Termal macun sürmeden Laptop Temizleme ?

Melih Can

Hectopat
Merhaba Arkadaşlar, bilgisayarım artık ısınma sorunu başladı. Bende laptopun içini temizlemek istiyorum. Demek istediğim nasıl bir temizlik yapiyim, hangi araç gereçleri kullaniyim ?

Bilgisayarın altından fanın hava çektiği delikleri görebilirsin oraya çok tazyikli olmamak şartıyla hava üfletirsen fanın arasındaki toz gidecektir. Buda büyük ihtimal senin sorununu çözecektir.

Süpürge ile çekme değilde bazı elektrik süpürgelerinde dışarı hava üfleme özelliği var. Onu kullanırsan işe yarıyor. Yada tanıdığın bir bilgisayarcı varsa ona götür. Onlarda bilgisayar kasalarının tozunu temizlemek için kullandıkları hava üfleyen alet var. Bezle silemezsin toz o deliklerin altındaki fan ve soğutucuda bulunuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle leptobun garanti süresinin bitmediğinden emin ol. Eğer garantisi yok ise leptobu ters çevir ve alt kısmındaki kapakları çıkart. Elektrik süpürgesi kullanma çünkü donanımlara zarar verebilirsin.
Uzak mesafeden içeriye doğru hava üfle. Zaten gözle görülür bir toz yok ise termal macunu yenilemen gerekecek.
Zamanla macun kuruyarak işlevselliğini yitiriyor. Yeterli bilgin olduğunu sanmıyorum. Bu işe kalkışmamanı öneririm.
Ancak ben yaparım diyorsan aşama aşama gösterebilirim.

Öncelikle leptobun garanti süresinin bitmediğinden emin ol. Eğer garantisi yok ise leptobu ters çevir ve alt kısmındaki kapakları çıkart. Elektrik süpürgesi kullanma çünkü donanımlara zarar verebilirsin.
Uzak mesafeden içeriye doğru hava üfle. Zaten gözle görülür bir toz yok ise termal macunu yenilemen gerekecek.
Zamanla macun kuruyarak işlevselliğini yitiriyor. Yeterli bilgin olduğunu sanmıyorum. Bu işe kalkışmamanı öneririm.
Ancak ben yaparım diyorsan aşama aşama gösterebilirim.

Çok iyi olur valla, saç kurutma makinasıyla üfletsem olmazmı ?

Sıcak hava tutmadan yapabilirsin. Ayrıca sisteminiz kaç senelik ?
Boşta ve yük altında sıcaklık değerlerini güvenilir bir program ile test ettiniz mi ?

Çoğu leptop aşırı toz kapmak ve hava alamamaktan dolayı kısa sürede tozlanır ve ısınma problemi baş göstermeye başlar. Amcamların leptopunun işlemci fanı toz kalıpları yüzünden durmuştu.
Ayrıca leptop soğutucusu da kullanabilirsiniz. İşlemci fanına ve sistemin geneline temiz hava pompalar.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı