüm süreci anlatacağım. 3 yıldır kullandığım bilgisayarıma bugün egzoz fanı ve termal macun değişimi yapacaktım. Bilgisayarı ve PSU'yu kapattım ve yan kapağı açıp egzoz ve işlemci fanını söktüm ve yeni fanı takıp termal macunu sürdükten sonra tekrar monteleyip kapattım. PSU'yu açtım ve Power tuşuna bastım ama bilgisayar açılmadı. Yıllardır açılmadığı hatta mavi ekran verdiği bile neredeyse olmadı. Kabloları çıkarıp taktım, işlemci kablosunu çıkarıp taktım, anakart kablosunu çıkarıp taktım, işlemciyi çıkarıp taktım, Power tuşu pinlerini, reset tuşu ile açmayı denemek için reset tuşu pinleriyle değiştirdim, RAM'leri çıkarıp taktım, anakart vidalarını gevşettim ve bunların hiçbiri bir şey değiştirmedi. ErP'den dolayı ekipmanların ışığı yanıyor ama internet ışığı yanmıyor dolayısıyla anakart tam olarak güç alıyor mu anlamıyorum. Çalışmaması için hiçbir sebep yokken neden böyle oldu bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ben de anlamadım, çalışmaması için hiçbir sebep yok ortada. Fanlar falan da dönmüyor yani RAM'in bir şey değiştireceğini sanmıyorum.

RAM'lerin olduğu blokda kısa devre olmuştur diye soruyorum RAM'leri çıkart dene 1 2 saniyede olsa sinyal alırsan anakart değişimi yapmak durumunda olacaksın anakart gitmiş muhtemelen.

SYS fan kısmına taktığın kablo dışında gözüme takılan bir şey yok fan ve RGB girişi 3 pin olması lazım ama o kısa devreye sebep olur mu bilemem.

Öyle olduğu zaman sadece fanların çalışmaması lazım bende o hatayı yapmıştım ama evet onu bende fark ettim de işlemci fanı sinyal veriyordu öyle o yüzden söylemedim oraya taktığım zaman kasa fanları çalışmamıştı bende.

Bir kere arkadaşımın PC sinin macununu değiştirecektim hiç unutmam o dönem 8.sınıfa gidiyordum. Yemin ederim işlemciyi söktüm altında termal macun sürülmüştü. Ve o sistem o halde nasıl çalışıyordu hala da anlamış değilim.

Power sw bağlantısına elledin mi pinleri karıştırmış olabilirsin.Varsa kısa devreyle çalıştırmayı dene
Ucuz termal macunlar iletken olur.

Muhtemelen anakartın gitmiş montaj yaparken tornavida değmiştir bir yerine ekran kartı pinlerini çıkararak dene bir de istersen ekran kartı gücünü PCI expresinden😕
Yaptım, yine değişen bir şey olmadı.

power' a güç geliyor mu peki bastığında yada fişi çekip çıkardığın da fanı kısa sürede olsa dönmesi lazım.
Hayır hiçbir hareket olmuyor.

Power'a güç geliyor mu peki bastığında ya da fişi çekip çıkardığın da fanı kısa sürede olsa dönmesi lazım.

Dönmüyormuş sordum o detayları bir kere ilk kurduğunda güç gelmiş anında geri gitmiş anakart kısa devre yapmış olmalı öyle bir şey için.

sys fan kısmına taktığın kablo dışında gözüme takılan bir şey yok fan ve rgb girişi 3 pin olması lazım ama o kısa devreye sebep olur mu bilemem.
Bendeki sys fan 4 pinli ve çalışıyordu şimdiye kadar. Anakartın gittiğini düşünüyorum ama sebebini bilmiyorum. Bir anda bütün anakart neden gitsin ki?

Geri
Yukarı