The Quarry ve Dying Light 2'den Denuvo kaldırıldı

DL2 kırılalı bayağı olmuştu aslında, orijinal oynayanlar için daha iyi haber bu. The Quarry ise bakalım hiç duymamıştım bu oyunu.

Bilenler bilir oyunların kırılmış ve Denuvo'dan arındırılmış halleri, orijinal ve Denuvo'lu hallerinden daha iyi performans gösteriyor.

Peki neden kaldırdı? Kendi oyununu crack yerine orijinalden aldırtması daha iyi değil mi onun açısından? Ben pek bilmiyorum da bu olayları.

Ne anlama geliyor hocam bu? Anlayamadım.
Denuvo bir korsan koruma sistemi. Ayrıca oyunlarda sürekli FPS droplara sebep oluyor. Bunun dışında sistemi epey zorluyor. Hatta zamanında Kaspersky, Doom Eternal'daki Denuvo'yu virüs sanmıştı.

Peki neden kaldırdı? Kendi oyununu crack yerine orijinalden aldırtması daha iyi değil mi onun açısından? Ben pek bilmiyorum da bu olayları.

Çeşitli sebepleri var. Beklenen satış rakamını ulaşıldıysa ya da popülaritesini yitirdiyse oyunu korsan ortamlara saldırıp kitleyi artırmak isterler. Çünkü korsan oynayanların "iyiymiş indirimden alırım bunu" demeleri ya da çevrelerine övmelerinden satış rakamları artabiliyor. Oyunu tamamen izole bırakmak pek fayda sağlamıyor. Cyberpunk bile sıfır korumalı ve olaylı çıkışına rağmen 20 milyon barajını aşabildi.

Denuvo'nun yarattığı performans sıkıntıları ve paragöz bir şirket olması da cabası. Şirketler şu anda sırf ilk aylardaki satışlar etkilenmesin diye koruyorlar oyunlarını.

Çeşitli sebepleri var. Beklenen satış rakamını ulaşıldıysa ya da popülaritesini yitirdiyse oyunu korsan ortamlara saldırıp kitleyi artırmak isterler. Çünkü korsan oynayanların "iyiymiş indirimden alırım bunu" demeleri ya da çevrelerine övmelerinden satış rakamları artabiliyor. Oyunu tamamen izole bırakmak pek fayda sağlamıyor. Cyberpunk bile sıfır korumalı ve olaylı çıkışına rağmen 20 milyon barajını aşabildi.

Denuvo'nun yarattığı performans sıkıntıları ve paragöz bir şirket olması da cabası. Şirketler şu anda sırf ilk aylardaki satışlar etkilenmesin diye koruyorlar oyunlarını.
Denuvo böyle olmaya devam ettiği sürece hiçbir oyuna koyulmamasını tercih ederim. Oyunlar zaten çöp optimizasyon ile çıkıyor üstüne bir de Denuvo binince daha da kötü oluyor. Hem Denuvo olsun olmasın çoğu oyun artık internet bağlantısını zorunlu kıldığı için yine korsan oynanmıyor. Kaldı ki Denuvo olmasa bile iyi satan oyunlar var. Mesela Sony'nin oyunları buna bir örnek. Oyunda ne internet bağlantısı zorunlu ne de Denuvo var üstüne bir de 5 yıllık oyun. Yine de millet gidip oyunu alıyor.

Bence korsan oyun kullanımı eskisine göre çok azaldı Denuvo'dan bağımsız. Oyunu crack kullanacaklar zaten satın almayacak insanlar.
Firmanın politikası ile ilgili tamamen. SEGA falan hiçbir zaman kaldırmayabiliyor.

Geri
Yukarı