Termal macun sonrası FPS düştü

Ardq_x

Hectopat
Bilgisayara termal macun sürdüm FPS düştü. Oyunlarda ve genel olarak arada takılmaya başladı. Normalde böyle yapmıyordu. Sizce neden böyle oldu ve çözümü varsa nedir? (Battlefield 5 oynarken 62 derece oluyor işlemci normal bir ısı derecesinde sanırım)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun termal macun kalitesi veya soğutmanın tam takılmamasından kaynaklandığını sanmıyorum. İkisinden birinde bir eksiklik olduğunda ne olduğunu bizzat tecrübe ettim. Zaten macun kalitesiz olsa ısıyı iletemez, soğutucu oturmamış olsa soğutamaz fakat söylediğiniz sıcaklık değeri oldukça normal. Önerdiğiniz çözümler biraz saçma bence bu yüzden. Sistemi hem donanımsal hem yazılımsal olarak gözden geçirin, sorunun termal macundan sonra olduğuna emin olun. Ayrıca termal macunu ilk yenilediğimde bende de ara sıra takılmalar meydana geliyordu. Saçma gelebilir ama çok kurcalamak yerine birkaç gün bekleyin, belki sistem kendine gelir.

Sorunun termal macun kalitesi veya soğutmanın tam takılmamasından kaynaklandığını sanmıyorum. İkisinden birinde bir eksiklik olduğunda ne olduğunu bizzat tecrübe ettim. Zaten macun kalitesiz olsa ısıyı iletemez, soğutucu oturmamış olsa soğutamaz fakat söylediğiniz sıcaklık değeri oldukça normal. Önerdiğiniz çözümler biraz saçma bence bu yüzden. Sistemi hem donanımsal hem yazılımsal olarak gözden geçirin, sorunun termal macundan sonra olduğuna emin olun. Ayrıca termal macunu ilk yenilediğimde bende de ara sıra takılmalar meydana geliyordu. Saçma gelebilir ama çok kurcalamak yerine birkaç gün bekleyin, belki sistem kendine gelir.

Bence de eğer işe yaramasaydı veya yanlış olsaydı soğutmazdı diye tahmin ediyorum tabii emin değilim birkaç gün bekliyeceğim eğer düzelmezse arkadaşların dediklerini uygularım donanımsal ve yazılımsal olarak gözden geçiririm fakat yazılımsal bir şey olduğunu çok sanmam.

Mantık olarak bu sıcak havalarda, yük altında 62 derece olan bir işlemcinin soğutucusu veya macununda sorun olması pek mümkün değil. Ancak soğutucu vidaları çok sıkıldıysa işlemciye bir ihtimal baskı uygulayıp düzgün çalışmamasına yol açabilir. Cayır cayır yanan bir işlemci hakkında konuşmuyoruz sonuçta.

BF5 oyununda zaten takılmalar oluyor. Optimize sorunlu. DX11 ile deneyin. FPS'in macun sürmeden önce yüksek olduğundan eminseniz, sürme işlemi yaparken yanlışlıkla başka donanıma dökülmüş olabilir. Bir de BIOS güncellediyseniz eğer bütün RAM, CPU OC ayarları gitmiştir. Tekrardan ayarlamanız lazım. O da direkt FPS'e büyük etki eder. Son olarak hep söylerim, başka oyunlara da girip performansı test edin. Tek bir oyuna göre sistemde sorun var denilemez.

Macun sürerken işlemciyi soketinden çıkarmadan sürdüğünüzü varsayıyorum. Çıkarıp sürme işlemi yaptıysanız pinlerine de bir ihtimal zarar gelmiş veya macun kaçmış olabilir. Ama öyle bir sorun olsa sistem açılmazdı. Dediğim gibi başka oyunlarda test edin. İlk başta söylediğim soğutucu vidalarının çok sıkı olmasını da göz önünde bulundurun. Tüm güç ile vidaları sıkmak sağlıklı değil.

Son düzenleme:
Kaliteli bir macun değildi o yüzden kaynaklanıyorsa ne yapmam lazım düzeltmek için eski haline yoksa düzelmez mi ?
Macunu dikkatli bir şekilde ıslak mendille (sürdüğünüz metal bölgenin dışına çıkmayacak ve mendilin suyu akmayacak şekilde) sildiğiniz sürece bir sıkıntı olmaz; yeni macununuzu sürebilirsiniz.

Mantık olarak bu sıcak havalarda, yük altında 62 derece olan bir işlemcinin soğutucusu veya macununda sorun olması pek mümkün değil. Ancak soğutucu vidaları çok sıkıldıysa işlemciye bir ihtimal baskı uygulayıp düzgün çalışmamasına yol açabilir. Cayır cayır yanan bir işlemci hakkında konuşmuyoruz sonuçta.

BF5 oyununda zaten takılmalar oluyor. Optimize sorunlu. DX11 ile deneyin. FPS'in macun sürmeden önce yüksek olduğundan eminseniz, sürme işlemi yaparken yanlışlıkla başka donanıma dökülmüş olabilir. Bir de BIOS güncellediyseniz eğer bütün RAM, CPU OC ayarları gitmiştir. Tekrar ayarlamanız lazım. O da direkt FPS'e büyük etki eder. Son olarak hep söylerim, başka oyunlara da girip performansı test edin. Tek bir oyuna göre sistemde sorun var denilemez.

Macun sürerken işlemciyi soketinden çıkarmadan sürdüğünüzü varsayıyorum. Çıkarıp sürme işlemi yaptıysanız pinlerine de bir ihtimal zarar gelmiş veya macun kaçmış olabilir. Ama öyle bir sorun olsa sistem açılmazdı. Dediğim gibi başka oyunlarda test edin. İlk başta söylediğim soğutucu vidalarının çok sıkı olmasını da göz önünde bulundurun. Tüm güç ile vidaları sıkmak sağlıklı değil.

Soğutucu vidalarını gevşetmeyi deneyeceğim ve termal macun başka bir donanıma dökülmüş mü kontrol ediceğim fakat çok sanmıyorum dikkatli davranmıştım bir de termal macun sürmekle BIOS güncellenir mi yoksa ek bir şey mi yapmak lazım BIOS güncellemek için çünkü ek bir şeye gerek varsa BIOS'la alakalı bir şey yapmadım sadece termal macun sürdüm ve bilgisayarı açtım.

(Tek bir oyunda denemedim FPS düşüşü diğer oyunlarda da var ayrıca zaten bilgisayar takılmaya başladı oyun oynamadığım halde)

Soğutucu vidalarını gevşetmeyi deneyeceğim ve termal macun başka bir donanıma dökülmüş mü kontrol ediceğim fakat çok sanmıyorum dikkatli davranmıştım bir de termal macun sürmekle BIOS güncellenir mi yoksa ek bir şey mi yapmak lazım BIOS güncellemek için çünkü ek bir şeye gerek varsa BIOS'la alakalı bir şey yapmadım sadece termal macun sürdüm ve bilgisayarı açtım.

(Tek bir oyunda denemedim FPS düşüşü diğer oyunlarda da var ayrıca zaten bilgisayar takılmaya başladı oyun oynamadığım halde)
Macun sürmekle BIOS güncellenmez. Sadece bir ihtimal kendiniz güncellemiş olabilirsiniz diye belirtmiştim. Vidaları çok gevşetmeyin. yine sağlam olacak kadar vidalayın. Yani işlemciye çok baskı yapmasın. Takılmalar SSD veya HDD yüzünden de olabilir. Macun sürerken belki eliniz çatmıştır. Onların da kablolarının düzgün olup, olmadığına bakın.

Macun sürmekle BIOS güncellenmez. Sadece bir ihtimal kendiniz güncellemiş olabilirsiniz diye belirtmiştim. Vidaları çok gevşetmeyin. Yine sağlam olacak kadar vidalayın. Yani işlemciye çok baskı yapmasın. Takılmalar SSD veya HDD yüzünden de olabilir. Macun sürerken belki eliniz çatmıştır. Onların da kablolarının düzgün olup, olmadığına bakın.

Tamamdır bakacağım hepsine teşekkürler.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı