Tesla Bobini Nasıl Yapılır ?

Sarma işini bitirdim. Yalnız senin yaptığının aynısını yapmaya karar verdim şimdilik. İlk defa yapacağım için kavramak amaçlı. Elim alışınca diğerini de yaparım. Yalnız sen malzemelere 2 tane farklı direnç yazmışsın. Bir de 1N4001 diyot. Adamın yaptığı devrede bir tane transistor, bir tane de direnç var. Neden öyle yaptın? Bağlantılarını nasıl yapmalıyım? Yazdığın parçaların hepsinden aldım. Bir tane Pinpon Topu eksik. :)

IMG_1189.JPG

Bir de sardığım Tesla Bobini' nin tellerinin arasında çok az boşluklar var. İki yandan da sıkıştırınca gidiyor onlar da. İki yandan sıkıştırıp, sprey yapıştırıcı ile yapıştırsam daha iyi olur mu? Yoksa gerek yok mu?

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunun aynısı yap tek değişiklik transistör olsun.

Dostum bobin telini sardım. Videodakilerin aynısını yaptım fakat çalışmadı. :( Nedeni ne olabilir ki?

IMG_1242.JPG
IMG_1243.JPG

Direnci mi ters bağladım acaba? Transistöre doğru olan kısım renksiz. Kablolara doğru giden yer renkli. Yerini değiştirip sonucu bildireyim.

Bir şey değişmedi. Transistörü değiştireyim. Belki sıkıntılıdır. Silikon değdirdiğimden de sıkıntı çıkmış olabilir. Bobini özenle sardım. Neredeyse hiç boşluk yok. :(

@Silinen üye

IMG_1245.JPG
Yaptığım bağlantı şu şekilde:

Transistörü falan da değiştim. Sanki devreyi eksik yapıyorum. Biz transistörü değiştiğimiz için ek olarak bir şey daha mı lehimlememiz gerekiyor acaba?

Kafayı bozdum vallaha. Sen olmasan ne yaparım bilmiyorum dostum. Allah senden razı olsun. Çalışırsa süper olacak. Şarj devresini kutunun içerisine yerleştirdim. Voltaj göstergesi de yerleştirdim. İki tane anahtar koydum. Birisi bobini açıp, kapatıyor. Diğeri de pili şarj ediyor veya şarjını kesiyor.

Öncelikle sana şöyle söyleyim. Boruya bobin sardın ya onun sarış yönüne göre aynı şekilde kalın kabloyu sar. Yani bobin ile kalın olan kablo aynı yöne doğru sarılmış olmalı. İkincisi o şarj devresi olmaz dostum. Li-ion kontrolcüsü olamadan şarj edemezsin. Evi yakarsın haberin olsun.

Şimdi gelelim bağlantıya.
upload_2016-10-23_19-50-39.png

Gördüğün gibi bağlantıları yap. Önceki transistörü değiştir yeni bir BD 135 kullan çünkü bağlantıları yanlış yaptın bozulmuş olabilir.

Ayrıca Transistörü soğutucuya silikonlama vidala. Transistör ısınınca silikonu eritir soğutucudan ayrılır.

Devreyi modem adaptörünün içinden aldım. Olur dediğin için koymuştum. Kontrollü bir şekilde şarj ederim zaten. Verdiği maksimum voltaj 12.15v. Daha sonra da şarj edemez zaten. Yani pilleri tam kapasite dolduramaz dolayısıyla ısınma, patlama vb. olmaz diye düşünüyorum.
Transistörün altına da termal macun sıktım. Soğutucu bloga bastırarak yerleştirdim, daha sonra da köşelerinden japonla yapıştırmıştım. Vidalamaya üşenmiştim ama vidalamak gerekli. Sağlamca olsun. :)
Bağlantıları doğru yapmışım fakat kabloyu yanlış sarmışım galiba.. Hemen düzelteceğim dostum. Çok teşekkür ederim. Düzeltince bilgilendiririm seni. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı