Termal macun olmazsa ne olur?

Rica ederim hocam. Böyle böyle öğreniyoruz hepimiz. Benim de son 1.5-2 yıldır bilgisayarım var ve ben de burada, arkadaşımla falan öğrendim. Çok zor şeyler değiller.

Ben bu forum sayesinde 3060 sistemi 25 bin TL'den aldım en kaliteli parçaları birleştirerek kendimi güvene alarak ilerledim normalde 17 bin TL etmeyecek sistem 😅 ama pişman değilim kendi emeklerimle topladım tornavidası kablolaması.

İşlemci boot sırasında soğutucu olup olmadığına mi bakacak? :) Ki bakabilse nasıl anlayacak üzerinde sensor yok sonuçta.
Bir ara termal macunsuz, yani neredeyse yok derecedeyken bilgisayarı açmıştım. Kasaya elektrik gelmişti, ekran gelmeden 2-3 saniyeye kapanıyordu. Bir daha kendiliğinden açılıp bir daha kapanıyordu. Sistem o kadar gelmiyor. İşlemci o derecede çalışmadan kapanıyor. Ben masaüstünde ölçmüştüm, bir ara çok yüksekti. 105 derecede sonra kapanıyordu bilgisayar.

Bir şekilde tespit edemiyorsa bile işlemci bir yerden sonra çalışmayı bırakıyor.

Ekran kart veya işlemciniz aşırı ısınmadan dolayı önce kasmalar yaşatır. Sıcaklık çok artarsa bilgisayar kendini kapatır. Çok üstüne giderseniz yanabilir.

Sıcaklık yükselir ve işlemcinin maksimum sıcaklığına geldiğinde güç kesilir. Maksimum sıcaklık işlemciden işlemciye göre değişir ama ortalama 90-95 derece arası olur.

Amd ryzen 3 2200g işlemciyi neredeyse hiç macun yokken kullanmıştım uzun süre. Herhangi bir problem olmadı. Çünkü güçlü bir işlemci de değildi. Isınan bir işlemci de değildi. Herhangi bir zarara uğradı mı dersen hayır. Böyle bir işlemcin varsa problem olmuyor. Ama sen yine de macunla birlikte kullan :D Ben zorda kaldığım için bir süre o şekilde kullanmak zorunda kalmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı