Tesla alınır mı?

Erken olabilir ama ab 2030 yılına kadar tamamen elektrikli arabaya geçecek. Elektrikli kullanmak daha mantıklı. Ülkede Tesla çoğalmakta zaten. Her ne kadar elektrikliye geçersek o kadar ilerleme kat ederiz.
AB'nin elektrikli dayatması falan fasa fiso. Ben kendim elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Bu pillerin üretimi ve geri dönüşüm aşamasında çevreye verdiği zarar aşağı yukarı fosil yakıtlı bir araç ile aynı düzeyde. Temiz güç olarak çok iyiler ama şu an kullanılan piller hiç de uzun ömürlü değil. Bahsettiğiniz ilerleme ne inanın anlamadım.

Elimdeki arabayı satarsam paranın yarısını karşılayabiliyorum birkaç modelde. Benzine artık para vermek istemediğimden ve Tesla'da artık Türkiye'de olduğundan böyle bir düşünceye kapıldım. Ayrıca evimin dibinde ve çalıştığım yerde, İTÜ'nin içinde hızlı şarj istasyonları mevcut. Benim için şarj sorunu olmayacak.

Araç sahibi değilim fakat Tesla'nın araba olduğunu düşünmüyorum :) önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde yazılımıyla çok problem yaşatacak gibi geliyor ( belki de yaşatmaz ). He trafikte ne zaman Tesla görsem beyaz renkli modellerini görüyorum ve bana çok şık geliyor Porsche'nin Jeep benzettiğim için olabilir.

Ab'nin elektrikli dayatması falan fasa fiso. Ben kendim elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Bu pillerin üretimi ve geri dönüşüm aşamasında çevreye verdiği zarar aşağı yukarı fosil yakıtlı bir araç ile aynı düzeyde. Temiz güç olarak çok iyiler ama şu an kullanılan piller hiç de uzun ömürlü değil. Bahsettiğiniz ilerleme ne inanın anlamadım.

Elektrikliye geçiş sürecinde ilerlemekten bahsediyorum. Pillerin üretim sürecini bilmiyorum ama elektrikli araçlara geçişin benzinli arabalardan daha inovatif olduğu aşikar. Zaten amaç her ne kadar çevrecilik olarak görünse de, çevreyi kurtarmak dediğiniz gibi fasa fiso. Tek fark fosil yakıtları tüketmemiş olmak. Daha yenilikçi olmak.

Pillerin gitmeye başlayınca araba da min 6-7 yıllık olmuş oluyor yani
Bilemezsin. Pil sağlığını etkileyen çok fazla etmen var. Sadece doldur boşalt gibi göremezsin.

Ortam koşulları, sıcaklık, hava, nem, şarj sıklığın, şarj kaynağın vs. vs. Adana'da 4 yıla öldürebilirsin mesela ya da Alaskada.

Ve altını çiziyorum. Sen 4-5 senede benzinli motoru yememe ihtimalin çok yüksek iken. 5 senede pili yememe ihtimalin yok. TR'de araçlar yatırım kaynağı olarak görüldüğünü ve 2. eli düşünmek zorunda olduğunu da koyarsak işin içine iyi düşünmek gerekli.

TR gibi yer dünyada çok yok. Her yıl 4 mevsimi iliklerine kadar hissederken, konuma göre bile hava, koşullar değişirken o pilleri düşünmek lazım. Mart'da Adana cayır cayır yanarken Konya'da arkadaşım uzun kollu giyiyor. 3-4 saatlik mesafede böyle ciddi değişiklik her yerde yok yani. Güzel ülkemin güzel şartları pil konusu olunca sıkıntı oluyor.

Hele birde tek araç olacaksa bence uzak durulmalı.

Son düzenleme:
Hocam sırf Tesla diye bakmayın ama o tesla fiyatına daha iyi arabalar bulabilirsiniz. Konuyu açarken bütçemin yarısıyla alabiliyorum yazmışsınız.
Parayı tamamlamakta sorun yok. Eğer arabamı satarak alırsam yarısını karşılayabiliyorum demiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı