Termal macun ne işe yarar?

mamibey

Hectopat
Arkadaslar baslikta belirttigim gibi termal macun ne ise yarar? Hic kullanmadim da ondan soruyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç kullanmamış olamazsınız. Bir bilgisayarınız varsa mutlaka işlemciye sürülüdür. Termal macun, ısı iletimini artırarak işlemci soğutucunun performansını artırır. Ve de kesinlikle gereklidir.

Hiç kullanmamış olamazsınız. Bir bilgisayarınız varsa mutlaka işlemciye sürülüdür. Termal macun, ısı iletimini artırarak işlemci soğutucunun performansını artırır. Ve de kesinlikle gereklidir.

Hocam bilgisayar 2012'de hazir olarak aldim yani hic macun falan surmedim onu demek istedim, surmeyi dusunuyorum.

Termal macun, soğutucu ile işlemci arasındaki hava boşluğunu doldurarak en iyi ısı iletimini sağlamak için sürülen macundur. Işlemciler için önemlidir. Termal macun sürmediğiniz zaman işlemciniz çok ısınacak ve bilgisayarı açtıktan birkaç dakika sonra ya işlemci kendini koruma moduna alıp kapatacak ya da yanacak.

Hocam bilgisayar 2012'de hazir olarak aldim yani hic macun falan surmedim onu demek istedim, surmeyi dusunuyorum.
Anladım. 8 yıl olmuş, oldukça uzun bir süre. Termal macun değişimi iyi gelecektir. Bu tarz işlemleri daha önce yapmadıysanız termal macunu sizin seçmeniz koşuluyla (çünkü genelde bilgisayarcılarda dandik macunlar sürerler) bir bilgisayarcıya verebilirsiniz.

Termal macunun esas puf noktasi, elektrigi iletmeyip isiyi iletebilmesidir. Aslinda o kucuk jelin icinde cok ciddi materyal bilimi var, zira dogada cogu materyal isiyi ve elektrigi ayni derecede iletir. En iyi elektrik iletkenleri ( bakir, altin vs ) ayni zamanda en iyi isi iletkenleridir.

Iki kati madde birbirlerine asla tamamen temas edemez, arada mikro bosluklar kalir. Bu acigi doldurmak icin sivi / jel materyalden faydalaniyor insanlar. Islemci ile sogutucu blogu tek bir blok haline getirip, sicakligi iletirken anakartin elektriksel etkilenmesini de minimize edecek mukemmel bir cozum termal macun. Emegi gecen muhendislere +rep yolluyorum.

Anladım. 8 yıl olmuş, oldukça uzun bir süre. Termal macun değişimi iyi gelecektir. Bu tarz işlemleri daha önce yapmadıysanız termal macunu sizin seçmeniz koşuluyla (çünkü genelde bilgisayarcılarda dandik macunlar sürerler) bir bilgisayarcıya verebilirsiniz.

Peki onerebileceginiz macun var midir, kendi basima surebilir miyim zarar vermeden.

Macun önerisi için bütçenizi bilmem gerek. Genelde düşük fiyatı ve yüksek performansı sebebiyle MX-4 öneriliyor.

Aslında kendiniz sürebilirsiniz, sadece işlemci soğutucusunu düzgün montajlayamazsanız sıkıntı çıkacaktır. O yüzden bilgisayarcıya götürmenizi önermiştim.

Geri
Yukarı