Termo nükleer füzyon patlamalarında ortaya çıkan ters momentum enerjisi ne ile absorbe edilebilir?

Umarım ters momentum şeysi buradan gelmiyordur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Valla bir konuyu biliyormus gibi gorunmek icin rastgele tuslara basan adamin soracagi soruya benziyor.

Kesinlikle.

Bir kere absorbe kısmını anlamadım ben. Bu tür tepkimelerde açığa çıkan enerji bir formdan başka bir forma dönüşür. Nükleer enerjide de genellikle, açığa çıkan ısı enerjisinden yararlanılır.

Soru saçma, ama yanlış da derlenmiş olabilir. Belki füzyon patlamalarında açığa çıkan içine çökme etkisini kast etmeye çalışmış olabilir.

Hani kabaca konuşursam, yıldızlardaki füzyon reaksiyonların sağlıklı bir şekilde devam etmesi için, yıldıza etki eden iç ve dış kuvvetler dengede olmalıdır. Hidrostatik denge de denir buna. Bu denge bozulduğunda, ya yıldız içine çökmeye başlayıp, çekirdeğinde ağır metaller oluşturur, ya da Süpernova dediğimiz şekilde patlar. Tabii çökme sonucu karadeliğe de dönüşebiliyorlar ama bu başka bir konu.

Hidrostatik denge ve plazmaların kararsızlığı konuları, yapay bir füzyon reaktörü önündeki engellerden bazıları olarak gösterilebiliyor.

Demek istediğin bunlar mı acaba?

Güzel yazmışsınız da alakayı kuramadım ben. Kapalı bir yerde mi patlatalım diyorsunuz?

Kısaca şu işte:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Umarım ters momentum şeysi buradan gelmiyordur:
Bu videoda, başlıktaki soruyu soruyor. Youtuber bir şeyler sallıyor gibi, devamını izlemedim. Ciddi bir video da olabilir.

Kısaca şu işte:
Enerjinin korunumunu biliyorum ama o zamna konuyla alakasız gibi gelmişti o yazdıkları.

Valla bir konuyu biliyormuş gibi görünmek icin rastgele tuşlara basan adamın soracağı soruya benziyor.
Sınav kağıdını doldururken ben.

Füzyon birleşme değil mi? Birleşme için sonsuz bir enerji olduğunu düşünelim. Çıkan enerjiyi kullanırız zaten. Amacımız o. Temiz bir enerji üretmiş oluyoruz. Tek sıkıntımız verdiğimiz enerjiin karşılığını güç bela alabiliyor olmamız.

Füzyon birleşme değil mi? Birleşme için sonsuz bir enerji olduğunu düşünelim. Çıkan enerjiyi kullanırız zaten. Amacımız o. Temiz bir enerji üretmiş oluyoruz. Tek sıkıntımız verdiğimiz enerjiin karşılığını güç bela alabiliyor olmamız.

Yıldızların bile muazzam kütlelere sahip olmaları gerekiyor, kuvvetleri dengeleyip tepkimeyi devam ettirebilmek için...

Bu alandan reaktör çalışmaları vardı sanki ama nasıl sonuçlandı, hatırlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı