Termal macunu kendimiz değiştirebilir miyiz?

Noskop

Centipat
Merhaba, termal macunu değiştirmem gerek ama yakınlarda bir bilgisayarcı maalesef yok. Kendim alıp evde yapabilir miyim? Yapabilirsem ne tarz bir macun almalıyım ve nasıl yaparım?

Masaüstü ise youtube da videolardan bakarak çok kolay yapabilirsiniz zor bir tarafı yok. Laptop ise yine kolay ama hiç bilmeyen biri için riskli olabilir. En basitinden servise götürüp bakım yaptırabilirsiniz.

Arkadaşların çok basit demelerine bakmayın eğer ki eliniz bu işe yatkın değilse illede bir bilene yaptırın, zira işlemci soketini yerleştirmek zordur, pinlerin kırılma ihtimali bile vardır.

İşlemciyi sökmesine gerek yok. Soğutucuyu çıkarsa yeter. Deneyimsizlik kısmına katılıyorum. O yüzden arkadaşa belki videolarda gözden kaçıracağı birkaç öneride bulunmak istiyorum;

PC'yi tamamen elektrikten çıkarın. PSU'yu kapalı konuma getirin. Birkaç kez güç tuşuna basın. Imkan varsa kendinizi topraklayın, anakarta çıplak elle mümkünse dokunmayın. Daha sonra burada "PC'yi temizledim açılmıyor" diye konu açmak zorunda kalmayın. PC'yi birkaç saat çalıştırmadıysanız soğutucuyu sökmeye çalışmayın çok zor çıkar. Her yere macunu bocalamayın. En iyi ihtimalle X işareti şeklinde sürün. Kendiniz dağıtmayın. Soğutucu yüküyle zaten dağılır.

Merhaba, termal macunu değiştirmem gerek ama yakınlarda bir bilgisayarcı maalesef yok. Kendim alıp evde yapabilir miyim? Yapabilirsem ne tarz bir macun almalıyım ve nasıl yaparım?

Bende geçen gün bilgisayarcıya vericeğim paraya kendim temizlerim dedim , açtım temizledim iyice sonra içinden çıkan plastik spatula ile ince bi katman sürdüm , sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. İşlemciyi sökmedim , soğutucuyu kaldırdım ve sürdüm. Thermal Grizzly Kryonaut ve Coolmaster mastergel maker iki üründe gayet iyi.

Gayet basit bir iş. Sadece ilk defa yapacak kişiler biraz daha dikkatli olması lazım. Her zaman yapılan önemli durumlardan biri özellikle laptoplar çok hassas. Masaüstü daha kolay o yüzden bakımı. Elektrik bağlantısını kesmek. Ardından arkadaşların önerdiği termal macun olarak thermal olabilir. Ondan alıp vidaları sökerek normal bir şekilde çıkarıyorsun. Ardından temizliyorsun. Sadece peçete ile çıkmayacaktır uzun süre kaldıysa. Saf alkol vs varsa kullanabilirsin. Normal alkol da olur az bir şey peçeteye damlatsan yeterli. Ardından işlemciye spatula yardımıyla mutlaka yay. Yaymazsan tam olarak her yere dağılmayabiliyor. Bu şekilde daha güzel işlem olmakta ayrıca ekran kartına da sürmeyi unutma. Termal pedlerde değişebilirsin ekran kartının uzun süre geçtiyse kötü olmuştur. Onun dışında ciddi fiyat çıkaranlar var. Bu şekilde sadece termal macun parası ile paran cebinde kalır. Güvenilir yerde sıkıntılı. İçinde rahat eder.

Basit iş. Thermal Grizzly Kryonaut öneririm macun olarak. Alıyorsun, işlemci veya ekran kartının ortasına bir mercimek tanesi kadar sıkıyorsun, sonra fanı ya da ekran kartını kapatiyorsun. İstersen spatula ile yaymayı da deneyebilirsin ama ben yaymadan kapatırım genelde.

Ustam bu fazla mı, hep yayılmış etrafa.

IMG_20240416_135614.jpg

Bu arada bir şey olmaz aç video bakarak yap, ben video bakarak anakart ve PSU değiştim daha bir şey olmadı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı