Tesla Bobini Nasıl Yapılır ?

Arkadaşlar bende tesla bobini yapacam ama telin kalınlığını ve borunun uzunluk ve kalınlığını bi yürlü bulamadım bunlar nasıl olmalı

@BilgisayarKurdu

Devreyi görmedin mi? Ücresiz değil. Sen laptop pili ile enerji veriyorsun Transistör sekondere bir gerilim veriyor ve primerde anlık bir gerilim indükleniyor. Primerde üretilen kare dalga sinüsü Transistörün Beyzini saniyede 50 bin defa tetikliyor. Bu da çok çok yüksek bir voltaj yaratıyor. Peki neden bizi çarpmıyor? Çünkü bizi çarpan voltaj değil akımdır. Bu devre akım çok azdır. Bu devre ile sürekli olarak bir ortamı aydınlatabilirsin ama Transistöre iyi bir soğutucu bağlaman gerek. Ayrıca pil de önemli.
@Silinen üye İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Bu devrenin bizi çapmamasının esas nedeni elektriğin devrevi tamamlayamamasıdır.
Elektrik tellerindeki duran kuş mantığı. Diğer yanlış ise belirli bir gerilimden sonra elektrik akımı çarpar. Yani 12V 200A bir aküye iki elinizle dokunsanız hiçbirşey olmaz. Kısaca açıklayacak olursak yetişkin bir insanın elektriksel direnç değeri 2000000-3000000 ohm dur. Ortalama 2500000 ohm kabul edersek 12/2500000=0,0000048 A çıkar. Yani insan üzerinden yok denecek kadar bir akım geçer. Bu da hissedilmez. Hissedilecek akım 3-4 ma dan başlar...

Haydi Bismillah. Ben de yapmaya başlıyorum. Fakat bu bobinle çok farklı projeler yapacağım. Hayırlısı. :)

@Silinen üye üzerindeki topu daha da büyütsek daha fazla menzil alır mıyız? Yoksa gereksiz mi? Bir de attığın videoda adam en sonundaki kabloyu 2 tur sarmış. Sen galiba 4 tur sarmışın. Neden öyle yaptın? Güçlenme oldu mu? Benim isteğim menzili biraz daha artırmak aslında. :)

Topla alakası yok dostum bunun. Sürücü ile alakası var. Kullandığın transistörün gücüne sürüş tekniğine sarım sayısına ve güç girişine göre gücü değişir. Kabloyu 3 tur sarmıştım diye hatırlıyorum. Öyle yapmamın sebebi o gün 2 tur sardım ve fark ettim ki bir fark yok ben de 3 tura çıkarttım. Güçlü bir şey istiyorsan 2 sürücülü devre var bunu yapmanı öneririm hatta fırsat bulursam ben de yapacağım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

550 tur sarmış. Bobin teli de 0.5 mm galiba. Ne kadar kalın ve uzun PVC boru yeterli gelir ki acaba? 6 tane 18650' yi seri bağlarsak, yeterli gelecektir sanırsam. Bağlantılar kolay orda sıkıntı yok. :) Yarından başlayayım işe. Sağolasın dostum. :)

Önemli değil. Transistör yerine mosfet kullanılırsa daha iyi olur. Tabi devreyi tasarlamak için mühendislik gerekir. :)

Mühendis olamadım daha. :) Adamın yaptığının aynısını yapmaya çalışacağım. İnşallah olur. :) Borunun kalınlığı ve uzunluğu ne kadar olması lazım sence?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı