Termal macun FPS artışı sağlar mı?

cxnnorx

Hectopat
Arkadaşlar, 2 sene önce aldım laptopu hiç temizlik ve termal macun yenilemedim, aldığım kişinin de yapıp yapmadığını bilmiyorum. Bilgisayar harici ekran kartı hariç, sadece çok ısınıyor diğer şeyleri de stabil, bildiğim kadarıyla da ekran kartlarına da termal macun sürülüyor. Şimdi ben macunu yenilesem çok bir şey fark eder mi?
Benimle aynı bilgisayara sahip birisi GTA 5 orta ayarlarda 30 FPS aldığını söylüyor fakat bende resmen Minecraft bile kasıyor (harici ekran kartında). Şimdi ben macun yenilesem FPS yükselir mi?

Not: Ekran kartında arıza vb. bir şey gözükmüyor, stabil.

Arkadaşlar, 2 sene önce aldım laptopu hiç temizlik ve termal macun yenilemedim, aldığım kişinin de yapıp yapmadığını bilmiyorum. Bilgisayar harici ekran kartı hariç, sadece çok ısınıyor diğer şeyleri de stabil, bildiğim kadarıyla da ekran kartlarına da termal macun sürülüyor. Şimdi ben macunu yenilesem çok bir şey fark eder mi?
Termal macun max 6 ayda bir yenilenmeli. Yenilenmezse doğal olarak soğutucu blok ile ısı alış-veriş sağlanamaz bu da ısınmaya yol açar. Isınma, işlemcinin yüksek frekansa geçmesine engel olur.
Hatta yüksek hızda bile değilse fazla ısıdan dolayı aniden frekansını düşürür, bu da fps drop olayına sebep olur.
Aynı şey ekran kartı için de geçerli fakat daha önceden yapmadıysanız dikkatli olun.

Çok dolaylı bir şekilde sağlayabilir, ama o da çok olmaz. Ancak şöyle olur, işlemci ısısı yüksekse ve macunla azalma olursa bu sefer işlemci soğuk çalışacağı için max. boost frekansına daha çok yaklaşarak o frekans artışıyla birkaç FPS artış sağlar.

Benimle aynı bilgisayara sahip birisi GTA 5 orta ayarlarda 30 FPS aldığını söylüyor fakat bende resmen Minecraft bile kasıyor (harici ekran kartında). Şimdi ben macun yenilesem FPS yükselir mi?

Not: Ekran kartında arıza vb. bir şey gözükmüyor, stabil.

Minecraft bile dediğiniz eğer Windows 10 Edition değilse kasıyor zaten biraz eski bilgisayarlarda. GTA V de optimizasyonu oldukça yüksek bir oyun.

Geri
Yukarı