The Crew motorfest vs Forza Horizon 5

Spantsi

Picopat
Daha fazla  
İkisini de deneme şansım oldu. İkisinden birini alacağım ancak çözemedim bir nokta var. FH5 kopyası motorfest diyorlar. Pek çok yerde FH5 de her şey çok güzel grafik oynayış kredi kazanma tamam ama iş Online yarışa gelince kafayı yiyeceğim. Katılması uzun sürüyor. Üstüne 3 yarış veriyor sonra giriyorsun bazen 5 bazen 3 kişi bazen de 8 kişi. E şimdi Motorfest'e bakıyorum, her yarım saatte bir ayrı bir düzen verip 3 kategoride aynı yaristasin 30 kişilik yarış kıran kırana geçiyor. Sonunda kazandigin kredi daha iyi veriyor. Ben bu işi anlamadım birisi bu konuda beni aydınlatırsa sevinirim. Yani neden motorfest degil de Forza deniliyor? Bunun Online yarışta Forza'yi öne geçiren ne?

Not: Moderatör kardeşim konunun ismini Forza motorfest yaparken gerçekten yazfimi okudunmu merak ediyorum.

Yaklaşık 100 saate yakın Forza Horizon 5 oynadım. Arada girip oynarım çok sık oynamasam da ama genelde FH5 üzerinde araç çeşitliliği, çevre dinamikleri, grafikler ve atmosfer The Crew motorfestten daha kaliteli aslında bana göre yani, Online oyunda ise şöyle oluyor şampiyonluk yarışlarında genelde 3 yarış oluyor bazen 2 yarışta olabiliyor denk geldiğim, çevrimiçi oturumlara katılmak çok aşırı uzun sürmüyor ama ben sanırım en fazla 2 dakika civarı beklemişimdir oturum bulma konusunda sorun olmuyor ama oyuncu olarak iş birliği ile girdiğiniz şampiyonluk yarışlarında mesela bazen eşit oyuncu sayısı denk gelmiyor oyuncu bulamadığından dolayı o yüzden eksik başlayabiliyorsunuz bazen benim nadir denk geldiğim olmuştu eksik başladığımız 6-4 başladığımız bile oldu, sonradan oyundan çıkanları dahil etmiyorum tabii. Ama yarış sonunda verilen ödüller genelde makul bana göre şimdi çok ciddi ödüllerin tamamını zaten bir anda verse oyunun bir süre sonra tadı kalmayacak o yüzden bence bu şekilde tutarlı bir şekilde vermesi ödülleri daha iyi diye düşünüyorum, The Crew motorfestide denemek istiyorum fakat şu anki ücreti çok fazla bana göre 600 TL bir fiyatı var Epic Games üzerinde yüksek bir fiyat bu fiyata değeceğini çok da düşünmüyorum çünkü FH5 göre haritası bariz daha küçük ama içerik olarak daha dolu olabilir oynamadığım için net bir şey diyemiyorum maalesef.

Yaklaşık 100 saate yakın Forza Horizon 5 oynadım. Arada girip oynarım çok sık oynamasam da ama genelde FH5 üzerinde araç çeşitliliği, çevre dinamikleri, grafikler ve atmosfer The Crew motorfestten daha kaliteli aslında bana göre yani, Online oyunda ise şöyle oluyor şampiyonluk yarışlarında genelde 3 yarış oluyor bazen 2 yarışta olabiliyor denk geldiğim, çevrimiçi oturumlara katılmak çok aşırı uzun sürmüyor ama ben sanırım en fazla 2 dakika civarı beklemişimdir oturum bulma konusunda sorun olmuyor ama oyuncu olarak iş birliği ile girdiğiniz şampiyonluk yarışlarında mesela bazen eşit oyuncu sayısı denk gelmiyor oyuncu bulamadığından dolayı o yüzden eksik başlayabiliyorsunuz bazen benim nadir denk geldiğim olmuştu eksik başladığımız 6-4 başladığımız bile oldu, sonradan oyundan çıkanları dahil etmiyorum tabii. Ama yarış sonunda verilen ödüller genelde makul bana göre şimdi çok ciddi ödüllerin tamamını zaten bir anda verse oyunun bir süre sonra tadı kalmayacak o yüzden bence bu şekilde tutarlı bir şekilde vermesi ödülleri daha iyi diye düşünüyorum, The Crew motorfestide denemek istiyorum fakat şu anki ücreti çok fazla bana göre 600 TL bir fiyatı var Epic Games üzerinde yüksek bir fiyat bu fiyata değeceğini çok da düşünmüyorum çünkü FH5 göre haritası bariz daha küçük ama içerik olarak daha dolu olabilir oynamadığım için net bir şey diyemiyorum maalesef.

Çok güzel ozetlemissin çok sağ ol ancak şöyle bir durum var şimdi bir arabayı kazanıyorsun ya da almak için uğraşıyorsun o arabayla yarış yapmak için bunu yapıyorsun e şimdi bakıyorum Forza'da alıyorum arabayı yükseltme buluyorum yükle sonra yarış bul buldu diyor sonra etap bitsin diye bekliyorum etap bitiyor bu sefer başka bölüm çıkıyor motorfest de şu fark var Grand race zaten direk menüde önünde 30 dk bir araç segmenti değişiyor her girişinde yol plani degisiyor giriyorsun Max 30 sn 30 kişi 25 kişi buluyor ve sprint yarışı oluyor 3 farklı segment le giriyorsun mesela ilk normal sokakta yarış sonra kontrol noktasından geçince sectigin ralli aracına geçiş yapıyor ralli yapıyorsun aynı yarış devam ederken bir bakiyorsun Formula araçlarıyla yarışa devam ediyorsun yarış başına degismekle beraber en kotu 40 k kredi veriyor yükseltmeler kredili değil yarış sonunda sana üç tane yükseltme istemi veriyor onlarida kredisiz takıp aracını yükseltiyorsun sistem bu şekil olunca aldığın aracı Online da bir değeri oluyor Forza'da bu etkiyi göremedim ondan dedim neden millet Forza diyor diye.

Çok güzel ozetlemissin çok sağ ol ancak şöyle bir durum var şimdi bir arabayı kazanıyorsun ya da almak için uğraşıyorsun o arabayla yarış yapmak için bunu yapıyorsun e şimdi bakıyorum Forza'da alıyorum arabayı yükseltme buluyorum yükle sonra yarış bul buldu diyor sonra etap bitsin diye bekliyorum etap bitiyor bu sefer başka bölüm çıkıyor motorfest de şu fark var Grand race zaten direk menüde önünde 30 dk bir araç segmenti değişiyor her girişinde yol plani degisiyor giriyorsun Max 30 sn 30 kişi 25 kişi buluyor ve sprint yarışı oluyor 3 farklı segment le giriyorsun mesela ilk normal sokakta yarış sonra kontrol noktasından geçince sectigin ralli aracına geçiş yapıyor ralli yapıyorsun aynı yarış devam ederken bir bakiyorsun Formula araçlarıyla yarışa devam ediyorsun yarış başına degismekle beraber en kotu 40 k kredi veriyor yükseltmeler kredili değil yarış sonunda sana üç tane yükseltme istemi veriyor onlarida kredisiz takıp aracını yükseltiyorsun sistem bu şekil olunca aldığın aracı Online da bir değeri oluyor Forza'da bu etkiyi göremedim ondan dedim neden millet Forza diyor diye.

Yani evet dediğiniz gibi motorfestte öyle bir durum var uzun yarışlar olduğu için bir yarışta neredeyse bütün sınıflardan bir araçla oynamanıza izin veriyor olması güzel farklılık katıyor haklısınız, ama genelde FH5 sevme sebebim dediğim gibi çevre dinamikleri, atmosferi, araç çeşitliliği, haritanın büyük olması ve dolu olması, belki eleştirebileceğim bu kadar kısa süre oynamama rağmen harita üzerindeki simgelerin çok fazla olması yani çok karışık çok fazla şey var belki filtrelenebiliyordur ama bunu açıkçası biraz daha düzgün bir hale getirebilselermiş biraz derli toplu olsaymış daha iyi olacakmış, yoksa bunun dışında gördüğüm herhangi bir eksiği yok zaten düzenli güncelleme alan bir oyun hala o yüzden özellikle optimizasyon konusunda motorfestten zaten bayağı önde yanılmıyorsam motorfestte 60 FPS kilidi var üstüne çıkmıyor hiçbir şekilde bana göre bu bir eksi çünkü sisteminiz ne kadar güçlü olursa olsun sürekli en yüksek Ultra ayarlarda böyle oyunları 60 FPS kilitli oynamak can sıkıyor açıkçası aynı durum bazı Need for Speed oyunlarında da var kilit olarak ama bir kod vs yazılıyor kaldırılabiliyor, motorfestte öyle bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ama tek ilgimi çeken motorfestte sizin de söylediğiniz gibi bir yarışta başka bir sınıfın en az bir aracını kullanıyor olmanız oyuncu sayısının bir yarıştı ciddi fazla olması tam olarak hayatta kal yarışı veriyor olmanız bir diğeri ise harita şu anlık ufak ama sonrasında DLC ile geliştirilir mi bilemiyorum bu haritanın yeterince ufak olmasına göre dolu olması içerik olarak. DLC olarak yeni haritalar gelir mi bu konuda biraz emin değilim çünkü The Division 2 gibi bir oyuna bile bir tane büyük DLC geldi New York DLC olarak başka da bir DLC getirmediler bana göre getirebilme ya da getirme şansları vardı ama yapmadılar aynısını motorfest içinde yaparlar mı bilemiyorum, ancak yeni araçların DLC, çeşitli içerik DLC'leri olarak belki sonradan getirilir, ama bu tarz oyunlarda her zaman içerik önemlidir bana göre içerik bittiğinde oynamaktan sıkılırsınız sürekli aynı şeyi yapmaktan örnek harita çeşitliliği.

Geri
Yukarı