Çözüm Texture Shimmering Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
GTX 1070, 1080, 1060 6G, onu geçin, 0 bir RX 5700XT, IPS ve TN Panelde denedim. 1440P'de denedim. PSU değiştirdim. Kasa değiştirdim. Windows 8 yükledim. Maalesef sorun düzelmedi.

Zaten oyunlarla alakalı performans versin diye böyle yapılmış ya evet 2080 Ti var diorsun 1K FPS alıorum ama anti aliaisng acıyorum gene aynı tırtık neden gitmiyor cünkü oyun öle yapılmıs herkeste varmıs

Bu dediğiniz olay bu şekilde olmuş olsa her sistemde mevcut olurdu. Misalen benim bu sorunla ilk karşılaşmam GTX 1060'dan 1070'e geçtiğimde geçen yıl bu zamanlar ortaya çıktı.

Kardeşim çünkü oyunlarla alakalı :D diyeceksin ki 2080 Ti var 1000 FPS alıyorum FPS aşırı dereceğim yeterli ama tırtıklı kenar MSAA acıyorum FXAA acıyorum doku süzme 16 yapıyorum ama gene gitmiyor neden gitmiyor cünkü oyun öle yapılmıs zamanında performans verebilsin diye yapılmış. dogrumudur lanre ..

Zaten oyunlarla alakalı performans versin diye böyle yapılmış ya evet 2080 Ti var diorsun 1K FPS alıorum ama anti aliaisng acıyorum gene aynı tırtık neden gitmiyor cünkü oyun öle yapılmıs herkeste varmıs

Kardeşim çünkü oyunlarla alakalı :D diyeceksin ki 2080 Ti var 1000 FPS alıyorum FPS aşırı dereceğim yeterli ama tırtıklı kenar MSAA acıyorum FXAA acıyorum doku süzme 16 yapıyorum ama gene gitmiyor neden gitmiyor cünkü oyun öle yapılmıs zamanında performans verebilsin diye yapılmış. dogrumudur lanre ..
Sorunu bilen bilir oyunla alakalı olan bir durum söz konusu değil.

Sorunu bilen bilir oyunla alakalı olan bir durum söz konusu değil.

E kardeşim herkeste var bu sorun ben izliyorum herkeste aynı olmayana rastlamadım daha mithrain olsun yayıncılardan video cekenlerden cogu yerden araştırdım bazı arkadaslara sordum herkeste var dedi bu zamanında oyunu bu şekilde yapmıslar performans versin diye dedi bunu araştıran bir arakdas ne yapsan olmuyor sadece kısıyor tamamıyla gitmiyor yani.

Kullanılan teknikten kaynaklı bir problem. Günümüzdeki çoğu oyun motoru bahsettiğim deferred rendering tekniğini kullanıyor. Bunu kullanmalarında ki en önemli sebeplerden biri dinamik ışıklandırma/gölgelendirme. Hal böyle olunca bazı şeylerden feragat edilmesi gerekiyor. Bu da o tırtıklanmalara sebep oluyor. Bunların önüne geçilmek için zaten şuan hali hazırda DLSS/TAA/TSSAA gibi teknikler kullanılıyor. Mesela Doom Eternal, Forward+ kullanıyor. Işıklandırma ve gölgelendirme için tiled shading tekniği ile bunu birleştiriyor. Tırtıklanmanın önüne geçmek için de TSSAA kullanılıyor.

Twitter kaynağı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Doom Eternal örneğini veriyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

AA kapalı olan resimde bahsettiğim yerleri numara sırası ile anlatıyorum;

1.Uzaktaki metallere bakınca tırtıklanmayı görebiliyoruz.
2.Dekorlar tırtıklı.
3.Uzaktaki metaller tırtıklı.
4.Dağın kenarları tırtıklı.

AA açık olan resme bakalım.
Voila. Hiçbir tırtıklanma yok. Ama bunu arkadaşlara anlatamıyoruz maalesef.

Çünkü biz paylaşsakta sen göremeyeceksin. Sisteminde bu sorunu yaşamıyorsan göremezsin.

Anlamadığım şey bunları ben her zaman görüyordum ve halen görüyorum. Bu durum belki CRT zamanlarında o kadar belli değildi ama şuanki kullanılan monitörler ve endüstrinin kullandığı teknolojinin değişmesi bunu daha bariz hale getirdi. Daha önceki arkadaş da video attı videodaki her oyundaki sorunu takır takır söyledim, çözümü varsa çözümünü de attım.

Madem zevk alamaz noktaya geldiniz oynamayın o zaman. Sisteminizi satın boykot edin. Böyle bir komplo teorisi varsa gidin ispat edin. AMD & NVIDIA supportuna yazın, MS DirectX ekibine yazın.

Kullanılan teknikten kaynaklı bir problem. Günümüzdeki çoğu oyun motoru bahsettiğim deferred rendering tekniğini kullanıyor. Bunu kullanmalarında ki en önemli sebeplerden biri dinamik ışıklandırma/gölgelendirme. Hal böyle olunca bazı şeylerden feragat edilmesi gerekiyor. Bu da o tırtıklanmalara sebep oluyor. Bunların önüne geçilmek için zaten şu an halihazırda DLSS/TAA/TSSAA gibi teknikler kullanılıyor. Mesela Doom Eternal, Forward+ kullanıyor. Işıklandırma ve gölgelendirme için tiled shading tekniği ile bunu birleştiriyor. Tırtıklanmanın önüne geçmek için de TSSAA kullanılıyor.

Twitter kaynağı:

Doom Eternal örneğini veriyorum.

AA kapalı olan resimde bahsettiğim yerleri numara sırası ile anlatıyorum;

1.Uzaktaki metallere bakınca tırtıklanmayı görebiliyoruz.
2.Dekorlar tırtıklı.
3.Uzaktaki metaller tırtıklı.
4.Dağın kenarları tırtıklı.

AA açık olan resme bakalım.
Voila. Hiçbir tırtıklanma yok. Ama bunu arkadaşlara anlatamıyoruz maalesef.

Anlamadığım şey bunları ben her zaman görüyordum ve halen görüyorum. Bu durum belki CRT zamanlarında o kadar belli değildi ama şu anki kullanılan monitörler ve endüstrinin kullandığı teknolojinin değişmesi bunu daha bariz hale getirdi. Daha önceki arkadaş da video attı videodaki her oyundaki sorunu takır takır söyledim, çözümü varsa çözümünü de attım.

Madem zevk alamaz noktaya geldiniz oynamayın o zaman. Sisteminizi satın boykot edin. Böyle bir komplo teorisi varsa gidin ispat edin. AMD & NVIDIA Support'una yazın, MS DirectX ekibine yazın.

Aslında bir sorun yokmuş Yeni nesil monitörler HD ve net belirgin özelligi oldugu için daha cok göz önüne geldi dedigin gibi.
Aslında bir sorun yokmuş Yeni nesil monitörler HD ve net belirgin özelligi oldugu için daha cok göz önüne geldi dedigin gibi. He bana diycekler bu sorunu görmedinmi görüyorum bende de var :D bende sorun sanmıstım ama halbuki işin aslını araştırınca bir sorun olmadıgını fark ettim eski PC'den ynei PC'ye gecen insanların bunu bu kadar net fark etmesiyle oluyor aslında eski nesil monitör PC'de çok farkedilmegi için şimdi yeni nesil PC'lere gecince ve monitöre sorun olarak algılanıyor :D

@Lanre hocam sizi tebrik ederim. Gerçekten, açılayacıyı bir biçimde sorunu anlatmışsınız. Çözümü varsa da belirtmişsiniz. Yazım ve noktalama kurallarına dikkat ettiğiniz için de ayrıca teşekkür etmek isterim.

Lanre'ye sonuna kadar katılmakla beraber, bu sorun "donanımsal" değil.
Watch Dogs'ta -ilk oyun için konuşuyorum- tırtıklanmalar halen az da olsa yaşarken (Temporal SMAA açık), Rainbow'da T-AA'yi %100'e aldım. İki seçenek vardı, hâlihâzırda. İkisi de şu an %100'de. Abartmıyorum, herhangi bir tırtıklanma yok.

Konudaki arkadaşlar AA üzerinde duruyor burada mesele tırtıklanma değil bunu anlatamadık size. Görünen o ki sabaha kadar anlatsak da tırtıklı tırtıksız mevzusuna devam edeceksiniz.

AA yı kafaya takan adam gitsin SGSSAA açsın burada mesele o değil.

Konudaki arkadaşlar AA üzerinde duruyor burada mesele tırtıklanma değil bunu anlatamadık size. Görünen o ki sabaha kadar anlatsak da tırtıklı tırtıksız mevzusuna devam edeceksiniz.

AA yı kafaya takan adam gitsin SGSSAA açsın burada mesele o değil.

Senin demek istedigin şu antialiasingteki tırtıklanma değil aslında antialiasing çalısıyor çalısıyor ama antialisingin olmadıgı yerlerde tırıtklanma ve titremeler mevcut bunları diorsun. Farklı bir durum vallah dün bir adam PUBG Lite girdi RTX 2070 var görüntüsü çok iyi vikendide fakat ben gireyim oynanmayacak derecede kötü hele ağaçlar falan inanamazsın Full Ultra NVIDIA'dan Full ayarlı yok yararı yok yani Full görüntü çamur tuhaf yani bilemedim bir NVIDIA yapıyor gibime geliyor sonucta yazılım onların bir daha satın almaya zorluyor olabilirler neden cünkü onlarda 3000$ dolar bizde 30 bin TL biz 1 sene emek veriyoruz adam 1.5 ayda alıyor 2080 Ti'li i9900KS'li PC'sini oynuyor NVIDIA bir daha sistem alınsın diye komplo para tuzagı bence bilerek yapılıyor gibi zaten asgari ücretleri 2000$ aylık bizde 2500 TL ama 1 tane 3700X parası anca adamlar 2000$ a 2080 Ti'li PC topluyor :) NVIDIA bilerek yapıyor bozuyor gibime geliyor insandan her şey beklenir vallah para için her şeyi yaparlar.

Geri
Yukarı