Termal macunsuz sistemde sıkıntı oluşur mu?

Termal macun olmazsa olmaz değildir.
CPU üzeri ve Soğutucu tabanı kusursuza yakın düzlükte ve pürüzsüzlükte ise termal macun olmadan daha da etkili olduğunu deneyimlemiştim yıllar önce. Tüm vidaları da eşit sıkmak şart.
Bu hususlar sağlanırsa macunsuz çalışılabilir.

Yük bindirdiğinde kapanması 10 dakika bile sürmez. Güçlü veya güçsüz fark etmez sağlıklı olması açısından bütün işlemcilere termal macun sürülmelidir.

İşlemci üzerindeki metal plaka, bakır soğutucu yüzeye ısıyı iletemez. Basit fizik olarak düşün. Elektrikli ocağın yüzeyine ısıtmak istediğin şeyi temas ettirmezsen ne olur? Isı olduğu gibi elektrikli ocakta kalır. Termal macun işte bu işi yapıyor. Isının iletileceği alan ile ısı kaynağı arasında kalan boşluğu termal iletken bir madde ile kapatma işini yapıyor.

Arkadaşlar kapanır falan diyorsunuz ama ben 100 derece işlemci ile AC Unity oynadım ve sorun olmadı. (Önermiyorum, ben de macunun bittiğini sonradan anladım) Hem de 10 dakika falan da değil, iki saate yakın bir süre. Bu böyle bir hafta falan sürdü.

Yeni nesil işlemciler yanmaz kolay kolay. Tehlikeli sıcaklıklarda kendini koruma altına almak için bilgisayarı kapatır. Çok ağır işlerde kullanacaksan termal macun sür ama yük altına sokmayacaksan kullanılabilir. Maksimum 60-70 dereceleri görür ki bu da tehlikeli dereceler değildir. Boştaki değerler için yüksektir ama tehlikeli değildir.

Yük altında kullanacaksan kullanma macun sürmeden.

Yeni nesil işlemciler yanmaz kolay kolay. Tehlikeli sıcaklıklarda kendini koruma altına almak için bilgisayarı kapatır. Çok ağır işlerde kullanacaksan termal macun sür ama yük altına sokmayacaksan kullanılabilir. Maksimum 60-70 dereceleri görür ki bu da tehlikeli dereceler değildir. Boştaki değerler için yüksektir ama tehlikeli değildir.

Yük altında kullanacaksan kullanma macun sürmeden.
Bu yeniler çat diye voltajı düşürüyor. 10 yıl önce bizim athlon'lar böyle olamadığı için çöpe gitti :)

Ben termal macun olmadığı için açılmayan işlemci biliyorum. Macunu sürüyorsun açılıyor ilginç değil mi:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı