Termal macun yeniledikten sonra DRAM yanıyor

Mamani23

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. PC'nin işlemcisinde ani sıcaklık değişimleri vardı. 30-33'lerde takılırken bir anda 65'e çıkıp geri iniyordu boşta. Bundan sebeple PSU'ya falan biraz baktım, bir sıkıntı görünmüyordu geri taktım, bu sefer bir sorun daha çıktı. Düğmeye bastığımda PC çalıştı, ekrana görüntü gelmedi. DRAM ışığı 5 saniyede 1 durmadan yanıyor. CPU ışığı da göz kırpıyor. RAM'lerde sorun yok. Termal macunu yeniledim, CPU sıcaklıkları hala aynı.

Not: İlk olaydan 2 gün önce iki yeni fan takmıştım. Biri anakarta, biri de PSU'ya bağlı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, termal macunu fazla uyguladığınız için gerçekleşen bir durum. Bir mercimek boyutu yeterli gelecektir.
Herkes farklı miktarda kullanıyor hocam. Video izliyorum ideal miktarı anlamak için ama birçok popüler kanal ve işin uzmanı dediğimiz insan bu konuda farklı işler yapıyor. Şahsi fikrim az miktarda sürülmesi ve vidaların iyice sıkılması yönünde. Arada kalın bir tabaka oluşturmanın veya taşma yapmanın anlamı yok. Size sorum ise şu bir mercimek kadar sürünce dağıtmalı mıyız? Baskı ile kendisi mi dağılmalı? X şeklinde sürünce daha iyi dağılıyor baskı ile ama kendisi dağıtanlar da var.

Herkes farklı miktarda kullanıyor hocam. Video izliyorum ideal miktarı anlamak için ama birçok popüler kanal ve işin uzmanı dediğimiz insan bu konuda farklı işler yapıyor. Şahsi fikrim az miktarda sürülmesi ve vidaların iyice sıkılması yönünde. Arada kalın bir tabaka oluşturmanın veya taşma yapmanın anlamı yok. Size sorum ise şu bir mercimek kadar sürünce dağıtmalı mıyız? Baskı ile kendisi mi dağılmalı? X şeklinde sürünce daha iyi dağılıyor baskı ile ama kendisi dağıtanlar da var.

Ben Sony laptopun işlemcisini değiştirecektim üst kapağı çıkarttım bir baktım Sony firması tahmini enaz 4 mercimek büyüklüğünde macun koymuş kapaktan ve işlemciden macunu temizlediğimde epey macun çıktı onlar neden böyle yaptmışlar. Bende buna dayanarak fazla macun koymuştum ama hatam vidaları çok sıkmaktı.

Termal macun konusunda bir soru soracağım, termal macunu surdukten sonra kapağı oturttum vidaları fazla sıktım, sorun devam edince vidaları çıkarttım, kapağı kaldırdım tamamen macun taşmış olarak gördüm. Vidaları biraz esnek mi bırakmak gerekli macunun sıyrılmaması için?
Fazla sürmüşsün macunu çok az bişey sürüp onu düzgünce yayacaksın işlemciye.

Geri
Yukarı