The Last of Us part 1 için PC ayarlarınız neler?

İşletim sistemi
Windows 11

HakanCN

Centipat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
3060 Ti
İşlemci
Intel(R) Core(TM) i5-9600K CPU @ 3.70GHz 3.70 GH
İlk olarak herkese selam ve herkese iyi bayramlar diliyorum. Şimdi millet ben de 3060 Ti, Intel(R) Core(tm) i5-9600K CPU @ 3.70GHz 3.70 GHz ve 16 RAM var. Şimdi hocam PC'ye çıktığı zamanı herkes biliyordur diye tahmin ediyorum. Çünkü tam anlamı ile oyun optimizasyon anlamında koca bir hüsran olarak çıkmıştı. Ben şahsen genel de alttan alan ve " 1/2 Ay'a düzeltirler" diye kendini avutan tarafta oldum ve bundan da herhangi bir şekilde pişman değilim sonuç olarak bu bir yazılım ve yazılımda işler bazen ters gider yani normal. Ama 29/06/2023 perşembe günü bunu yazıyorum ve halen oyunda bazı problemlerin olduğunu görüyorum. Bunların en ön plana çıkan probleminden biri de yüksek seviyede CPU kullanması. Oyun neredeyse GPU'dan çok daha fazla CPU kullanıyor ve bu bana OBS ile içerik üreten biri olarak biraz saçma geliyor ayrıca sıkıntı yaratıyor. Bana tavsiye edebileceğiniz ayarlar veya "bak şunu söyle yapsan daha iyi olur" diye diyebileceğiniz tavsiyeniz var mı?

Not: Oyunu elimden geldiğince Ultra ayarlarda oynamaya çalışıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-29 002917.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-06-29 002917.jpg
    729,2 KB · Görüntüleme: 112
6 Core 6 thread bir işlemci için çok absürt bir değer gibi gelmedi bana açıkçası. Ultrada oynuyorsan zaten yapacak bir şey yok, yükü ekran kartına veriyorsun. Arkada CPU yiyen programlar açık kalmasın yeterli. Değerleri MSI Afterburner'dan teyit et bir de.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki ayarları kullanmayı deneyebilirsin hocam.

6 Core 6 thread bir işlemci için çok absürt bir değer gibi gelmedi bana açıkçası. Ultrada oynuyorsan zaten yapacak bir şey yok, yükü ekran kartına veriyorsun. Arkada CPU yiyen programlar açık kalmasın yeterli. Değerleri MSI Afterburner'dan teyit et bir de.

Dostum ben ille de Ultra ayarlar da oynayacağım diye bir meçburiyetim yok. Ultra ayaralda da oynamamın sebebi videolar daha kaliteli olsun diye ama artık bu oyunda onu zorlamam mı gerek şüpheliyim dediğim gibi oyun fazla CPU'ya fazla yük biniyor bu da OBS'de darboğaz yapıyor. Kararsız kaldım.

V-Sync açarak CPU kullanımını düşürebilirsin.

Mutlaka deneyeceğim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki ayarları kullanmayı deneyebilirsin hocam.

Bakarım hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum ben ille de Ultra ayarlar da oynayacağım diye bir meçburiyetim yok. Ultra ayaralda da oynamamın sebebi videolar daha kaliteli olsun diye ama artık bu oyunda onu zorlamam mı gerek şüpheliyim dediğim gibi oyun fazla CPU'ya fazla yük biniyor bu da OBS'de darboğaz yapıyor. Kararsız kaldım.

Yükü ekran kartına vermek için mecburen yüksek ayarlarda oynayacaksın onu diyorum. CPU ağzına kadar tıkanmışken ayarları düşürmek daha da sıkıntı yaratır. 9600k zaten 3060 Ti'i 1080p de zar zor ya besliyor ya beslemiyor zaten eğer ki 1080p de oynuyorsaniz. Bu nedenle ayar düşürmek daha da zora sokar CPU'yu. Ha şöyle bir şey de yapılabilir, çözünürlüğü 2K-4K yapıp ayarları Medium'a kadar düşürürsün, hem FPS rahatlar hem CPU. 1080P'de zaten işlemci sınırda kalıyor, e üstüne bir de oyun problemli olunca iyice dert.

Yükü ekran kartına vermek için mecburen yüksek ayarlarda oynayacaksın onu diyorum. CPU ağzına kadar tıkanmışken ayarları düşürmek daha da sıkıntı yaratır. 9600k zaten 3060 Ti'i 1080p de zar zor ya besliyor ya beslemiyor zaten eğer ki 1080p de oynuyorsaniz. Bu nedenle ayar düşürmek daha da zora sokar CPU'yu. Ha şöyle bir şey de yapılabilir, çözünürlüğü 2K-4K yapıp ayarları Medium'a kadar düşürürsün, hem FPS rahatlar hem CPU. 1080P'de zaten işlemci sınırda kalıyor, e üstüne bir de oyun problemli olunca iyice dert.
Sence işlemciyi değiştirsem Ryzen 5 filan alsam sorun çözülür mü? Tavsiyen nedir?

Sence işlemciyi değiştirsem Ryzen 5 filan alsam sorun çözülür mü? Tavsiyen nedir?

Mevcut anakartınıza takabildiginiz en iyi işlemciyi de takabilirsiniz. Ne kadar yüksek çekirdekli modele geçerseniz o kadar iyi. Veya amacınız oyun oynamaksa anakart ile işlemciyi satıp Ryzen 3D işlemcilere de geçilebilir.

Geri
Yukarı