Termal macun nasıl sürülür?

Baran30

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Antalya/Turkey
Arkadaşlar, defalarca termal macun sürdüm. Hep plastik spatula ile her yerine yayarak sürdüm ama bazı arkadaşlar bunun yanlış olduğunu, nokta şeklinde sıkmamı söyledi. Benim de kafam karıştı, herkes farklı bir şekil gösteriyor. Gerçekten bilginiz varsa bu termal macun en doğru nasıl sürülür, bir aydınlatın beni.
Kullandığım işlemci: Ryzen 5 3600X, soğutucu: CM Hyper 212 Black Edition.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bakabilirsin bu görselden.

Dosya Ekleri

• termal macun.jpeg
    termal macun.jpeg
    104,2 KB · Görüntüleme: 94
Yayma işlemi bence daha mantıklı. Tam ortasına sıkıp direkt soğutucu montajı mantıklı değil. Köşelere yayılmazsa sıkıntı çıkabilir. Soğutucunun bakır yüzeyini işlemcide biraz hareket ettirip de yayabilirsin.

En mantıklısı ince bir tabaka halinde yüzeyinin tamamına yaymak. Ben öyle yaptım.

Çarpı şeklinde sürüp üzerine soğutuyu kapatmak en rahat yönetimdir ama şahsi görüşüm ince bir kartvizit ile ince bir tabaka ile yaymak en temizi. Tabii ikinciyi yapmak biraz zahmet istiyor ve kimileri sıva çeker gibi kalın sürüyor. Elin yatkın değilse X şeklinde sürüp, soğutucuyu üzerine koy yeterli o yayılır.

Şu videoyu izlediğimde bana göre en doğru uygulanış X olarak yapılması gibime geldi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaşasın X yöntemi :D. Videolarda yaymak ve X aynı görünüyor ama yayarken ayarı kaçırma çok veya az sürme ihtimaliniz var o yüzden en kolay ve garanti yöntem X şeklinde sürmek.

Geri
Yukarı