The Last of Us v1.0.3 yaması yayınlandı

clickclakbum

Hectopat
Daha fazla  
Bir saat önce düzenli güncellemeler arasında yer alan v1.0.3 yaması yayınlandı. Yama notları bir hayli uzun. Yama 8GB Yama notlarına göre performans odaklı hareket etmişler bu sefer. Deneyebilen var mı? Deneyen varsa da gözle görülebilir bir performans artışı var mıdır?

RAM kullanımıyla ilgili yine hiçbir şey yok, hala oyun tüm RAM'i tamamiyle sömürüyor galiba.

Klavye ve mouse tuşlarını değiştirmeyi yeni eklemişler. Bazı insanlarda oyunda karakteri yönetmek için ok tuşlarını kullanmak gerekiyordu ve bunu değiştiremiyordun. Bunu bile yeni yapabilen bir port firması. Onun dışında hâla daha optimizasyonluk bir şey yok. Karakterlerin saçma şekilde T-pose durumuna geçmesi, Steam başarıları ile oyun içi başarıların uyuşmaması, ses ve görüntü bozulmaları gibi teknik yönleri düzelttiklerini söylemişler. Optimizasyon anlamında sadece FSR, DLSS ve Shaders(Gölgelendiriciler) olayı hakkında güncelleme var. Bu yama notlarına bakınca bence optimizasyon problemi yaşayan biri hâla oynamamalı diye düşünüyorum. Teknik açıdan problem yaşayanlar için iyi olmuş bu yama.

Garip bir şekilde ben de her şey stabil. Dün gece güncelleme gelmeden önce VRAM kullanımı dokuzken, bugün yediye düşmüş. Aynı şekilde RAM kullanımı da biraz olsa azalmış gibi. Dün gece saat dörtte oynarken 15GB kullanıyordu, şimdi ise 12GB'i aşmıyor. Ben de her şey iyi gibi, sıcaklıklar da güzel. Hem FPS tarafında ilk defa 80'i gördüm. Valla şu anda her şey dört dörtlük ilerliyor, tek sıkıntı şuydu:

Ekran Alıntısı.PNG

Hocam ben son güncelleme ile bitirdim oyunu. İlk başlardaki atma kaynak abartılı kullanma, GPU çökertme gibi sorunlar çözülse de oyunda NPC geldikçe FPS inanılmaz drop yaptı. Orta ayarlarda 45-55 FPS arasında git-gel ile zar zor bitirebildim. Mükemmel görünüyor oyun o kısma denecek bir şey yok. Aşırı kaliteli yapmışlar ama PC tarafı hala kötü. İyi deneyim isteyen beklesin. Hele de benim gibi PS3 PS4 PS5'te en az bir kez bitirdiyseniz bekleyin derim. İkinci oyundaki silah kullanımı ve 3D ses dışında bir ekleme yok aynısının daha iyi görünen hali. Son olarak milletin paylaştığı ilginç glitch ve bugların hiçbirini de yaşamadım bunu da eklemek isterim.

Glitch açısından benim de hiç sorunum olmadı. Hala bekliyorum biraz daha, şu anlık dropların çözülmesine dair bir güncelleme gelsin artık.

Minimum 10gb ekran kartı olanların rahat oynayacağını düşünüyorum, ultra oynama hayalleri yoksa. Ben 6700XT ile Ultra 1080p yayın vererek, donmadan, kasmadan ve çökmeden oynayabildim ve updatelerden de önce böyleydi. Optimizasyon sıkıntılıdır belki evet ama 10gb ekran kartını da çok etkilememesi gerekiyor diye düşünüyorum çok garip bu kadar etkiliyorsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı