The Witcher 3 vs Kingdom Come: Deliverance

mert kesler

Centipat
Daha fazla  
Sorunun kendisi başlıkta yer alıyor. Sizce hangisi daha güzel olur, daha çok sarar? Görev yapmanın yanı sıra arada bizi saldığı bizim açık dünya da bir gezintiye çıktığımız/ bir ufak mola verdiğimiz kafa dinlediğimiz hangisi bunlardan?

Kingdom Come açık dünyası aslında çok daha sakin. Hatta bazı ormanlarda gezerken, çocukken köyde geçirdiğim zamanları hatırladım. Şehir atmosferleri berbat ama kesinlikle doğa atmosferi çok iyi. Ama dövüş sistemi gereksiz zor. Kılıç, yay vb. geliştirsen de bu böyle. Karşına yol kesen 2-3 serseri çıktığında tamamen kanser oluyorsun. Görevlerin çoğunun süreli falan olması da çoğu oyunca giden şeyler değil. Görevleri zamanında yapmazsan da başarısız olabiliyorsun.

The Witcher 3 ise bence AC'nin son sevilmeyen oyunlarını(yaratık seviye sistemi), çok fazla görev içeren açık dünya ile sunuyor. Kendin belanı aramazsan daha rahat gezebileceğin güzel bir fantastik dünyası var. Witcher 3 görevleri daha kaliteli ama yan görev vb. yapmaya başlayınca oyundan kopup, yarısında sıkılıp salma ihtimalin var. Witcher 3'ü 95 saat oynayıp tam anlamıyla bitiremeyen biri olarak söylüyorum. İlk iki oyunlarını daha çok severim.

Ayrıca bu konuda CD Projekt bir rapor yayınlamıştı. Oyunu ana görevlerini bitiren yüzdesi %20 küsürdü. Bu yüzden açık dünya mantıklarını değiştireceklerini söylüyorlardı.

Atmosfer olarak kesinlikle Kingdom daha iyi. Şehir dışında bir ormanlık bölgede vakit geçirdiysen net bir şekilde fark ediyorsun. Oyunu yapan firmanın Avrupa'nın o ormanlık ve dağlık alanlarında yaşadığını ve bunu sana çok iyi hissettirdiğini fark ediyorsun.

Witcher 3 ise şehirleri, karakterleri, oynanışı ile daha ağır basıyor. Ama dediğim gibi sıkıldıktan sonra tekrar dönmesi de zor. İlk iki oyun kadar sürükleyici değil ve bence fazla uzun.

Son düzenleme:
W3 tabii ki, Kingdom Come ortalama üstü bir oyundur ama açık dünya ve genel olarak yapı bakımından W3'le yarışabilecek bir oyun değil.

Bu soruya böyle bir bakış attım.
282294-video_games-The_Witcher-The_Witcher_3_Wild_Hunt-Yennefer_of_Vengerberg-748x421.png

Hocam 161 saat Kingdom oynadım. İlk oynadığımda neredeyse sadece ana hikayeyi oynamıştım 2. oynayışımda bütün içeriği tüketmeye çalışıyorum hala bitmedi. Şöyle söyleyeyim Witcher ve Kingdom karşılaştırması bana göre doğru değil çünkü iki oyunun da kendine has atmosferi, mekanikleri var. Eğer tarihe ilginiz varsa ortaçağı merak edip seviyorsanız kesinlikle Kingdom'ı tavsiye ederim. Çok detaylı işlenmiş o dönem. Dövüş mekanikleri çok daha gerçekçi, Witcher gibi pata pata adam kesemiyorsunuz. 2-3 kişiyle karşı karşıya kaldığınızda deneyimli değilseniz tabiri caizse 3,5 atıyor bir tarafınız. Wİtcher'ın evreni, atmosferi, görevleri de çok güzel dolu dolu ama ben ortaçağa ilgi duyduğum için Kingdom'ın yeri bende ayrı.

LE LE LE LEY LE LE LE LEY LEY LEY LEY

Geri
Yukarı