İnceleme The Witcher 3 Next Gen

The Witcher 3'ü beş defa bitirmiş ve 400 saatin üzerinde oynamış birisi olarak Next Gen güncellemesini bugün indirdim ve oyunu bir süre oynadım. Ancak itiraf etmeliyim ki heyecanla beklediğim güncelleme beni hayal kırıklığına uğrattı ve eski sürüme geri döndüm.

TEKNİK SORUNLAR:

Grafik yönüyle sunduğu detaylar ahım şahım değil. Elbette yepyeni grafikler sunmasını beklemiyordum ama birçok oyunun remastered güncellemesinden daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Fakat oyun bazı teknik sorunları beraberinde getirdi.

1) DLSS çalışmıyor

RTX 3070 grafik kartlı dizüstü bilgisayar kullanmama rağmen ''DLSS desteklenmiyor'' hatası aldım. Garip bir şekilde FSR açılıyor ancak DLSS açılmıyor. Araştırdım ve DLSS bu oyunda problemli imiş.

2) FPS'de ciddi düşüş yaşandı

RT açıkken FPS düşmesini anlarım ancak ultra ayarda ortalama 130 FPS'de oynadığım oyun 80 FPS'lere kadar düştü, üstelik RT kapalı iken. RT ultrada iken yani her şey ultrada 35-45 FPS arasında gidip geldi. RTX 3080 masaüstü ve üzeri ekran kartı olanlarda da buna benzer sorunlar var. Optimizasyon ciddi derecede sıkıntılı.

3) Sürekli anlık takılmalar yaşanıyor

Normalde The Witcher 3'ü hiç takılmadan oynayan dizüstü bilgisayarım, yeni güncelleme ile birlikte her 3-5 saniyede bir takılmaya başladı. Takılma derken uzun süreli değil, bildiğimiz drop. Grafikleri ''orta'' ayara çektiğimde bile drop olabiliyor.

4) Efekt sorunları ve çökme durumu

Oyunda kıyafetimin üzerinde bazen mor efektler belirip hemen kayboluyor. 1 saat kadar oynadım ve hiç çökme yaşamadım ama oyunda çökme sorunu yaşayanlar var. Özellikle kalabalık ortamlarda ciddi FPS kaybı olup oyunun çökmesiyle karşı karşıya kalan kullanıcılar var. Ben çökme yaşamadım. Ayrıca yüklenen modlar oyunu tamamen bozabiliyormuş.

YENİ EKLENEN SİLAH VE ZIRHLAR:

Oyuna yeni silah ve zırhlar eklendi ancak itiraf etmeliyim ki pek iyi olmamış. Witcher Netflix zırhı dışındakiler vasat. Mesela dizide Geralt'ın kullandığı iki kılıç oyuna eklendi ancak modelleme sıkıntısı var. Beyaz kabzalı olan kılıcın kabza kısmı çok kalın duruyor. Oysa nexusmod'dan çok daha gerçekçi görünenlerini indirip oyuna yüklemeniz mümkün. Buna Netflix Armor da dahil.

BEĞENMEDİĞİM KISIMLAR:

Öncelikle yukarıda saydığım tüm teknik sorunlar yüzünden gelen güncellemeyi beğenmedim. Bir The Witcher hayranı olarak eski sürüme dönmek zorunda kaldım. Ancak sadece bununla sınırlı değil: Yeni kamera açısını da hiç beğenmedim. Bazıları bunu beğendi ancak ben nedense beğenemedim. Karakter ekrana daha yakın, bunda sorun yok ama karakter ortada durmuyor, hafif sol tarafta duruyor. Karaktere saat 4 yönünden yani hafif çapraz bir şekilde bakıyoruz. Ayrıca dövüş sırasında kamera çok yakın olduğundan çevredeki düşmanlar ve bu düşmanların hareketleri kamera dışında kalıyor ve onları göremiyoruz. Yeni eklenen silah ve zırhların modellemesini de pek beğenmedim. Netflix'ten gelenlerin çok daha gerçekçi görünümlerini şahsi kullanıcılar modellemiş ve nexusmod'a yüklemiş. Haricinde gelen zırhlar da çok kaba ve itici. (Kişisel görüşüm)

BEĞENDİĞİM KISIMLAR:

Ücretsiz olmasına rağmen görsellerde gözle fark edilir gelişmeler var. Grafikler daha iyi hâle gelmiş, keşke beraberinde teknik sorunları da getirmeseydi. RT özelliğinin gelmesi güzel ama her makinede 40 FPS üzerine çıkarmadığı sürece anlamı yok. Keskinleştirmede de ciddi problem var. Şu an işaret büyülerinin daha pratik hâle gelmesi dışında teknik sorunlar düzeltilene kadar beğendiğim hiçbir şey yok.

GÜNCELLEMEDEN BEKLENTİLERİM:

Ben şahsen DLSS ve FSR gelmesiyle sistemi pek iyi olmayanların The Witcher 3'ü daha yüksek kare sayısında oynayacaklarını düşünüyordum ancak tam tersi oldu. RT'nin iyi iş çıkarmasını bekliyordum olmadı. Netflix zırh ve silahlarının daha gerçekçi ve ölçülü olmasını bekliyordum. Ayrıca oyundaki at cidden kötü. Mekaniklerinde ve görünümünde iyileştirme yapılabilirdi. RDR 2 oynadıktan sonra The Witcher 3'teki at, atlı karınca gibi geliyor. Son olarak kamera uzaklık açısını belirlemeyi bize bıraklamalarını isterdim.

Yazık olmuş bu update benim için tekrar bitirme şansıydı demek ki sistemimiz şu an için oynamak için yetersiz ama 1 aya hallederler diye tahmin ediyorum çıkmamış gibi davranacağız artık

Oyunun cidden bu kadar FPS düşürecek kadar bir yenilik yok ki RX 5600XT Ryzen 5 5600 sistemde güncelleme gelmeden once 100+ üstü FPS alıyorken şimdi yine aynı ayarlarda 50-70 arası gidip geliyor oyuna FSR eklenmiş açınca bir katkısı olmuyor FPS değişmiyor bir türlü.

Sanırım bende eski sürüme doneceğim.

Hocam alacağım kış indirimleri başladığındada, direkt 3. oyundan mı başlayayım yoksa 1 ve 2. seriyi de oynamama gerek var mı?

1'in oynanışının çok kötü olduğu söyleniyor diye oynamadım hiç. 2 eski olmasına rağmen gayet iyi bence. Hatta 3'le kapışabilir. 1'in hikayesini YouTube'dan falan iyice öğrenin, 2'yi tavsiye ederim. Oynamasanız da olur. Yeter ki hikayesini bilin.

Geri
Yukarı