Termal macun ve SSD takma sonrası performans düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

YK293618

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo Legion 5 RTX 3070 8GB İ7 12700H 16G RAM DDR5 512 SSD 2K 165HZ Laptop
RAM
16
SSD veya HDD modeli
samsung 970 evo plus 1tb ve corsair 500 gb
Ekran kartı
Nvidia rtx 3050ti
İşlemci
i511400h
Merhaba Monster Abra A7 v13.2.3 i511400H RTX 3050 Ti 16 GB RAM. Bu sisteme sahibim laptopum daha 3 aylık yani yeni sayılır yakın zamanda Samsung 970 EVO Plus 1TB SSD taktırdım ve Cooler Master MasterGel maker termal macun sürdürttüm ( SSD sonrası herhangi bir format atmadım sistem 500GB'lik SSD'ye kurulu ) bu işlemlerden sonra bazı oyunlarda FPS düşüşleri yaşadım ve en çok oynadığım oyun olan RDR2 de bazı görüntü sorunları yaşadım sorunu hala anlamış değilim 1. fotoğrafta bulutlara dikkat ederseniz bulanıklığı görebilirsiniz 2. fotoğrafta da AGC'lardaki bozulmaları falan görebilirsiniz 2 fotoda grafik kalitesini daha da düşürdüm çünkü o bölgeye geldiğimde FPS 40'a kadar düşüyordu termal macun ve SSD öncesinde saint denis hariç hiçbir yerde FPS 70'in altına düşmüyordu yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    3,1 MB · Görüntüleme: 43
  • Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    3,2 MB · Görüntüleme: 47
Sıcaklıklarda bir sorun yok gibi gözüküyor. Eski sıcaklıklar ile ne derece fark var ? Yaptırdığınız işlemlerde fps'i etkileyecek bir durum yok çünkü. Bazı oyunlarda demişsiniz ama RDR2'de vulkan açık mı oynuyordunuz?

Bunun bazı olası sebepleri şunlar olabilir:
  • Eğer macunu bilgisayarcıya teslim edip gittiyseniz, daha kötü başka bir macun sürülmüş olabilir.
  • Macun yüzeye eşit şekilde sürülmemiş olabilir.
  • Fan ayakları tam oturtulmamış veya fan çalışmıyor olabilir.
  • Isınma sorunu nedeniyle işlemci hız aşırtmasını azaltmış olabilir.
  • Format atmadan SSD değiştirmek bazı sürücü sorunlarına yol açmış olabilir.

Daha çok bilgiye ihtiyacımız var. Özellikle FPS düşüşü olduğu andaki GPU ve CPU değerlerinin videosu.

Bu şekilde anlamamız mümkün değil.

Fanı doğru taktığına emin misin?

Fan doğru takılı hocam.

Sıcaklıklarda bir sorun yok gibi gözüküyor. Eski sıcaklıklar ile ne derece fark var? Yaptırdığınız işlemlerde FPS'i etkileyecek bir durum yok çünkü. Bazı oyunlarda demişsiniz ama RDR2'de Vulkan açık mı oynuyordunuz?

Eski sıcaklıklarda GPU 85-90 CPU 88-95 civarındaydı RDR 2 de önceden Vulkan'ın açık olup olmadığını bilmiyorum bu FPS düşüşü yüzünden Afterburner indirdim bende Vulkan kullandığını orada fark ettim.

Bunun bazı olası sebepleri şunlar olabilir:
  • Eğer macunu bilgisayarcıya teslim edip gittiyseniz, daha kötü başka bir macun sürülmüş olabilir.
  • Macun yüzeye eşit şekilde sürülmemiş olabilir.
  • Fan ayakları tam oturtulmamış veya fan çalışmıyor olabilir.
  • Isınma sorunu nedeniyle işlemci hız aşırtmasını azaltmış olabilir.
  • Format atmadan SSD değiştirmek bazı sürücü sorunlarına yol açmış olabilir.

Macun sürülürken bizzat yanındaydım içi açıldı macun sürülüp kapatıldı eksteriye hiçbir işlem yapılmadı tüm fanlarım aktif olarak çalışıyor son söyledğiniz en güçlü ihtimal gibi duruyor bunun için yakında format atmayı düşünüyorum.

Hocam eğer disk klonlama ile yaptı iseniz performans düşüşü o yüzden olabilir bir format atın.

Disk klonlama nedir hocam açıklar mısınız?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı