The Witcher 3’ün 2023 durumu

Bugün canım sıkıldı, bazı konulardan biraz bahsetmek istedim.
Başlıklar:
-Gelen Update
-Update’in Yetersizliği
-Gelen Görev Dizisi
-Benim Beklentilerim
-Gelen Zam
-Son Olarak

Gelen Update Üzerine:
Ben hayal kırıklığına uğrayan kesimdenim. “Abe adamlar beleş update getirdi daha ne istiyon” diyecek iseniz, demeyin. :) Bu update normalde 2021 sonlarına doğru çıkacaktı ve 1 sene geç çıktı. Ben bir şey 1 sene ertelenirse onun adam gibi çıkmasını beklerim.

Update’in Yetersiz Olması:

Grafik namına hali hazırdaki modları pişirip önümüze postaladılar (HD ReworksProject falan filan) ve üstüne optimizasyonun içine ettiler. Ben oyunu modlar ile oynarken daha optimize oynuyordum.

Gelen Sözde “Ekstra Görev Dizisi”:
Bunun neyini beğenmedin derseniz tamamen ticari bir amaç ile sürülmesi derim. Bu dandirik görev serisinin tek amacı Netflix dizisini bir konuma koymak, oyun ile çapraz hale getirmek. 45dk sürmesi ise ayrı bir vaka zaten.

Ben Ne Bekliyordum:
Grafikleri gerçekten cilalamalarını ve cilalardan öte oyun içerisindeki buglara el atılmasını bekliyordum. Oyun olduğu gibi duruyor bug konusunda. :D Açıkcası ben güzel yenilikler gelir ve 3. defa başlarım diye düşünüyordum, şu an 3. defa oynamaya değer bir şey göremiyorum.
Bir de gelen görev dizisi 45 dk sürücek olsa bile tatlı bir şey eklenebilirdi. Ben finalde yıkıldım, bunun için miydi diye.

Gelen Büyük Zam:
Normal paket 250’ye tam paket 400’e dayandı. Kısa süre önceye kadar 15TL’ye eriştiğimiz oyunun bu hale gelmesi ilginç geliyor. Ama ben indirimlerde alınabilir hale düşeceğini düşünüyorum. 40-60 civarına mesela.

Son Olarak:
Witcher serisi yavaştan suyu sıkılmaya başlandı gibi. İnsanlar evreni tükettiği için değil, firmalar tamamen ticari fikirler ile seriye yön verdiği için. Elbette ticari kısım olmadan bu işler yürümez ama içine de etmelerine gerek yok be sanki. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç mi okumadan yazdınız gözünüzü seveyim ya...
Ne dememi istiyorsun? Çok haklısın aynen öyle mi diyeyim? Senin istediğin şeyler çok uçuk şeyler. Adamlar yeni nesil güncellemesi getireceğiz dedi, remastered veya remake değil. Grafikleri gayet güzel cilalamışlar.

Ne dememi istiyorsun? Çok haklısın aynen öyle mi diyeyim? Senin istediğin şeyler çok uçuk şeyler. Adamlar yeni nesil güncellemesi getireceğiz dedi, remastered veya remake değil. Grafikleri gayet güzel cilalamışlar.
Hiç değilse hali hazırda olan modları oyuna adam gibi entegre edebilirlerdi. Kendiniz de demişsiniz optimizasyon sıkıntılı diye. Update'den önce oyunu modlar ile oynuyordum ve daha rahattı. Ortada cilalama falan yok. :)

Witcher serisinin suyu nasıl sıkılmaya başlandı anlamadım dizi tarafına bakmıyorum benim ilgilendiğim oyun, onun da suyu hiç sıkılmadı. Dizi zaten kitap ve oyunlardan kalite olarak uzakta kendi kafasına göre ilerliyor.
Son update ile gelen görevleri oynadınız mı?

TLOU Remastered gibi bir şey de sunuldu oyunculara, ona bakıp bir de dönüp Witcher 3 yeni nesil güncellemesine bakınca Witcher 3'ün "bedava" güncelleme altında yaptıklarının ne denli kıymetli olduğunu da anlayabiliriz bence. Oyunu altıncı defa oynadım, evet oynamak için bahane ürettim kendime ve bu bahane de güncelleme oldu, yan görevleri(yeni eklenenler dahil) oynadım ve tekrardan bitirdim. Oyun hala akıyor, oyun hala oynaması keyifli, hala insanı şaşırtabilecek detaylar çıkabiliyor.
Yeni görev (şeytan çukurundaki yan görev) beni beklediğimden fazla etkiledi. Mağarayı keşfetmek, notlar bulmak, yaşanan olayı hem okuyarak hem de Keira'dan aldığımız lamba ile ufak ufak göstererek deneyimlemek ve Reginald'ın yavaş yavaş kendini kaybetmesi notlar aracılığıyla da güzel işlenmişti. Klasik Withcer boss savaşıydı bence, güzeldi de.
Hala Witcher 3 kalitesinde bir yan görev olduğunu düşünüyorum. Oyuna eklenen hızlı işaret modu harika bir akıcılık sağlamış, özellikle bir oyun koluyla oynuyorsanız. Kamera ufak bir eklenti ama oyunu tekrar oynamamdaki en büyük etken diyebilirim, gerçekten yeni bir şeymiş gibi deneyim yaşattırdı. Ayrıca grafikler de şıkır şıkır olmuş, önceden mod kullanmadım hiç yani mod ile de aynı deneyim sunuluyor muydu bilgim yok ama sonuçta gayet güzel gözüküyor ve resmi.

Zam konusuna da sanırım söyleyecek bir şeyimiz yok, keyiflerine göre arttırmıyorlar yani. Biz oyuncu olarak olumsuz karşılasak bile firmalar için bu şartlarda o zamlar kaçınılmaz oluyor.

- Grafik anlamında oyunun eski haliyle yeni sürümü arasında dağlar kadar fark var. 10 kereden fazla bitirdim ben bu oyunu. Yeni oyuna girmişim gibi hissettirdi güncellemeden sonra. Nasıl fark yok anlamadım :)

- Modlar her oyun için yapılıyor. Remastered adı konmuş tekrar çıkarılan çok daha berbat grafikli oyunlar var. Ancak modlar adam edebiliyor. Mod kültürü farklı bir kültür. Ucu açık. O yüzden çoğu oyunda mod kullanıyoruz. Witcher şu son haliyle modsuz olarak oynamak için gayet iyi cila atılmış bir oyun.

- Optimizenin kötü olması benim de hoşuma gitmedi. Daha düzgün olması gerekirdi.

- Oyuncular olarak çok nankör olduğumuzu düşünüyorum. Blood and Wine gibi resmen yeni bir oyun deneyimi sunan koskoca DLC ücretsiz verildi zamanında. Hatta yanında Hearts of Stone'da vardı. Şimdi verilen "45 dakika" görev diye eleştirdiğin ücretsiz içeriği eleştirmen bana komik geliyor. Çünkü başka hangi firma hikayeyi genişleten ücretsiz DLC sunuyor bu şekilde? Yok diyebiliriz.

- Witcher evreninin suyu sıkılmadı. Hala oynamayanlar var. Ve hala uzun zaman sonra tekrardan oynamak isteyenler var. Ticari amaçlı suyunun sıkıldığı neler neler var daha Witcher'a gelene kadar. Bir kere 10TL verdin oyuna. Ticari amaçlı ek olarak ne parası ödedin ki? :) Ücretsiz olarak bir kuruş ödemeden içeriklerini de aldın. Gerisi ne seni ne beni ilgilendirir. Sırf dizisi çıktı diye diyorsan, GoW'da çıkıyor, Last of Us'ta çıktı. Büyük yapıtların dizi veya filmlerinin çıkması normal. Her zaman böyle evrenler gelmez.

Yani eleştiri yaparken biraz bilinçli şekilde yapmakta fayda var. CDPR uzun saatler sürecek görevler ekleyeceğiz demedi. Oynanış komple değişecek, Remake yapacağız demedi. Sadece yeni nesile uyarlayacağız grafikleri dedi. Bu zamana kadar 10TL'ye alabildiğin bu başyapıta zam geldi diye onu bile eleştiriyorsun. Ama demiyorsun ki nasıl yılın oyunu ödülünü almış bir oyun 10TL'ye satılıyordu bunca zaman? Almayan da bu saatten sonra zamlı alsın bir zahmet. Yıllardır 10TL'ye beleşe verdiler zaten. İyi tarafları görülmeden hep kötü tarafın görülmesi hoş değil. Kötü bir tarafı da yok ayrıca. Zam geldi sadece. O da ekonomiden dolayı normal.

Belki çok büyük Witcher hayranısındır, beklentini çok yüksek tutmuşsundur. Ama beklentini hiçbir zaman yüksek tutma. O zaman üzülmezsin. Hogwarts bekliyorum ben de HP fanı olarak. Ama beklentimi yüksek tutmuyorum. 1 hafta sonra göreceğiz bakalım ne olacak :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı