Termal Macun mu Yoksa Soğutucu mu Alınmalı?

Öncelikle sistemde,tabi ki ozellikle soğutucu da her hangi bir sorun gozleniyor mu ona bakin bence. Soğutucu yerinden oynamış yada tam takilmamis olabilir. Göze çarpan bir sorun yoksa elinizde bulunan macunla tekrar yeni bir uygulama yapın test edin. Benim için öncelik eldekilerle neler yapılabildiğinden emin olmak, ondan sonrasina bakarsiniz. Kasa içi hava akışından bahsetmiyorum bile.

Termal macun yeni diye belirtmiştim. Yani macun var ama kalitesiz.

Şuan kullandığım soğutucu stok soğutucu. Sadece alt kısmında bakır tabanı bulunuyor. Eki Görüntüle 414539
Dostum
tavsiye ederim paran varsa ve kasana uyuyorsa aynı şekilde soketleri uyuyorsa bunu alabilirsin.

Dostum
tavsiye ederim paran varsa ve kasana uyuyorsa aynı şekilde soketleri uyuyorsa bunu alabilirsin.
Termal macun olarak MX-4 almayı düşünüyorum. Soğutucu olarak attığınız soğutucu sistemime uymuyor. Çünkü işlemcim LGA 775. Bu yüzden N11 üzerinden 6 ısı borulu ve 3 fanlı bir soğutucuyu 130 TL'ye buldum ve macunu yeniledikten sonra onu almayı düşünüyorum.
Öncelikle sistemde,tabi ki ozellikle soğutucu da her hangi bir sorun gozleniyor mu ona bakin bence. Soğutucu yerinden oynamış yada tam takilmamis olabilir. Göze çarpan bir sorun yoksa elinizde bulunan macunla tekrar yeni bir uygulama yapın test edin. Benim için öncelik eldekilerle neler yapılabildiğinden emin olmak, ondan sonrasina bakarsiniz. Kasa içi hava akışından bahsetmiyorum bile.
Soğutucuyu defalarca çıkarıp taktım ve aynı anda her taktığımda macununu da yeniledim. Sonuç aynı. Soğutucunun ayağında vs. bir sorun yok ama sonuç aynı. Kasanın şuan kapağı açık bir şekilde açık bir alanda deniyorum. 2 arkada, 1 yan kapakta olmak üzere 3 egzoz fan var. 2 tanede öndeki fanlardan havayı içeri alıyorum. Kablolama olarak zaten gereksiz hangi kablo varsa çıkarıyorum. Yani kablolama da fena değil ama sonuç aynı. Xeon işlemcileri tabanı bakır olmayan, alüminyum olan stok soğutucular ile overclock yapıp bile kullanan insanlar varken benim işlemciyi hiç yüke sokmadan, boşta en az 100 dereceyi görmem çok garip geliyor. Aklıma macundan da başka bir şey gelmiyor.

Yani macun kalitesinin 60 derece kadar fark yaratacağından emin olamadım. Mutlaka fark yaratıyordur ama bu kadar mı olur? Daha önce bir sorun yoktu ise şimdi neden olduğu sorusundan çözüm bulunabilir.
KASA İÇİ DOĞRU HAVA AKIŞI NASIL SAĞLANIR?
Fanların havayı nereden alıp nereye üflediğinden emin olun.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı